English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ارمنستان

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با همکاری انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم جمهوری ارمنستان و دانشگاه دولتی ایروان، مراسم روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را برگزار کرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، محمدرضاحیدری، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به پرشمار بودن سخن سرایان بزرگ پارسی، مقام و جایگاه فردوسی را ویژه توصیف کرد و فردوسی را زنده نگاه دارنده زبان و فرهنگ ایرانی خواند که در طول تاریخ ارزش و اهمیت اثر او روز به روز بیشتر شده است.

حیدری گفت: در ادبیات فارسی حدود 20 اثر حماسی همچون سام نامه، گرشاسب نامه و... وجود دارد اما شاهنامه فردوسی چونان گوهری تابناک در این میان می درخشد.

وی با اشاره به این که شاهنامه گنجینه گران سنگ حکمت ، دانش ،اخلاق و فرهنگ و هنر است که بر آمده از خواسته ها و کوشش های تاریخ ایرانیان بر تعریف هویت ایرانی خود بوده و دلیل ماندگاری شاهنامه است تصریح کرد: توجه فردسی به پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) از دیگر دلایل محبوبیت فردوسی در میان مردم مسلمان ایران است.

حیدری سپس  به تأثیر گذاری شاهنامه در سایر فرهنگ ها از جمله هند و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه اشاره کرد و افزود: با اشاره به نقاشی هایی که طی قرن های گذشته در ایران و هند و... از شاهنامه شده است، عمومیت یافتن شاهنامه به صورت نقالی خوانی و شاهنامه خوانی و تصویر گری داستان های شاهنامه را عامل مهم گسترش و پایداری شاهنامه توصیف کرد.

درادامه این مراسم پطروس دمیرچیان دبیر اتحادیه نویسندگان ارمنستان ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران برای برگزاری مراسم ها و نشست های فرهنگی, از تلاش رایزنی فرهنگی برای پیوند فرهنگ ایران و ارمنستان تقدیر کرد و آمادگی اتحادیه نویسندگان را برای همکاری بیشتر با رایزنی بخصوص در عرصه ترجمه آثار اعلام نمود.

او سپس در خصوص استواری متن شاهنامه و تاثیر پذیری نویسندگان و شاعران ارمنی از شاهنامه فردوسی و ترجمه شاهنامه به زبان ارمنی پرداخته و به تلاش ها و علاقه تومانیان، شاعر بزرگ ارمنی به فردوسی اشاره کرد.

در ادامه این مراسم دوریکیان، رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم جمهوری ارمنستان با اشاره به تأثیر پذیری شاعران و نویسندگان ارمنی از شاهنامه، از ریشه های عمیق فرهنگی و تاریخی مشترک دو ملت یاد کرد.

وی به نقش فردوسی در احیای هویت ایرانی پس از تسلط اعراب اشاره کرد و با تأکید بر چهار دوره اصلی تاریخی ایران که شاهنامه به آن اشاره می کند، در خصوص زندگینامه فردوسی سخنانی ایراد نمود.

سخنران بعدی این همایش سوسانا هوانیسیان باموضوع «فردوسی بخشی از علایق ادبی تومانیان و بررسی آن از لحاظ زاویه علایق ادبی او» بود. وی در سخنان خود به تأثیر پذیری تومانیان، شاعر و نویسنده بزرگ ارمنی از ادبیات ایران بخصوص فردوسی پرداخت و مدعی شد تومانیان همیشه از شکوه ادبیات فارسی سخن می گفته و همواره از ادبیات و فرهنگ ایرانی در حد پرستش صحبت می کرده است.  او به نقل از مارکار آودیسیان، نثر نویس و مترجم ارمنی گفت: تومانیان فردوسی را می پرستیده است و بر همین اساس اقدام به ترجمه شاهنامه  فردوسی به زبان ارمنی کرد.هوانیسیان، تومانیان را از مروجین ادبیات فارسی در ارمنستان و ادبیات ارمنی خواند و تأثیر شاهنامه در ادبیات فارسی را بسیار زیاد ذکر کرد.

وی تأکید کرد :هیچکس مثل فردوسی نتوانسته اقدام به احیای استقلال و تمدن و فرهنگ کشور بنماید.فردوسی توانسته با ذوقی منحصر به فرد تاریخ کشور خود را بیان کند. او سپس به بیان خصوصیاتی از شاهنامه پرداخت.

درادامه این مراسم گارنیک گئورگیان با ارائه مقاله ای با عنوان «اندیشه های فلسفی قبل از زمان فردوسی و  پس از دوران فردوسی»  به بیان خصوصیات حکومت های ایران در طول تاریخ پرداخت. او سرزمین ایران را مرکزی از فرهنگ‌ها، مذاهب و اقوام مختلف خواند و تأکید کرد پادشاهان ایران همیشه با دوستی و احترام با همه اقوام تحت حاکمیت خود رفتار می نمودند.

گئورگیان شاهنامه را نتیجه و بر گرفته از فرهنگ و تمدن ایرانی خواند که ویژگی های ملت ایران را معرفی می کند و از فرهنگ های دیگر اخذ نشده است. وی همچنین منطقه تحت سیطره فرهنگ و تمدن ایرانی را بسیار گسترده و وسیع خواند.

گارنیک گئورگیان تأکید کرد ایرانیان احترام خاصی برای اسلام قائلند و در عین حال به فرهنگ و تمدن خود پایبند هستند.وی افزود :در ایران همیشه دیدگاههای مختلف علمی و فلاسفه در کنار هم به حیات خود ادامه داده و این مشخصه فرهنگ و تمدن ایران است که همه مکاتب ادبی و فرهنگی و دینی در کنار هم رشد کرده اند.

گئورگیان در پایان با اشاره به ریشه دار بودن فرهنگ و تمدن ایرانی گفت: در طول قرن ها هیچیک از اقوام مهاجم نتوانستند فرهنگ و تمدن ایرانی را از بین ببرند بلکه در فرهنگ ایرانی حل شدند.

دیگر سخنران این همایش لوسینه وارطانیان بود. او سخنرانی خود را با عنوان  "شاهنامه از زاویه ارزیابی ادبی پژوهشگران ارمنی» به حضار ارائه داد و با اشاره به جایگاه ادبیات فارسی در ادبیات ارمنی؛ مدعی شد سفرها و سفرنامه ها باعث معرفی هر چه بیشتر فرهنگ و ادبیات ایرانی بخصوص پس از ق 19،در بین خوانندگان ارمنی شد.

وی گفت:  بسیاری از پژوهشگران ارمنی با اشاره به اینکه آثار فردوسی یک آثار ادبی است که به نیازهای روزمره، ادب و رسم و حفظ هویت واقعی ایرانیان توجه دارد ابراز تأسف می‌کنند که در ادبیات ارمنی ، اثر ادبی به برجستگی شاهنامه که به دنیا و هویت ملی توجه داشته باشد خلق نشده است.

در پایان آستغیک گغامیان عنوان استاد دانشگاه دولتی ایروان مقاله ای با عنوان «داستان های عاشقانه در شاهنامه» ارائه نمود.

او بر جایگاه ویژه شاهنامه از لحاظ هنری و تعلیم و تربیت، نه تنها در ادبیات فارسی بلکه در ادبیات جهانی تاکید کرد.

آستغیک گغامیان از ویژگی های خاص شاهنامه توجه به ملت را به جای فرد معرفی کرد و گفت: در داستان های عامیانه و عاشقانه رسیدن به یک شخص و یا نتیجه گیری یک شخص مورد توجه بوده است اما در شاهنامه همه برای خوشبختی و پیروزی ملت تلاش می کنند و شخصیت های داستان بزرگند به دلیل آنکه در جهت آرمان های ملت گام بر می‌دارند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند و حتی داستان های عاشقانه در شاهنامه هم در خدمت پیشرفت کشور و مردم هستند.از دیگر ویژگی های شاهنامه از نگاه خانم گغامیان عدم معرفی یک قهرمان خارق العاده بدون ایراد است و حتی قهرمانان داستان او هم خطاهایی مرتکب می شوند.

او همچنین به توجه فردوسی به زنان و توانایی های آنها اشاره کرد که زنان نیز در شاهنامه قهرمان هستند و خصوصیات پهلوانی دارند.

دراین همایش، فارسی آموزان مدرسه کارپی و دانشجویان دانشگاه زبان های خارجی (بریوسف)، به شاهنامه خوانی پرداختند و آقای آرتاک وارطانیان نیز شعری با عنوان "به برادر ایرانی من" را برای حضار قرائت نمودند.

در پایان مراسم خونیکی از دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان و از اعضای گروه موسیقی تأسیس شده توسط رایزنی فرهنگی (گروه هیرکان)  به شاهنامه خوانی و نقالی خوانی پرداخت که مورد توجه حضار واقع شد.

در کنار این همایش تعدادی از نقاشی های داستان های شاهنامه که در قرن 19 در هند خلق شده بود، در معرض دید حضار قرار گرفت.

در این مراسم که با حضور تنی چند از ایران شناسان و اساتید زبان فارسی و دانشجویان از آکادمی علوم، دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه بریوسف و اعضای اتحادیه نویسندگان ارمنستان در سالن انستیتو ادبیات آکادمی برگزار شد، اساتید در خصوص تأثیر فردوسی و شاهنامه در فرهنگ و تمدن ایرانی، تأثیر آن در فرهنگ سایر کشورها و بخصوص ارمنستان و از جمله در آثار تومانیان، شاعر و نویسنده شهیر ارمنی، سخن گفتند.

این مراسم با خیر مقدم دوریکیان، رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم جمهوری ارمنستان آغاز شد و سپس نماینده سبوح سرکسیان، اسقف اعظم ارامنه ایران؛ با حضور در مجلس پیام وی را همراه با دعای خیر برای برگزار کنندگان و شرکت کنندگان این مراسم را اعلام نمود.

انتهای پیام/م


٠٧:٠٥ - 1398/02/30    /    شماره : ٧٣٠٤٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و عمر خیام نیشابوری در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه البیرونی افغانستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام در افغانستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کابل (خبر)
 رسانه سریلانکایی از فردوسی به بزرگی یاد کرد (خبر)
 بزرگداشت روز معلم و تقدیر از مدرسان زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول (خبر)
 آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 قرقیزی‌ها علاقمندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن ایران آشنا شوند (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور پاکستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در حیدرآباد سند (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در افغانستان (خبر)
 بزرگداشت زبان فارسی در سنگال (خبر)
 شرکت فارسی‌آموزان 7 تا 70 ساله ترکمنی در آزمون زبان فارسی (خبر)
 نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه‌های ایران و لبنان برپا می‌شود (خبر)
 چهل‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 امضای تفاهمنامه ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان صربی (خبر)
 انتشار سفرنامه ترکان پارسی‌گو در ازبکستان (خبر)
 برگزاري سومین کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 آغاز هشتمین دوره آموزش زبان فارسی در روسیه (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در بنگلادش با استادان و فرهیختگان زبان و ادب فارسی ديدار كرد (خبر)
 بررسی اهمیت و جايگاه زبان و ادبيات فارسی در پاكستان (خبر)
 نشست «سینمای ایران» در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 زبان فارسی زیباترین زبان در دنیاست/ زندگی در ایران از آرزوهای من بود (خبر)
 دانش‌آموختگان زبان فارسی در بمبئی تجلیل شدند (خبر)
 انتشار مقاله «ملک‌الشعراء بهار شاعر بزرگ ایرانی» در روزنامه سندی زبان (خبر)
 پایان دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 اعزام استاد زبان فارسی به دانشگاه پیشاور (خبر)
 آغاز دوره آموزشی زبان فارسی در كانون آموزشی قلم (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش مقدماتى زبان فارسی در بغداد (خبر)
 زبان شیرین فارسی، زبان سخاوت و بلاغت است (خبر)
 دومین کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 دانشگاه دهلی‌نو خواستار تجهیز دپارتمان زبان فارسی شد (خبر)
 فرهنگ جامع زبان فارسی به اردو ـ انگلیسی منتشر می‌شود (خبر)
 چهل‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک در اوگاندا (خبر)
 برگزاری دوره مقدماتى آموزش زبان فارسی دربغداد (خبر)
 دانشگاه سیمبایسس هند خواستار راه‌اندازی کلاس‌های زبان فارسی شد (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و سند پاکستان (خبر)
 دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه دی وای پتل بمبئی برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه فارابی (خبر)
 تجهیز لابراتوار گروه زبان فارسی دانشگاه واسط (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در آلماتی قزاقستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز فارابی اوراسیا (خبر)
 دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در قزاقستان برگزار می‌شود (خبر)
 نخستین نشریه تخصصی زبان فارسی در بغداد منتشر شد (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن به پایان رسید (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان و ادبیات فارسی در پیشاور برگزار می‌شود (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویان در خانه فرهنگ لاهور (خبر)
 شرکت فارسی‌آموزان ازبکی در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 تقویت کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های تونس (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آموزش زبان فارسی در منطقه «ممبرا» هند (خبر)
 کتابخانه مؤسسه زبان‌های نوین بنگلادش تجهیز شد (خبر)
 خواهان همکاری ایران در ترجمه‌ قرآن به زبان‌های فارسی و انگلیسی هستیم (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با استاد زبان فارسی تونس (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با رییس گروه زبان فارسی دانشگاه هند (خبر)
 چهل‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 خواهان بهره‌مندی از دانش متخصصان ایرانی در زمینه نسخ خطی هستیم (خبر)
 اعطای گواهينامه دوره آموزشی زبان فارسی به زبان‌آموز تونسی (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در حیدرآباد سند (خبر)
 حرف‌های زن سنگالی که دکتری زبان فارسی دارد (خبر)
 استاد عابدی در علم سرآمد استادان فارسی هند بود و در اخلاق سرمشق همگان (خبر)
 آغاز کارگاه آموزش خوشنویسی در روسیه (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قزوین برگزار می‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 گوشه ایران در صربستان افتتاح شد/ اهدای بیش از 200 جلد کتاب به زبان فارسی (خبر)
 چهلمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسی در دمشق آغاز شد (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد (خبر)
 آغاز دوره‌ جدید آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 آغاز عملیات اجرایی ساخت بنای دپارتمان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کابل (خبر)
 پایان دوره تربیت مدرس زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در استانبول (خبر)
 مراسم اختتامیه سال تحصیلی زبان و ادبیات فارسی در بلغارستان (خبر)
 گسترش زبان فارسی، فرصتی برای توسعه مناسبات فرهنگی ایران و پاکستان است (خبر)
 برگزاری سی‌ونهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 پایان سال تحصیلی فراگیران زبان و ادبیات فارسی در یونان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 اعطای عضویت افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ایران‌شناس فرانسوی (خبر)
 بازدید دانشجویان دانشگاه یو.سی.پی لاهور از خانه فرهنگ ایران (خبر)
 آغاز دوره‌های جدید آموزشی زبان فارسی در لاهور پاکستان (خبر)
 آغاز دوره تربیت‌ مدرس زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در استانبول (خبر)
 پایان دوره‌های آموزشی زبان فارسی و خط نستعلیق در تونس (خبر)
 شرکت پژوهشگر پاکستانی در دوره بازآموزی زبان فارسی بنیاد سعدی (خبر)
 افتتاح پنجاهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 توسعه آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری آزمون پایان ترم زبان فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 ترجمه منظوم فارسی قرآن کریم به زبان ازبکی (خبر)
 نخستین دوره تربیت مدرس آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان در استانبول (خبر)
 برگزاری سی‌وهشتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 رییس شورای هنر پاکستان خواستار آموزش زبان فارسی شد (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره‌های آزاد آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 راه‌اندازی مجدد کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کارتاژ تونس (خبر)
 تقدیر از استادان و معلمان زبان فارسی دانشگاه‌ها و مدارس قرقیزستان (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 تأکید بر تقویت آموزش زبان و ادبیات فارسی در پکن (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 200 ایروان (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در کوتایسی (خبر)
 افتتاح رسمی کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 تأکید مدیرکل مطالعات وزارت آموزش و پرورش عمان بر ضرورت آموزش زبان فارسی (خبر)
 آغاز چهل‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 لازمه یادگیری زبان اردو، شناخت زبان فارسی است (خبر)
 ششمین نشست دوستداران زبان فارسی مرکز فرهنگی لاذقیه (خبر)
 بررسی راهکارهای ارتقای آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری نشست علمی ـ ادبی فردوسی و روز نکوداشت زبان فارسی در بغداد (خبر)
 افتتاح صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 برگزاری نشست مثنوی‌شناسی و آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 پایان دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بمبئی (خبر)
 ایران‌شناس ترکیه‌: مهم‌ترين پُل براي گسترش فرهنگ ايرانی، زبان فارسي است (خبر)
 سی و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در نمایشگاه کتاب (خبر)
 بررسی جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان در نمایشگاه کتاب (خبر)
 تدوین نظام آموزشی زبان فارسی برای جهانیان (خبر)
 عرضه كتاب‌های منتشره به زبان فارسی در غرفه چين (خبر)
 فرهاد پاليزدار: اولويت مهم نمايندگان فرهنگی آموزش زبان فارسی در خارج از كشور است (خبر)
 نسخه‌شناس ازبکی: مدنیت فرهنگ بدون زبان فارسی به ثمر نمی‌رسد (خبر)
 نشست «بررسی پيوند و روابط ميان زبان فارسي و اردو» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 31 بیشکک (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 برگزاری سی‌وششمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در تفليس (خبر)
 آغاز دوره بهاره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 شروع دوره بهار آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 بازدید دانشجویان زبان فارسی دانشکده کوپررود پاكستان از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن نوروز در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز در دانشگاه داکا (خبر)
 فارسي‌آموزان مدارس تفليس آمدن نوروز 1398 را جشن گرفتند (خبر)
 مسابقه شعرخوانی فارسی‌آموزان ارمنستاني برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره ایران‌شناسی و مکالمه آزاد زبان فارسی در مسجد کبود ایروان (خبر)
 جشن نوروز در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم سال نو در مرکز فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 جشن نوروز در سارايوو برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدرسه شماره 136 ایروان گسترش مي‌يابد (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 پایان دوره نیمه‌پیشرفته آموزش زبان فارسی در بمبئي (خبر)
 تجلیل از حکیم بانوی شعر و ادب فارسی در تبریز (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با استادان زبان فارسی عراق (خبر)
 تقدير از فارسی‌آموزان ممتاز در عشق‌آباد (خبر)
 دانشگاه شاه عبدالطیف پاكستان به دنبال تأسيس رشته زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 برگزاری آزمون پايانی ششمين دوره آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد (خبر)
 پنجمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه برگزار شد (خبر)
 ترجمه «نهج البلاغه» به زبان قرقیزی؛ استقبال چشمگیر قرقیزها از کلام مولا (خبر)
 برگزاری نشست شیوه‌های آموزش زبان فارسی به عرب‌زبانان در بغداد (خبر)
 برگزاری سی‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاری نشست «زبان فارسی؛ زبان شعر و ادب و عرفان» در بنگلادش (خبر)
 بیست‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد كبود ايروان پايان يافت (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در نیجریه در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری (خبر)
 پایان شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آغاز دومین دوره زمستانی مرکز آموزش زبان فارسی استانبول (خبر)
 برگزاری المپیاد زبان فارسی در دانشگاه دخترانه ژنپی قزاقستان (خبر)
 آغاز چهل‌وچهارمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 جشنواره نوروزي ايرانيان توسط فارسي‌آموزان ايتاليايي برگزار مي‌شود (خبر)
 امتحانات پایان‌ترم زبان فارسی در یونان برگزار شد (خبر)
 برگزاری سی‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 افتتاح آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 چهارمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه برگزار شد (خبر)
 کتاب «ادبیات قرون 16 و 17 زبان فارسی» در باکو به چاپ رسید (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه 176 ایروان (خبر)
 برگزاری کلاس آموزشی روباتیک و سنجش هوش در مدرسه شماره 100 ایروان (خبر)
 جشن آغاز سال تحصیلی جدید در دپارتمان زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 نشست انجمن دوستداران زبان و فرهنگ فارسی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری سی‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه دکن شهر پونا (خبر)
 برگزاری آزمون تافل زبان فارسي در دانشگاه گرمیان سلیمانیه عراق (خبر)
 برگزاری نشست مترجمان زبان فارسی در استانبول (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 گسترش آموزش زبان فارسی در دانشگاه منوبه (خبر)
 آزمون پایان‌ترم زبان فارسی در دانشگاه بلگراد صربستان برگزار شد (خبر)
 افتتاح مرکز آموزش زبان فارسی در کربلای معلی (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 سی‌اُمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 برگزاری بیست‌ونهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 پایان دوره ششم آموزش زبان فارسی در مسکو (خبر)
 بازگشايي دوره آموزش زبان فارسي در رايزني فرهنگي ايران در كنيا (خبر)
 برگزاري آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در موريتاني راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 استاد زبان فارسی در لاهور پاکستان درگذشت (خبر)
 افتتاح دور جدید کلاس‎‌های آموزش زبان فارسی در سارایوو (خبر)
 ثبت‌نام 171 دانشجوي جديد در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و دانشگاه پيام نور براي برگزاري دوره‌هاي ايران‌شناسي (خبر)
 افتتاحیه چهل‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در ترکمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در قطر (خبر)
 برگزاری بیستمین‌وهشمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 آغاز پانزدهمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 تأکید بر توسعه روابط فرهنگی بین ایران و روسیه (خبر)
 برگزاري نخستين گردهمایی اساتید زبان فارسی در پنجاب پاكستان (خبر)
خبرهاي مهم
محافل انس با قرآن کریم در پاکستان برگزار می‌شود
نمایشگاه دستاوردهای علمی دانشگاه‌های ایران و لبنان برپا می‌شود
ترجمه «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» به زبان ترکی استانبولی
نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در نمایشگاه سنتی کامپالا
چهل‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق
مرکز مطالعات اقتصادی ایران و قزاقستان افتتاح شد
شرکت فارسی‌آموزان 7 تا 70 ساله ترکمنی در آزمون زبان فارسی
نهمین کنفرانس اروپایی ایرانشناسی در برلین برگزار شد
آغاز پنجمین دوره آموزش قالی بافی در اتیوپی
افتتاح نمایشگاه نقاشی خط هنرمند ایرانی در استانبول
بازدید رایزن فرهنگی ایران در ازبکستان از بزرگترین جشنواره صنایع دستی خوقند
شرکت دانشجویان ایرانی در دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات عربي دانشگاه‌ کویت
محفل شعر عاشورایی در لاهور پاکستان
بازدید مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی از مؤسسه مطبوعاتی عمان
آزادی قدس شریف اولویت‌ نخست امت اسلامی است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.