منو اصلی
اخبار > برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا

به همت رایزنی فرهنگی‌ ایران و انجمن روزنامه‌نگاران و نویسندگان عرب در اسپانیا، همایش «خاورمیانه بین مقاومت و تروریسم» در مقر انجمن روزنامه‌نگاران خارجی‌ واقع در مادرید برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ابتدای این همایش پابلو ساپگ، استاد و پژوهشگر دانشگاه کومپلوتنسه مادرید به مسأله مقاومت در منطقه خاورمیانه پرداخت و طي آن گفت: نخستین چیزی که باید بر روی آن تأکید کرد و یک مورد آشکار است، این است که کشورهای منطقه خاورمیانه از زمان استقلال اکثر آنها، در بدترین زمان خود قرار دارند؛ به خصوص از سال ۲۰۱۲ میلادی که آمریکا به عراق حمله نظامی کرد و این منطقه را پر از هرج و مرج كرد.

نشانه‌هاي مقاومت در خاورميانه به خوبي مشاهده مي‌شود

ساپگ ادامه داد: به رغم تراژدی هرج و مرج در منطقه، هنوز جای امیدواری در آینده این کشورها وجود دارد؛ زیرا هر چند این کشورها را نافرجام و شکست خورده معرفی‌ می‌‌کنند، به عقیده من، چنین چیزی نیست و آن را می‌‌شود در ۷۰ سال مقاومت فلسطین و یافتن راه حل از سوی ملت آن، در لبنان و مبارزه آن علیه رژیم صهیونیستی به مدت ۱۵ سال و موفقیت این کشور در پیشرفت منطقه‌ای افزون بر مقاومت مردمی کشورهای عراق و سوریه علیه داعش دید.

به اين پژوهشگر وقتی‌ به یک تحلیل انتقادی استفاده از زبان از طریق معانی‌ مختلفی‌ نظیر خاورمیانه، خاور نزدیک، بهار عربی و ... می‌‌پردازیم، می‌‌بینیم که یک تلاش برای بی‌‌ثبات کردن منطقه مذکور از طریق تقسیم آن از سوی قدرت‌های بزرگ وجود داشته است.

به گفته ساپگ، در مقابل این وضعیت و در مقابل ساخت واقعیت غیرحقیقی‌ کشورها و ملت منطقه از سوی کشورهای قدرتمند، تلاش شده که به وسیله دستکاری و تحریف، یک واقعیت دیگری تحمیل شود که هدف آن، تسلیم شدن و بی‌ثبات شدن این منطقه است.

وي همچنين اظهار كرد: ملت سوریه ۷ سال است که در مقابل تلاش غرب و متحدانش در بی‌‌ثبات کردن کشور با استفاده از تروریسم مقاومت می‌‌کنند. تروریسم به خودی خود به وجود نمی‌‌آید و در این رابطه، غرب با رضایت و کمک برخی‌ کشورهای عرب منطقه، این تروریسم را به وجود آوردند تا جایی‌که مقامات و حتی اندیشکده‌های آمریکایی یا انگلیسی‌ در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ می‌‌گفتند که باید داعش را به عنوان یک واقعیت سیاسی و اقتصادی به رسمیت شناخت زیرا داعش آمده است تا که بماند.

وی افزود: مردم سوریه از سوی دیگر ۷ سال است که در برابر این مورد که آنچه در کشورشان اتفاق می‌‌افتد یک جنگ داخلی‌ است، مقاومت کرده‌ا‌ند؛ زیرا جنگ در سوریه بر خلاف آنچه کشورهای غربی و متحدانشان می‌خواهند وانمود کنند، یک جنگ داخلی‌ و یا یک جنگ فرقه‌ای نیست.

جهان امروز شكسته و فرسوده است

حجت‌الاسلام صالح الحکیم، ريیس مرکز الکلمه برای گفت‌وگو و همکاری در نجف، دیگر سخنران این همایش بود که از تروریسم و مقاومت و دوری از افراط‌گرایی صحبت كرد.

صالح الحکیم در سخنراني خود با اشاره به اینکه تروریسم و مقاومت دو مفهوم جهانی‌ هستند، تأکید كرد که جهانی که اکنون در آن زندگی‌ می‌‌کنیم، یک جهان متحول، فرسوده شده و شکسته شده است.

وی در این باره گفت: در این جهان کوچک ما نیاز فوری به ساخت یک آینده که در آن یک ارتباط و مشارکت واقعی‌ وجود داشته باشد، داریم و اگر ایمان به انسان وجود نداشته باشد، این مشارکت نمی‌‌تواند پابرجا بماند.

وی از سوی دیگر خاطر نشان ساخت که کشورها، اشتباهات متعددی را مرتکب شدند که سه مورد اصلی‌ آن بی‌‌توجهی‌ به محیط زیست، فقر و به طور خاص به تروریسم بود.

الحکیم در بخش ديگري از سخنانش تأکید کرد كه اساس تروریسم، افراط‌گرایی و تندروی است و در ادامه بيان كرد: هنگامی که یک فرد، درون‌گرا می‌ شود و فکر می‌‌کند که حق مطلق با وی است، این آغاز تروریسم است و هنگامی که در هر چیزی متعصب می‌‌شویم، این تعصب موجب افراط‌گرایی می‌‌شود.

وی با رجوع به کتاب «نهج‌البلاغه» و مثال آوردن سخنان حضرت علی‌ (ع) مفاهیمی از همکاری، ارتباط، مشارکت و دوری از افراط‌گرایی را توضیح داد و تأکید كرد که احترام به همدیگر، باعث ایجاد مشارکت می‌‌شود.

افراط‌گرایی نقطه مقابل عقلانیت و شریعت است

علیرضا اسماعیلی، رایزن فرهنگی‌ ایران در اسپانیا، سخنران بعدي این همایش بود که با موضوع افراط‌گرایی نقطه مقابل عقلانیت و شریعت، به ایراد سخن پرداخت. وی طي اين سخنراني با ارايه تعریفی از افراط‌گرایی، آن را زاییده تعصب خشک و دور از عقلانیت و گریز از شریعت دانست.

رایزن فرهنگی‌ ایران همچنين با اشاره به ویژگی‌‌های عقلانیت بیان كرد: مقتضای عقلانیت این است که انسان، تنها شیفته حقیقت باشد و هیچ گزاره‌ای را بدون پشتوانه منطق و برهان نپذیرد.

وی در ادامه راه‌های مبارزه با افراط‌گرایی را توسل به عقلانیت و تأکید بر عقلانیت و راه شرع برشمرد و در این راستا، ضمن تقسیم عقل به عقل نظری و عقل عملی‌، عقل نظری را پشتوانه عقل عملی‌ معرفی‌ كرده و در خصوص راه شرع هم، عمل به فرامین قرآن کریم و سنت نبوی و ائمه اطهار (ع) را به عنوان دو راه و طریق اصلی برای مبارزه با افراط‌گرایی معرفی كرد و در این راستا به مستنداتی از آیات الهی قرآن و سنت و سیره  ائمه (ع) اشاره كرد.

از جمله آیات قرآن كريم که اسماعیلی آن را دلیل نفی افراط‌گرایی معرفی‌ كرد، آیه ۱۴۳ سوره بقره بود که در آن، مسلمانان را امت وسط یعنی‌ امتی که از افراط و تفریط به دور است، قرار داده است.

وی در ادامه با اشاره به تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که جمهوری اسلامی برای مقابله با افراط‌گرایی داشته، ایران را نیز قربانی تروریسم برشمرد و به بیان گوشه‌هایی‌ از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با افراط‌گرایی دینی پرداخت.

دیگر سخنران این همایش علی‌اکبر ضیائی، نویسنده و پژوهشگر در زمینه داعش و افراط‌گرایی دینی با بحث تجارب جمهوری اسلامی ایران در مقابله با افراط‌گرایی دینی بود که به دلیل مشکلاتی، قادر به سفر به اسپانیا نشد که مقاله وی توسط خواکین رودریگز وارگاس، مترجم و ایران‌شناس اسپانیایی قرائت شد.

ضيايي در اين مقاله به معرفی‌ ساختارهای حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران و زیرساختارهای مرتبط با قوانین در تقریب مذاهب اسلامی و مبارزه با افراط‌گرایی و نیز فراساختارهای نیمه‌دولتی و مردم‌نهاد برای شناخت جریان‌های افراطی و در نهایت پیشنهاد همکاری برای برگزاری دوره‌های آموزشی مبارزه با افراط‌گرايی و شناخت ماهیت فکری جریانات افراطی پرداخته است.

انتهاي پيام/


١٣:٣٦ - 1396/11/29    /    شماره : ٦٩٩٢٣٨    /    تعداد نمایش : ١٢٧٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج