English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش

همایش سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان «آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه استقلال، اقتدار ملی و پیشرفت در سی‌ونهمین سال پس از انقلاب» در داکا برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این همايش با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و موزه ملی بنگلادش در تالار مرکزی اين موزه برگزار شد و در آن بیش از 500 نفر از طبقات مختلف اجتماعی بنگلادش از جمله دانشگاهیان، علمای دین، دانشجویان، هنرمندان و دوستداران انقلاب اسلامی حضور داشتند.

همزمان با این همایش، هفته فیلم ایران و نمایش فیلم‌های ایرانی در تالار اصلی موزه ملی داکا براي مدت 6 روز، گشایش یافت.

جمهوری اسلامی ایران، کشوری برخوردار از اقتدار ملی در جهان

سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی ايران در بنگلادش در بخش آغازين اين همايش با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به اختصار به تبیین موضوع همایش در خصوص استقلال، اقتدار ملی و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پس از انقلاب پرداخت و در این باره اظهار كرد: هیچ کس تردید ندارد که رژیم گذشته شاهنشاهی در ایران یک رژیم وابسته به قدرت‌های خارجی بود و به جای خدمت به منافع مردم ایران، در جهت منافع بیگانگان حرکت می‌کرد.

وي افزود: به همین سبب، استقلال‌طلبی و قطع سلطه بیگانگان بر سرنوشت ملت ایران، یکی از خواسته‌ها و شعارهای اساسی در دوران انقلاب بود. امروزه مردم ایران با کمال افتخار و سربلندی می‌توانند ادعا کنند که به برکت انقلاب اسلامی، نظامی را پایه‌گذاری كرده‌اند که مستقل و آزاد، برخاسته از اراده ملت ایران، و در جهت قطع سلطه بیگانگان بوده است.

حسینی سپس با تشریح تفاوت مفهوم قدرت و اقتدار، جمهوری اسلامی ایران را کشوری برخوردار از اقتدار ملی در میان کشورهای منطقه و به ویژه جهان اسلام دانست.

وی گفت: اقتدار یک ملت و کشور از مقبولیت و ارزش‌های فکری، انسانی و اجتماعی آن سرچشمه می‌گیرد و اقتدارِ ایرانِ امروز ریشه در همین مقبولیت دارد.

پيشرفت‌هاي ايران پس از انقلاب اسلامي از نگاه انديشمند بنگلادشي

در ادامه محمد صدیق الرحمن، استاد بخش تاریخ و فرهنگ اسلامی دانشگاه داکا، مقاله مفصل خود را ارايه داد. وی در مقاله خود با ارايه اطلاعات و آمار، دستاوردهای ملت ایران در دوران پس از انقلاب را در 9 محور اساسی مورد بحث قرار داد. اولین محور مطرح شده، موضوع استعمارستیزی و استقلال‌طلبی ملت ایران بود و به دنبال آن، در مقاله خویش به محورهای دیگر مانند پیشرفت در زمینه‌های اقتصاد، آموزش، بهداشت، انرژی و همچنین علوم پزشکی، تکنولوژی و فناوری و بالاخره پیشرفت‌های ایران در مسایل امنیتی و دفاعی پرداخت.

در مقاله صدیق الرحمن، پیشرفت‌های ایران در حوزه فرهنگ و هنر نیز با اهمیت ویژه مورد بررسی قرار گرفته بود که از جمله شهرت جهانی فیلم‌های ایرانی، امروز از برجسته‌ترین نمادها در این زمینه حساب می‌آید.

وی تصریح كرد که فیلم‌های ایرانی در بنگلادش از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

این استاد دانشگاه داکا در جمع‌بندی مقاله خود اظهار كرد: همه ما می‌دانیم که ملت ایران تمام این موفقیت‌ها را در حالی به دست آورد که قدرت‌های استکباری همواره با تحمیل جنگ و تحریم‌های گوناگون بر سر راه آنان مانع‌تراشی كردند؛ اما تمام تلاش آنان ناکام ماند و تحریم‌ها باعث خیر برای این ملت واقع شد به طوری که آنان توانستند اقتدار ملی را در سطح عالی بروز دهند.

انقلاب مردم ايران هم اسلامي و هم فرهنگي است

انعام الحق، استاد سابق دانشگاه BUET و از هنرمندان برجسته بنگلادش هم در سخنرانی خود در اين همايش به تشریح موقعیت فیلم‌های ایرانی پرداخت و با ارايه آمار، افتخارآفرینی‌های ایران در زمینه فیلم در سراسر جهان را در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون برای حضار ارایه داد.

وي گفت: فیلم ایرانی نه فقط از لحاظ داستان جذاب است؛ بلکه از لحاظ فنی و هنری نیز بسیار قدرتمند و نوآور بوده است؛ بر اين اساس با اینکه فیلم‌های ایرانی، از جذابیت‌های ارزان فیلم که امروزه بیشتر بدان تکیه می‌شود مانند خشونت‌ها و مسایل جنسی بهره نگرفته؛ اما می‌بینیم که برنده بالاترین جایزه در سطح رقابت‌هاي سينمايي شده است.

انعام الحق اضافه كرد: این رشد فرهنگی ایران نشان می‌دهد که انقلاب ایران نه فقط اسلامی بوده؛ بلکه انقلاب فرهنگی هم بوده است و بنده معتقد هستم اگر روند ترقی و پیشرفت ایران در زمینه فرهنگی همینطور ادامه یابد، سینما و هنر ایران روزی در جهان حرف اول را خواهد زد.

ايران هميشه تاريخ متمدن بوده است

محبوب الاسلام، ريیس دانشگاه بین‌المللی دافودیل بنگلادش نيز در سخنان خود با اشاره به سفر 2 ماه قبل خود به ایران گفت: برای معرفی ملت عزیز ایران نزد شما حضار گرامی فقط دو نمونه از مشاهدات خودم را که در سفر اخیر بدان نایل آمدم برایتان نقل می‌کنم. یکی اینکه ما در این سفر توفیق داشتیم از موزه تهران بازدید کنیم. واقعاً عجیب بود چون دیدم آثار 7 هزار و 200 سال قبل را هم در این موزه نگهداری می‌کنند. گرچه آن زمان هنوز دین مبین اسلام ظهور نکرده بود، ولی ایران در آن زمان هم متمدن بوده است.

وي افزود: نمونه دیگر اینکه ما را بردند به بازدید از کتابخانه. این هم بسیار دیدنی بود. چون ما در دانشگاه‌های خود می‌بینیم که استفاده از کتابخانه‌ها و مراجعه‌ها بسیار کم است؛ ولی کتابخانه‌های ایران واقعاً یک مرکز تحقیق و مطالعه برای دانشجویان و محصلین است و این برای من خیلی جالب بود.

محبوب الاسلام تأكيد كرد: امروز که ما شاهد پیشرفت‌های سریع ملت ایران در علم و دانش هستیم، پیداست که دانشجویان آنجا به درس و مطالعه اکتفا نمی‌کنند؛ بلکه در تحقیق و اختراع و ابداع نیز جدی هستند.

شرارت‌هاي دشمن نتوانست مانع پيشرفت مردم ايران شود

واعظی، سفیر ايران در داكا هم در سخنان خود ابتدا سالگرد سی‌ونهمین پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و در ادامه با تمرکز بر موضوع همایش، به تاریخ مقاومت‌های ملت ایران که همواره با شرارت‌ها و عداوت‌های استکبار جهانی مواجه بوده است اشاره كرد.

واعظی با گلایه از رفتارهای غیرمعقول و خلاف ضوابط و مقررات بین‌المللی توسط دولت آمریکا در قبال مردم صبور و صلح‌دوست ایران، گفت: در مقابله با این تحریم‌ها و مزاحمت‌های آنان، ملت ایران امروز موفق شده استقلال خود را حفظ كند و اقتدار ملی را در سطح بسيار بالایی به اثبات برساند.

سفیر كشومان در بخش دیگری از سخنان خود به مسأله فلسطین اشاره كرد و گفت: 25 سال پیش، وقتی که رهبران فلسطین در نشست اسلو، برای صلح راه مذاکره را برگزیدند، ایران در همان زمان گفت که این راه درستی نیست و راهی اشتباه را انتخاب می‌کنید. امروز بعد از گذشت قریب به 25 سال، مسئولین فلسطین تازه اعتراف می‌کنند که به غرب اعتماد ندارند.

وي افزود: ملت ایران از مسلمانان شیعه و سنی و مسیحی و ... تشکیل شده‌اند و با حق و حقوقشان و با آرامش کامل دارند در کنار یکدیگر با همزیستی مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند و در همه زمینه‌ها در مسیر رشد و ترقی حرکت می‌کنند.

واعظی همچني به بحث اقتدار ملی اشاره و در اين باره گفت: باور داریم که هر ملتی توانایی‌هایی دارد؛ براي نمونه اگر مردم مظلوم و ستمدیده یمن برای دفاع از خود با موشک به خاک عربستان حمله می‌کنند، این مسأله توانایی‌های ملی این مردم را می‌رساند. حال اگر مسؤلین آمریکا خواستند با نشان دادن لوله فلزی موشک، اثبات كنند که ایران موشک را به یمن داده است، ادعای گزافی بیش نیست. همینطور وقتی جمعی از مردم ایران به برخی سیاست‌های دولتشان اعتراض می‌کنند، این بسیار اشتباه است که آقای ترامپ، بلافاصله حمایت خود را از آن گروه معترضین که بعضاً شورش‌گر بودند اعلام می‌کند. واقعا این کار غیر معقول نیست؟ آیا دموکراسی این است؟

سفير كشورمان در داكا در بخش ديگري از سخنانش با الهام از آیه شریفه «وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ» اظهار كرد: واقعاً اگر ما ایمان داشته و ثابت قدم باشیم مقتدر خواهیم بود و در بالا قرار خواهیم داشت.

حكومت ديكتاتوري شاه آزادي و مساوات را از بين مي‌برد

عبدالرزاق، انديشمند بنگلادشي هم با بيان اينكه تمدن ایران بسیار کهن است، گفت: آزادی و مساوات از جمله آن مواردی است که انسان‌های متمدن همواره تشنه آن بوده و هستند. حکومت‌های دیکتاتور خودشان را در طبقه مرفه قرار می‌دهند و آزادی و مساوات را از بین می‌برند. در نتیجه ملت عقب می‌ماند.

وي افزود: حکومت شاهنشاهی ایران هم همین مشکل را داشت؛ بنابراين مردم ایران برای حقوق و عزت خودشان قیام کردند و به رهبری حضرت امام خمینی (ره) موفق شدند حق خود را بازپس گیرند.

عبدالرزاق در بخش دیگری از سخنان خود به شباهت‌های بین دو ملت و دولت ایران و بنگلادش پرداخت و گفت: دو ملت در فاصله کمتر از یک دهه مستقل شدند. زبان فارسی در دوره‌ای ازتاریخ، در سرزمین ما زبان رسمی بوده است. هنوز حدود ده هزار الفاظ فارسی در زبان بنگلاش به کار می‌رود. تمام اینها نشانه‌های رابطه عمیق بین دو ملت برادر و دوست است.

وزیر سابق دولت بنگلادش در بخش ديگري از سخنانش از دولت ترامپ به دليل تلاش برای خدشه‌دار ساختن توافقنامه هسته‌ای ايران با غرب، به شدت انتقاد كرد و رييس جمهور ايالات متحده آمريكا را روانی خواند.

وي همچنين در خصوص فیلم‌های ایرانی با اشتیاق وارد بحث شد و گفت: بزرگ‌ترین امتیاز فیلم‌های ایرانی این است که برای جامعه «پیام» دارد و در تربیت و سالم‌سازی جامعه بسیار مؤثر است. این ویژگی‌های فیلم‌های ایرانی را می‌توان در سه ویژگی خلاصه کرد؛ آموزشی و تربیتی هستند، منعکس‌کننده مسایل اجتماعی هستند و تشویق براي اصلاح جامعه و ایحاد تحول مي‌كنند.

ملت ايران با اقتدار به سمت پيشرفت حركت مي‌كند

محمد فیض‌اللطیف چودری، مدیرکل موزه ملی بنگلادش هم كه آخرين سخنران اين همايش بود، با گفتن اينكه انسان آزاد است و صاحب اختیار خودش، گفت: دولت‌های استکبار جهانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اين كشور عداوت می‌ورزند.

وي افزود: در زمان پيروزي انقلاب اسلامي كه هنوز جوان بودم؛ به خاطر وجود توطئه و شرارت دشمنان براي ملت ايران نگران بودم؛ ولی امروز می‌بینیم که این ملت نجات پیدا کرد و با اقتدار تمام، به طرف ترقی و پیشرفت در حال حرکت است.

انتهاي پيام/


١٤:٣٤ - 1396/11/24    /    شماره : ٦٩٨٧٥٢    /    تعداد نمایش : ١٠٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در بنگلادش گشایش یافت (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری اختتامیه جشنواره هنر، فرهنگ و غذای ایرانی در بنگلادش (خبر)
 انتشار مقاله چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشنواره هنر، فرهنگ و غذاي ايراني در بنگلادش (خبر)
 بازدید نماینده فرهنگی ایران از نمایشگاه خطوط اسلامی بنگلادش (خبر)
 جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی 19 بهمن‌ماه در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش برگزار می‌شود (خبر)
 نمايندگان بنگلادش در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ایران معرفي شدند (خبر)
 اولین دوره آزمون «سامفا» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ثبت‌نام 171 دانشجوي جديد در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 دیدار دبیر سازمان «رنگه بارا بانگا» بنگلادش با نماینده فرهنگی کشورمان (خبر)
 تقدیر از دانش‌آموزان برتر مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 برگزاري «شب شعر حافظ» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره هنر، فرهنگ و غذای ایرانی در بنگلادش برگزار می‌شود (خبر)
 همکاری رسانه‌‎ای ایران و بنگلادش گسترش ‌یابد (خبر)
 حضور خالق «چالش شادی جهانی» در رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاری همایش اعجاز علمی قرآن کریم در بغداد
پايان نمايشگاه و کارگاه خطاطي و تذهيب هنرمندان ایراني در پیشاور
برگزاری همایش بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در استانبول
نمایشگاه خطاطی، تذهیب و صنایع دستی در پیشاور + تصاویر
گسترش همکاری‌های مشترک بین دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و المنار تونس
برگزاری سی‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق
نقش دانشجویان دانشگاه تبریز در قیام 29 بهمن چه بود؟/ نحوه مواجهه رژیم پهلوی با قیام مردم تبریز در 29 بهمن 56
برپايي نمایشگاه هنر معاصر ایران و سریلانکا + تصاوير نمايشگاه
نمایش دستاوردهای فرهنگی و گردشگری ایران در اتیوپی
نمایشگاه فرهنگی ـ هنری خوشنویسی ایران در نخجوان برپا شد
پایان هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه داکا
افتتاح آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کامپالا
كتاب «نگاهي به تركيه» منتشر شد
کارگاه آموزش هنر خطاطي و نقاشي ايراني در بلاروس برگزار شد + گزارش تصويري
چهارمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه برگزار شد
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.