منو اصلی
اخبار > انتشار شماره جديد فصلنامه «پرلا» در آلباني


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار شماره جديد فصلنامه «پرلا» در آلباني

انتشار دومين شماره از سال 2017 فصلنامه «پرلا» رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در آلبانی، منتشر شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دومين شماره از سال 2017 فصلنامه علمي ـ فرهنگي «پرلا» (مروارید) از منشورات رایزنی فرهنگی جمهوري اسلامي ایران در آلبانی چاپ و منتشر شد.

اين فصلنامه با نگارش مقاله روابط فرهنگی در خصوص نعیم فراشری و ظرافت شعری آغاز مي‌شود و با بررسي آلبانی‌شناسی در زمينه پروفسور ادریس آیتی، معلم بزرگ حقیقت علمی، کمک ادریس آیتی و آثار ایشان «وهبیه» Vehbije برای مطالعات آلبانی‌شناسی، گنجینه «وراپ» یک گنج باستان شناسی با ابعاد اروپايی، ناپلئون و آلبانی، جنبه‌های روابط پیمان پریزرن با دروازه عالی عثمانی بر اساس اسناد عثمانی ( 1878-1881) و میراث طبیعی در آلبانی ادامه مي‌يابد.

دوره بازگشت ادبیات فارسی، غزال در ادبیات فارسی، هلمت ریتر، فردوسی و پادشاه محمود غزنوی، شرق شناسی، میراث فرهنگی اسلامی با نوشته عربی در اروپا، از ديگر مطالب بخش ایران‌شناسی اين شماره از فصلنامه برشمرده مي‌شود.

تاریخ آلبانیایی‌های مصر در طول قرن‌های 15 الی 20، قبایل آلبانی. تاریخ، جامعه و فرهنگ، در معرفی کتاب بدان اشاره شده است.

در ادامه، گزارش فرهنگی کنفرانس علمی برای پروفسور ادریس آیتی، عضو آکادمی علوم به مناسبت صدمین سالگرد تولد، کنفرانس علمی عوامل مهاجرات و مناطق جغرافیایی، تعاملات و چالش‌ها، شرکت بنیاد فرهنگی «سعدی شیرازی» در نمایشگاه کتاب پریشتینا کوزوو و برگزاری شب شعر خیام در شهر کورچا، آمده است.

دومين شماره از سال 2017 فصلنامه «پرلا» با یادگاری از پروفسور آرچیله برزولی (1943-2017) به پايان مي‌رسد. در این شماره مطالب مبسوطی در حوزه ایران‌شناسی و مقاله‌ای پیرامون نقد و بررسی اشعار فارسی نعیم فراشری نگارش شده است.

انتهاي پيام/


١٤:١٩ - 1396/06/28    /    شماره : ٦٨٦١٨٥    /    تعداد نمایش : ٧٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج