منو اصلی
اخبار > تشريح ريشه‌هاي انقلاب اسلامي در کانال پنج تلویزیون ترکیه


  چاپ        ارسال به دوست

تشريح ريشه‌هاي انقلاب اسلامي در کانال پنج تلویزیون ترکیه

رايزن فرهنگي كشورمان در آنكارا، در مصاحبه با روزنامه «ملی گازاتا» و کانال «پنج» ترکیه به تشریح ریشه‌های ظهور انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حسن صفرخانی در این مصاحبه به تشریح وضعیت ایران قبل از انقلاب اسلامی پرداخت و به 4 عنصر اصلی در علت وقوع انقلاب با تکیه بر شعار اصلی مردم در انقلاب یعنی «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» اشاره کرد.

وی گفت: ایران قبل از انقلاب، نظام و حکومتی مستقل نبود؛ بلکه حکومت وابسته بود و این انگلیس و بعدها آمریکا و غرب و شرق بودند که حاکمیت، حکومت و دولتمردان ما را تعیین می‌کردند. دولت ما مستقل در تصمیم‌گیری نبود و می‌بایست تصمیم‌ها و سیاسست‌هایش را با دیگران هماهنگ كند.

صفرخاني ادامه داد: در ابعاد داخلی و خارجي، صنایع و توسعه و ... همه وابسته به دیگران بودیم. این غرب و شرق بود که برای ما تعیین تکلیف می‌کرد و یکی از دستاوردهای اصلی انقلاب استقلال بود و ملت ایران بعد از انقلاب طی این چهل سال مستقل عمل کرده و بر اساس تصمیمات خود در حوزه روابط خارجی و سیاست‌های داخلی تصمیم‌گیری کرده است.

وی سپس به تشریح بعد دیگر انقلاب یعنی آزادی پرداخت و به منتقدان آزادی در رژیم شاه اشاره کرد و گفت: مردم و روشنفکران و دینداران و عالمان و اندیشمندان آزاد نبودند؛ نه در انتخاب سرنوشت خود و نه  در سبک زندگی و نه در بیان حقایق. رژیم به شدت با آزادی‌های مردم مقابله کرده و کمترین مخالفت با زندان و شکنجه و ... مواجه می‌شد و آزادی ثمره‌ای ارزشمند برای مردم ایران بود. مردم ایران بعد از انقلاب آزادانه در سرنوشت خویش و سبک زندگی و ... تصمیم می‌گیرند.

رايزن فرهنگي كشورمان سپس به بُعد جمهوری و اسلامیت پرداخت و اینکه نظام قبل از انقلاب اسلامي، حکومت موروثی بود و مردم در تعیین حاکمان دخالتی نداشتند؛ اما اساس انقلاب بر مردمسالاری بود و نظامی مبتنی بر جمهوریت و مشارکت اجتماعی مردم با انقلاب متولد شد.

صفرخاني گفت: درست کمتر از 2 ماه پس از پیروزی انقلاب، مردم در رفراندوم انتخاب نظام، با بیش از 98 درصد به جمهوری اسلامی ایران رأی آري دادند و بلافاصله نمایندگان خود را برای تدوین قانون اساسی انتخاب کردند  و بعد در رفراندوم قانون اساسی شرکت کردند و به قانون اساسی رأی دادند و بعد در انتخابات مجلس شورا و ریاست جمهوری شرکت کردند. الان هم مردم در تمام زمینه‌ها از انتخاب رهبری (با انتخابات مجلس خبرگان رهبري)، ريیس جمهوری، نمایندگان مجلس، پارلمان شهری و انتخاب نمایندگان شورای شهر و ... به صورت دموکراتیک شرکت کرده و نمایندگان خود را در یک رقابت سالم انتخاب می‌کنند. به صورت میانگین مردم ایران هر ساله در یک انتخابات شرکت کردند.

وي همچنين به اسلامی بودن نظام اشاره کرد و به این نکته توجه داد که مردم ایران مردمی مسلمان و دیندار هستند و اساس انقلاب به دليل رویکرد ضددینی رژیم شاه بود و این رویکرد در شعار مردم تجلی کرد و آن جمهوری اسلامی یعنی نظام مردمسالاری مبتنی بر ارزش و آموزه‌های اسلامی بود؛ به همین دليل مردم در انتخاب به نظام جمهوری اسلامی رأی دادند و بر اساس آن قوانین کشور نمی‌بایست مغایرت با اسلام داشته باشد و بايد در رأس نظام یک فقیه جامع‌الشرایط حضور داشته باشد.

صفرخاني سپس به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعال شدن نقش زنان و تحولات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی پرداخت و در پايان به یکی از دستاوردهای انقلاب پرداخت که توجه بیشتر به همسایه‌ها و کشورهای اسلامی است.

وي در ادامه رابطه با ترکیه را برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران مهم و ارزشمند دانست و توسعه مناسبات با ترکیه را در طول سال‌های بعد از انقلاب مهم و با اهمیت دانست و سپس به تشریح همکاری‌های فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلف همکاری‌های آکادمیک، همکاری‌های سطوح بالای عالمان دینی و سازمان‌های دینی، توسعه همکاری‌های هنری و گردشگری و ... پرداخت.

انتهاي پيام/


١٠:٤١ - 1396/11/25    /    شماره : ٦٩٨٨٥٤    /    تعداد نمایش : ٩٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج