English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای گروه تواشیح «بقیةالله» در لاهور

با هماهنگی خانه فرهنگ کشورمان در لاهور، گروه تواشیح «بقیةالله» اعزامی از جمهوری اسلامی ایران در این شهر به اجرای همخوانی قرآن پرداختند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گروه تواشیح «بقیةالله» اعزامی از جمهوری اسلامی ایران پس از ورود به شهر تاریخی و مذهبی لاهور، از اماکن تاریخی، مذهبی و موزه‌ای لاهور چون مزار علامه محمد اقبال لاهوری، مسجد بزرگ و مشهور شاهی، قلعه شاهی و مرکز فرهنگی نشر افکار و عقاید علامه محمد اقبال لاهوری تحت عنوان «دبستان اقبال» بازدید به عمل آوردند.

در این برنامه، با توجه علاقه و ارادت ایرانیان نسبت به علامه محمد اقبال لاهوری، این گروه تواشیح ابتدا از مزار علامه محمد اقبال لاهوری بازدید و به اجرای همخوانی قرآن پرداختند، سپس در مسجد شاهی و قلعه تاریخی شاهی حضور یافتند.

روز بعد به همراه علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور از مرکز تحقیقی و فرهنگی دبستان اقبال، مرکز ترویج و گسترش افکار، عقاید و تعالیم علامه محمد اقبال لاهوری بازدید و با اقبال صلاح الدین، رییس این مرکز و نوه علامه محمد اقبال لاهوری دیدار کردند.

رضایی‌فرد با اشاره به اهم برنامه‌های فرهنگی خانه فرهنگ ایران در لاهور گفت: جمهوری اسلامی ایران هر ساله در ماه مبارک رمضان هیأت‌های قرآنی و گروه‌های تواشیح را به پاکستان و دیگر کشورهای اسلامی اعزام می‌کند و سفر گروه تواشیح به شهر تاریخی و مذهبی لاهور نیز زنجیره‌ای از این فعالیت‌های قرآنی و اسلامی ایران است.

وی افزود: علامه محمد اقبال لاهوری یک شخصیت جهانی بود. ایشان نه تنها در کشور پاکستان بلکه در کشور ایران نیز از دوستداران و محبان خاصی برخوردار هستند.

اقبال صلاح الدین هم در سخنانی، به تشریح فعالیت‌های دبستان اقبال پرداخت و گفت: علامه محمد اقبال لاهوری از دوران کودکی به خواندن قرآن مجید علاقه و عادت داشت و تا آخر عمر ایشان، این روایت برقرار ماند. تمامی اشعار و سروده های ایشان برگرفته از تعالیم و مفاهیم قرآنی است.

وی خاطرنشان کرد: علامه محمد اقبال لاهوری در «جاویدنامه» اولین مجموعه اشعار فارسی خود می‌فرمایند: اگر یک شعر و سروده بنده بر خلاف تعالیم قرآنی باشد، خداوند در روز قیامت بنده را از بوسه بر قدم‌های مبارک حضرت رسول(ص) محروم سازد.

انتهای پیام/ص


١٢:١٢ - 1398/03/20    /    شماره : ٧٣١٤٢٩    /    تعداد نمایش : ١٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط