منو اصلی
اخبار > برگزاري کنفرانس روند معاصر در احیای شرق در قزاقستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري کنفرانس روند معاصر در احیای شرق در قزاقستان

کنفرانس پژوهشی «سه منطقه آسیای مرکزی، جنوب آسیا و خاورمیانه: روند معاصر احیای شرق» به همت دانشگاه اوراسیا قزاقستان در شهر آستانه برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت افتتاح مرکز پژوهشی استراتژیک آسیای مرکزی، جنوب آسیا و خاورمیانه در دانشگاه اوراسیا، کنفرانس پژوهشی «سه منطقه آسیای مرکزی، جنوب آسیا و خاورمیانه: روند معاصر احیای شرق» در اين دانشگاه برگزار شد.

در این کنفرانس دوران آبایف، وزیر اطلاعات و ارتباطات جمهوری قزاقستان، سفرای ایران، پاکستان، فلسطین، عراق، هند و لبنان و برخي دیپلمات‌های کشورهای مقیم، دانشمندان و کارشناسان بین‌المللی از ایران، هندوستان، پاکستان و ،نپال شرکت داشتند.

در ابتداي اين كنفزانس  یرلان صدیق‌اف، ريیس دانشگاه اوراسیا گفت: یکی از اهداف مهم این کنفرانس تقویت پیوندها و ارتباطات بین کشورهای 3 منطقه مذکور است، به خصوص در این زمینه توجه شما را به ایجاد مرکز جدید تحقیقات استراتژیک «آسیای مرکزی، جنوب آسیا و خاورمیانه» جلب می‌كنم. این مرکز یکی از اهداف که به تازگي افتتاح شده، یافتن راه حل مشکلات انباشته شده در این مناطق است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: امیدوارم این کنفرانس پایه مهمی برای همکاری‌های بیشتر در این مناطق را فراهم كند و به موضوعات مهمی مانند: روابط اقتصادی، روابط فرهنگی، مشکلات تروریسم و افراط‌گرایی توجه ویژه مبذول كند.

در ادامه آبایف، وزیر اطلاعات و ارتباطات جمهوری قزاقستان در سخناني بیان كرد: قزاقستان در مبارزه با گسترش سلاح‌های هسته‌ای کارهای بزرگی انجام داده است؛ براي نمونه قزاقستان از سلاح‌های هسته‌ای استفاده نکرد و از داشتن آنها امتناع ورزید و به کشورهای دیگر نشان داد كه قزاقستان برای صلح و همکاری در جهان تلاش می‌کند.

وی در پايان سخنان خود گفت: قدرت کشورهای شرقی در پتانسیل معنوی آنهاست و ما باید این پتانسیل را شناسایی و به جهان ارايه دهيم.

در ادامه دیانا دیگال، معاون دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در آستانه هم در سخنراني خود در اين كنفرانس با بيان اينكه موضوع این کنفرانسِ پژوهشی، سه منطقه بسیار مهم است، گفت: در گذشته در آسیای مرکزی دانشمندان برجسته‌ای در زمینه‌های پزشکی، نجوم، ریاضیات و ... برخاستند. این منطقه اهمیت استراتژیک زیادی دارد و امیدوارم این کنفرانس اساس مهمی را برای همکاری و صلح در این منطقه پایه‌گذاری کند.

سپس مجتبی دمیرچی‌لو، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان هم در سخنراني خود اظهار كرد: آسیا مهم‌ترین منطقه در جهان به حساب می‌آید. آسیا مرکز و گهواره تمدن‌های جهان است و ایران موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی در این منطقه دارد.

وي ادامه داد: ایران با کشورهای آسیای مرکزی ارتباطات نزدیک اقتصادی، سیاسی و فرهنگی داشته؛ بنابراين ثبات منطقه برای ایران اهمیت زیادی داشته و به همین خاطر ایران برای توسعه روابط بین کشورهای منطقه تلاش می‌کند.

سفير كشورمان ادامه داد: توجه شما را به نقش بزرگ ایران در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه و همچنین نقش مهم ایران در توسعه ثبات منطقه جلب می‌کنم؛ براي نمونه  در ایران بیش از 12 هزار دانشجو از افغانستان در حال تحصیل هستند.

وي تأكيد كرد: ایران برای توسعه همکاری با همه کشورهای منطقه، برای صلح، آرامش و ثبات منطقه آمادگی دارد.

در ادامه این کنفرانس سفرای کشورهای پاکستان، فلسطین، عراق و هندوستان سخنرانی کردند.

این کنفرانس در نوبت دوم خود در چند پنل به کار خود ادامه داد و اساتیدی از ایران، هندوستان، پاکستان، آمریکا، روسیه، نپال و ... به ایراد سخن پرداختند.

اختتاميه

این کنفرانس بيست‌وششم بهمن‌ماه نیز به کار خود ادامه داد و در آيين اختتامیه آن، مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان به ایراد سخن پرداخت و طي آن به برپایی نمایشگاهی در زمینه معرفی هنر نگارگری ایرانی در قالب نمایشگاه مولانا و سماع اشاره کرد و برپایی این کنفرانس‌ها را در چارچوب تعامل اندیشمندان کشورهای غرب آسیا تأثیرگذار برشمرد.

وي اظهار كرد: مناطق آسیای مرکزی، جنوب آسیا و خاورمیانه که موضوع این کنفرانس هستند، در قرون متمادی در تعاملات فرهنگی بوده‌اند و بهترین نشانه بر این امر مشترکات فراوان در واژه‌ها، سنن، آداب و رسوم و نیز شخصیت‌های برجسته علمی، ادبی، سیاسی و فرهنگی این مناطق است که برای مردم این دیار آشنا و قابل ستایش هستند.

شيخ‌زين‌الدين افزود: باید اذعان کنم اعیادی چون نوروز و شخصیت‌هایی همچون مولانا، فردوسی، محمدحیدر دوغلات، خواجه احمد یسوی، علامه اقبال لاهوری، ماهاتما گاندی، آبای، حافظ، سعدي و دیگران که ذکر تمامی آنها در این مجال نمی‌گنجد، می‌توانند موضوعات ارزشمندی برای برگزاری کنفرانس‌های مشترک و اشاره به وجوه مشترک فرهنگ‌های این مناطق باشند.

در ادامه شری راوات، رایزن فرهنگی هندوستان در قزاقستان نیز به ایراد سخن پرداخت.

در پایان مراسم آق بوتا ژولداس بیکوا، رئیس دانشکده روابط بین‌الملل دانشگاه اوراسیا از همکاری دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه علامه طباطبایی و سفارتخانه‌هاي مقيم اوراسيا؛ به ویژه رایزنی فرهنگی ایران و رایزنی فرهنگی هندوستان در برگزاری این کنفرانس قدردانی كرد.

شایان ذکر است؛ در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی از آثار مینیاتور بهزاد بزرگی، هنرمند ايراني به همراه صنایع دستی ایرانی در معرض دید علاقمندان قرار گرفت و میهمانان پس از اتمام كنفرانس به محل موزه ملی قزاقستان رفته و از نمایشگاه مینیاتور بهزاد بزرگی دیدن کردند.

انتهاي پيام/


١٥:٥٦ - 1396/11/28    /    شماره : ٦٩٩١٨٥    /    تعداد نمایش : ٨٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج