English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در ارمنستان

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با همکاری انستیتو ادبیات آکادمی ملی علوم جمهوری ارمنستان و دانشگاه دولتی ایروان، مراسم روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را برگزار کرد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، محمدرضاحیدری، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به پرشمار بودن سخن سرایان بزرگ پارسی، مقام و جایگاه فردوسی را ویژه توصیف کرد و فردوسی را زنده نگاه دارنده زبان و فرهنگ ایرانی خواند که در طول تاریخ ارزش و اهمیت اثر او روز به روز بیشتر شده است.

حیدری گفت: در ادبیات فارسی حدود 20 اثر حماسی همچون سام نامه، گرشاسب نامه و... وجود دارد اما شاهنامه فردوسی چونان گوهری تابناک در این میان می درخشد.

وی با اشاره به این که شاهنامه گنجینه گران سنگ حکمت ، دانش ،اخلاق و فرهنگ و هنر است که بر آمده از خواسته ها و کوشش های تاریخ ایرانیان بر تعریف هویت ایرانی خود بوده و دلیل ماندگاری شاهنامه است تصریح کرد: توجه فردسی به پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت (ع) از دیگر دلایل محبوبیت فردوسی در میان مردم مسلمان ایران است.

حیدری سپس  به تأثیر گذاری شاهنامه در سایر فرهنگ ها از جمله هند و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه اشاره کرد و افزود: با اشاره به نقاشی هایی که طی قرن های گذشته در ایران و هند و... از شاهنامه شده است، عمومیت یافتن شاهنامه به صورت نقالی خوانی و شاهنامه خوانی و تصویر گری داستان های شاهنامه را عامل مهم گسترش و پایداری شاهنامه توصیف کرد.

درادامه این مراسم پطروس دمیرچیان دبیر اتحادیه نویسندگان ارمنستان ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران برای برگزاری مراسم ها و نشست های فرهنگی, از تلاش رایزنی فرهنگی برای پیوند فرهنگ ایران و ارمنستان تقدیر کرد و آمادگی اتحادیه نویسندگان را برای همکاری بیشتر با رایزنی بخصوص در عرصه ترجمه آثار اعلام نمود.

او سپس در خصوص استواری متن شاهنامه و تاثیر پذیری نویسندگان و شاعران ارمنی از شاهنامه فردوسی و ترجمه شاهنامه به زبان ارمنی پرداخته و به تلاش ها و علاقه تومانیان، شاعر بزرگ ارمنی به فردوسی اشاره کرد.

در ادامه این مراسم دوریکیان، رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم جمهوری ارمنستان با اشاره به تأثیر پذیری شاعران و نویسندگان ارمنی از شاهنامه، از ریشه های عمیق فرهنگی و تاریخی مشترک دو ملت یاد کرد.

وی به نقش فردوسی در احیای هویت ایرانی پس از تسلط اعراب اشاره کرد و با تأکید بر چهار دوره اصلی تاریخی ایران که شاهنامه به آن اشاره می کند، در خصوص زندگینامه فردوسی سخنانی ایراد نمود.

سخنران بعدی این همایش سوسانا هوانیسیان باموضوع «فردوسی بخشی از علایق ادبی تومانیان و بررسی آن از لحاظ زاویه علایق ادبی او» بود. وی در سخنان خود به تأثیر پذیری تومانیان، شاعر و نویسنده بزرگ ارمنی از ادبیات ایران بخصوص فردوسی پرداخت و مدعی شد تومانیان همیشه از شکوه ادبیات فارسی سخن می گفته و همواره از ادبیات و فرهنگ ایرانی در حد پرستش صحبت می کرده است.  او به نقل از مارکار آودیسیان، نثر نویس و مترجم ارمنی گفت: تومانیان فردوسی را می پرستیده است و بر همین اساس اقدام به ترجمه شاهنامه  فردوسی به زبان ارمنی کرد.هوانیسیان، تومانیان را از مروجین ادبیات فارسی در ارمنستان و ادبیات ارمنی خواند و تأثیر شاهنامه در ادبیات فارسی را بسیار زیاد ذکر کرد.

وی تأکید کرد :هیچکس مثل فردوسی نتوانسته اقدام به احیای استقلال و تمدن و فرهنگ کشور بنماید.فردوسی توانسته با ذوقی منحصر به فرد تاریخ کشور خود را بیان کند. او سپس به بیان خصوصیاتی از شاهنامه پرداخت.

درادامه این مراسم گارنیک گئورگیان با ارائه مقاله ای با عنوان «اندیشه های فلسفی قبل از زمان فردوسی و  پس از دوران فردوسی»  به بیان خصوصیات حکومت های ایران در طول تاریخ پرداخت. او سرزمین ایران را مرکزی از فرهنگ‌ها، مذاهب و اقوام مختلف خواند و تأکید کرد پادشاهان ایران همیشه با دوستی و احترام با همه اقوام تحت حاکمیت خود رفتار می نمودند.

گئورگیان شاهنامه را نتیجه و بر گرفته از فرهنگ و تمدن ایرانی خواند که ویژگی های ملت ایران را معرفی می کند و از فرهنگ های دیگر اخذ نشده است. وی همچنین منطقه تحت سیطره فرهنگ و تمدن ایرانی را بسیار گسترده و وسیع خواند.

گارنیک گئورگیان تأکید کرد ایرانیان احترام خاصی برای اسلام قائلند و در عین حال به فرهنگ و تمدن خود پایبند هستند.وی افزود :در ایران همیشه دیدگاههای مختلف علمی و فلاسفه در کنار هم به حیات خود ادامه داده و این مشخصه فرهنگ و تمدن ایران است که همه مکاتب ادبی و فرهنگی و دینی در کنار هم رشد کرده اند.

گئورگیان در پایان با اشاره به ریشه دار بودن فرهنگ و تمدن ایرانی گفت: در طول قرن ها هیچیک از اقوام مهاجم نتوانستند فرهنگ و تمدن ایرانی را از بین ببرند بلکه در فرهنگ ایرانی حل شدند.

دیگر سخنران این همایش لوسینه وارطانیان بود. او سخنرانی خود را با عنوان  "شاهنامه از زاویه ارزیابی ادبی پژوهشگران ارمنی» به حضار ارائه داد و با اشاره به جایگاه ادبیات فارسی در ادبیات ارمنی؛ مدعی شد سفرها و سفرنامه ها باعث معرفی هر چه بیشتر فرهنگ و ادبیات ایرانی بخصوص پس از ق 19،در بین خوانندگان ارمنی شد.

وی گفت:  بسیاری از پژوهشگران ارمنی با اشاره به اینکه آثار فردوسی یک آثار ادبی است که به نیازهای روزمره، ادب و رسم و حفظ هویت واقعی ایرانیان توجه دارد ابراز تأسف می‌کنند که در ادبیات ارمنی ، اثر ادبی به برجستگی شاهنامه که به دنیا و هویت ملی توجه داشته باشد خلق نشده است.

در پایان آستغیک گغامیان عنوان استاد دانشگاه دولتی ایروان مقاله ای با عنوان «داستان های عاشقانه در شاهنامه» ارائه نمود.

او بر جایگاه ویژه شاهنامه از لحاظ هنری و تعلیم و تربیت، نه تنها در ادبیات فارسی بلکه در ادبیات جهانی تاکید کرد.

آستغیک گغامیان از ویژگی های خاص شاهنامه توجه به ملت را به جای فرد معرفی کرد و گفت: در داستان های عامیانه و عاشقانه رسیدن به یک شخص و یا نتیجه گیری یک شخص مورد توجه بوده است اما در شاهنامه همه برای خوشبختی و پیروزی ملت تلاش می کنند و شخصیت های داستان بزرگند به دلیل آنکه در جهت آرمان های ملت گام بر می‌دارند و برای رسیدن به آن تلاش می کنند و حتی داستان های عاشقانه در شاهنامه هم در خدمت پیشرفت کشور و مردم هستند.از دیگر ویژگی های شاهنامه از نگاه خانم گغامیان عدم معرفی یک قهرمان خارق العاده بدون ایراد است و حتی قهرمانان داستان او هم خطاهایی مرتکب می شوند.

او همچنین به توجه فردوسی به زنان و توانایی های آنها اشاره کرد که زنان نیز در شاهنامه قهرمان هستند و خصوصیات پهلوانی دارند.

دراین همایش، فارسی آموزان مدرسه کارپی و دانشجویان دانشگاه زبان های خارجی (بریوسف)، به شاهنامه خوانی پرداختند و آقای آرتاک وارطانیان نیز شعری با عنوان "به برادر ایرانی من" را برای حضار قرائت نمودند.

در پایان مراسم خونیکی از دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان و از اعضای گروه موسیقی تأسیس شده توسط رایزنی فرهنگی (گروه هیرکان)  به شاهنامه خوانی و نقالی خوانی پرداخت که مورد توجه حضار واقع شد.

در کنار این همایش تعدادی از نقاشی های داستان های شاهنامه که در قرن 19 در هند خلق شده بود، در معرض دید حضار قرار گرفت.

در این مراسم که با حضور تنی چند از ایران شناسان و اساتید زبان فارسی و دانشجویان از آکادمی علوم، دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه بریوسف و اعضای اتحادیه نویسندگان ارمنستان در سالن انستیتو ادبیات آکادمی برگزار شد، اساتید در خصوص تأثیر فردوسی و شاهنامه در فرهنگ و تمدن ایرانی، تأثیر آن در فرهنگ سایر کشورها و بخصوص ارمنستان و از جمله در آثار تومانیان، شاعر و نویسنده شهیر ارمنی، سخن گفتند.

این مراسم با خیر مقدم دوریکیان، رئیس انستیتو ادبیات آکادمی علوم جمهوری ارمنستان آغاز شد و سپس نماینده سبوح سرکسیان، اسقف اعظم ارامنه ایران؛ با حضور در مجلس پیام وی را همراه با دعای خیر برای برگزار کنندگان و شرکت کنندگان این مراسم را اعلام نمود.

انتهای پیام/م


٠٧:٠٥ - 1398/02/30    /    شماره : ٧٣٠٤٤٥    /    تعداد نمایش : ١٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه البیرونی افغانستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و حکیم عمر خیام در افغانستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در کابل (خبر)
 رسانه سریلانکایی از فردوسی به بزرگی یاد کرد (خبر)
 بزرگداشت روز معلم و تقدیر از مدرسان زبان فارسی در استانبول (خبر)
 بزرگداشت سعدی شیرازی در دانشگاه استانبول (خبر)
 آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در صربستان برگزار می‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 قرقیزی‌ها علاقمندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن ایران آشنا شوند (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در لاهور پاکستان (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در حیدرآباد سند (خبر)
 بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در افغانستان (خبر)
 بزرگداشت زبان فارسی در سنگال (خبر)
 برگزاری سی‌وهشتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 رییس شورای هنر پاکستان خواستار آموزش زبان فارسی شد (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره‌های آزاد آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 راه‌اندازی مجدد کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کارتاژ تونس (خبر)
 تقدیر از استادان و معلمان زبان فارسی دانشگاه‌ها و مدارس قرقیزستان (خبر)
 دوازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 تأکید بر تقویت آموزش زبان و ادبیات فارسی در پکن (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 200 ایروان (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در کوتایسی (خبر)
 افتتاح رسمی کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 تأکید مدیرکل مطالعات وزارت آموزش و پرورش عمان بر ضرورت آموزش زبان فارسی (خبر)
 آغاز چهل‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 لازمه یادگیری زبان اردو، شناخت زبان فارسی است (خبر)
 ششمین نشست دوستداران زبان فارسی مرکز فرهنگی لاذقیه (خبر)
 بررسی راهکارهای ارتقای آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری نشست علمی ـ ادبی فردوسی و روز نکوداشت زبان فارسی در بغداد (خبر)
 افتتاح صد و هفتاد و پنجمین دوره آموزش زبان فارسی در کراچی (خبر)
 برگزاری نشست مثنوی‌شناسی و آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 پایان دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در بمبئی (خبر)
 ایران‌شناس ترکیه‌: مهم‌ترين پُل براي گسترش فرهنگ ايرانی، زبان فارسي است (خبر)
 سی و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 بررسی وضعیت زبان و ادبیات فارسی در نمایشگاه کتاب (خبر)
 بررسی جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان در نمایشگاه کتاب (خبر)
 تدوین نظام آموزشی زبان فارسی برای جهانیان (خبر)
 عرضه كتاب‌های منتشره به زبان فارسی در غرفه چين (خبر)
 فرهاد پاليزدار: اولويت مهم نمايندگان فرهنگی آموزش زبان فارسی در خارج از كشور است (خبر)
 نسخه‌شناس ازبکی: مدنیت فرهنگ بدون زبان فارسی به ثمر نمی‌رسد (خبر)
 نشست «بررسی پيوند و روابط ميان زبان فارسي و اردو» در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه شماره 31 بیشکک (خبر)
 پایان یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 برگزاری سی‌وششمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 اشتیاق جوانان ترکيه برای سفر به ایران (خبر)
 آغاز ترم بهاره آموزش فارسي در تفليس (خبر)
 آغاز دوره بهاره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 شروع دوره بهار آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 بازدید دانشجویان زبان فارسی دانشکده کوپررود پاكستان از خانه فرهنگ ایران در لاهور (خبر)
 بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن نوروز در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز ايراني در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاری جشن عید نوروز در دانشگاه داکا (خبر)
 فارسي‌آموزان مدارس تفليس آمدن نوروز 1398 را جشن گرفتند (خبر)
 مسابقه شعرخوانی فارسی‌آموزان ارمنستاني برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره ایران‌شناسی و مکالمه آزاد زبان فارسی در مسجد کبود ایروان (خبر)
 جشن نوروز در مرکز آموزش زبان فارسی استانبول برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم سال نو در مرکز فرهنگی ايران در بغداد (خبر)
 جشن نوروز در سارايوو برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدرسه شماره 136 ایروان گسترش مي‌يابد (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در پکن (خبر)
 پایان دوره نیمه‌پیشرفته آموزش زبان فارسی در بمبئي (خبر)
 تجلیل از حکیم بانوی شعر و ادب فارسی در تبریز (خبر)
 دیدار سفیر و رایزن فرهنگی ایران با استادان زبان فارسی عراق (خبر)
 تقدير از فارسی‌آموزان ممتاز در عشق‌آباد (خبر)
 دانشگاه شاه عبدالطیف پاكستان به دنبال تأسيس رشته زبان و ادبیات فارسی (خبر)
 برگزاری آزمون پايانی ششمين دوره آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد (خبر)
 پنجمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه برگزار شد (خبر)
 ترجمه «نهج البلاغه» به زبان قرقیزی؛ استقبال چشمگیر قرقیزها از کلام مولا (خبر)
 برگزاری نشست شیوه‌های آموزش زبان فارسی به عرب‌زبانان در بغداد (خبر)
 برگزاری سی‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاری نشست «زبان فارسی؛ زبان شعر و ادب و عرفان» در بنگلادش (خبر)
 بیست‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد كبود ايروان پايان يافت (خبر)
 شرکت رایزن فرهنگی ایران در نیجریه در مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری (خبر)
 پایان شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آغاز دومین دوره زمستانی مرکز آموزش زبان فارسی استانبول (خبر)
 برگزاری المپیاد زبان فارسی در دانشگاه دخترانه ژنپی قزاقستان (خبر)
 آغاز چهل‌وچهارمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 جشنواره نوروزي ايرانيان توسط فارسي‌آموزان ايتاليايي برگزار مي‌شود (خبر)
 امتحانات پایان‌ترم زبان فارسی در یونان برگزار شد (خبر)
 برگزاری سی‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 افتتاح آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 چهارمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه برگزار شد (خبر)
 کتاب «ادبیات قرون 16 و 17 زبان فارسی» در باکو به چاپ رسید (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه 176 ایروان (خبر)
 برگزاری کلاس آموزشی روباتیک و سنجش هوش در مدرسه شماره 100 ایروان (خبر)
 جشن آغاز سال تحصیلی جدید در دپارتمان زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 نشست انجمن دوستداران زبان و فرهنگ فارسی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری سی‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه دکن شهر پونا (خبر)
 برگزاری آزمون تافل زبان فارسي در دانشگاه گرمیان سلیمانیه عراق (خبر)
 برگزاری نشست مترجمان زبان فارسی در استانبول (خبر)
 برگزاری آزمون پایانی دوره آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 گسترش آموزش زبان فارسی در دانشگاه منوبه (خبر)
 آزمون پایان‌ترم زبان فارسی در دانشگاه بلگراد صربستان برگزار شد (خبر)
 افتتاح مرکز آموزش زبان فارسی در کربلای معلی (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن (خبر)
 سی‌اُمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 برگزاری بیست‌ونهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 پایان دوره ششم آموزش زبان فارسی در مسکو (خبر)
 بازگشايي دوره آموزش زبان فارسي در رايزني فرهنگي ايران در كنيا (خبر)
 برگزاري آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در موريتاني راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 استاد زبان فارسی در لاهور پاکستان درگذشت (خبر)
 افتتاح دور جدید کلاس‎‌های آموزش زبان فارسی در سارایوو (خبر)
 ثبت‌نام 171 دانشجوي جديد در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و دانشگاه پيام نور براي برگزاري دوره‌هاي ايران‌شناسي (خبر)
 افتتاحیه چهل‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در ترکمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در قطر (خبر)
 برگزاری بیستمین‌وهشمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 آغاز پانزدهمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 تأکید بر توسعه روابط فرهنگی بین ایران و روسیه (خبر)
 برگزاري نخستين گردهمایی اساتید زبان فارسی در پنجاب پاكستان (خبر)
 برگزاري جشنواره زبان‌ها در لاذقیه سوريه (خبر)
 برگزاری آزمون کلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در بوسنی و هرزگوین (خبر)
 امضای تفاهمنامه ایجاد دپارتمان زبان و ادبیات فارسی در کابل (خبر)
 بازدید نماینده فرهنگی کشورمان از دانشگاه مرمره ترکیه (خبر)
 دوره دهم آموزش زبان فارسی در ژاپن به پایان رسید (خبر)
 «روز بین‌المللی زبان عربی» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی زبان فارسی با نمایش فیلم «حوض نقاشی» (خبر)
 برگزاری بیست‌وهفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 سومین نشست دوستداران زبان و ادبیات فارسی در لاذقیه سوريه (خبر)
 بررسی نقش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 اعزام دانشجوی زبان فارسی تونس به ایران (خبر)
 گردهمايي دانشجويان ايران‌شناسي و فارسي‌آموزان در بلغارستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز آموزش نیروی دریایی ارتش سوریه (خبر)
 بررسی نقش ترجمه در زبان فارسی و عربی در بغداد (خبر)
 آموزش آشپزی ایرانی در رایزنی فرهنگی ايران در قزاقستان + تصاوير (خبر)
 درخشش غرفه ایران در جشنواره دانشجویی توكيو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره گورکانیان هند» (خبر)
 برگزاری نشست هماهنگی آزمون مهارت‌های زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 بازديد هیأت فرهنگی از مرکز تحقیقات زبان فارسی ايران و پاكستان (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در اسلام‌آباد پاکستان (خبر)
 برگزاری بیست‌وششمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاري جشنواره اخلاق و مهربانی در ترکمنستان (خبر)
 پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 بزرگداشت مشاهیر ادب فارسی در استانبول (خبر)
 جشن الفبای زبان فارسی در مزارشریف افغانستان (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاری دوره‌های جدید آموزش آزاد زبان فارسی در صربستان (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزشی ایران‌شناسی در بمبئي هند (خبر)
 برگزاری مسابقه شعرخوانی در دانشگاه پیشاور (خبر)
 برگزاری دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های تونس (خبر)
 افتتاح بخش زبان فارسی در مؤسسه آموزش عالی دانشگاه تشرین (خبر)
 برگزاري دوره تربیت مدرس روش‌های نوین آموزش زبان فارسی در ازبكستان (خبر)
 آغاز دومین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 آموزش زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 بررسي كلاس‌هاي زبان فارسي در دانشگاه‌هاي تونس (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشکده 9 آوریل تونس ادامه مي‌يابد (خبر)
 آغاز نخستین دوره آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی در زیمبابوه (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در پاکستان (خبر)
 درخواست پاکستان برای استفاده از تجربيات ايران در توسعه آموزش زبان فارسی (خبر)
 افتتاحیه اولین دوره آموزش زبان فارسی در دانشکده باچاخان پیشاور (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتاتورک ارزروم (خبر)
 برگزاری بیست‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 آغاز چهل‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه تالين استوني تدريس مي‌شود (خبر)
 آغاز چهل‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 آغاز سال تحصیلی فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگی ایران در يونان (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بوسنی و هرزگوین آغاز شد (خبر)
 آغاز نودوپنجمین دوره آموزش زبان فارسی در سوریه (خبر)
 رونمایی از فصلنامه «مسائل زبان و ادبیات فارسی» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در اسپانیا (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسی در بلاروس آغاز شد (خبر)
 آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در راولپندی پاکستان (خبر)
 برگزاری بیست‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 بررسی جایگاه و اهمیت آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 فارغ‌التحصیلان مرکز آموزش زبان فارسی آنکارا تجلیل شدند (خبر)
 آغاز نهمین دوره آموزش زبان فارسی در منطقه زینبیه سوریه (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد ترکمنستان (خبر)
 برگزاری نخستین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در چین (خبر)
 تجلیل از برگزیدگان دوره‌های آموزش زبان فارسی در بمبئی (خبر)
 برگزاری آزمون تافل فارسي در اقلیم کردستان عراق (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد (خبر)
 بیست‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در سوریه (خبر)
 اهدای گواهینامه پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در هند (خبر)
 دهمین دوره آموزش زبان فارسی در توكيو (خبر)
 افتتاح ششمین دوره آموزش زبان فارسی در مسکو (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در دانشگاه کابل (خبر)
 اعطای گواهینامه دوره آموزش زبان فارسی به دانشجویان هندی (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسی در سارایوو آغاز می‌شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در تایلند (خبر)
 برگزاری کارگاه زبان فارسی در حيدرآباد هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشکده باچاخان پاكستان (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در ارزروم ترکیه برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاری بیستمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در کربلای معلی (خبر)
 آغاز ترم پاییزه آموزش زبان فارسی در دانشگاه تربیت معلم بلاروس (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در اربیل عراق (خبر)
 برگزاري دوره آموزش فارسی براي دانشجویان دانشگاه راپرین کردستان عراق (خبر)
 راه‌اندازي گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تشرین (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشکده دکن هند (خبر)
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.

 • دیدار هیأت وزارت فرهنگ افغانستان با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دیدار کردند.