English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی گام‌هاي بلندي را برداشته و با برگزاري گفت‌وگوهاي ايران با جهان عرب، اروپا، شبه قاره هند و لهستان طي سال‌هاي اخير، هفته آينده ميزبان نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هر از گاهی سخن از دوستي و مودت جریان‌ها و احزاب سیاسی به ميان مي‌آيد، به نظر می‌رسد هموار شدن این مسیر نیز با گفت‌وگو كه همراه با اصل احترام به تفکر، اعتقادات و اندیشه طرف‌های گفت‌وگو باشد، حاصل می‌شود.

از آنجايي كه هیچ ملتی از فراگیری و استفاده از معارف سایر ملت‌ها و ملیت‌ها در تمام زمینه‌ها از جمله فرهنگ بی‌نیاز نیست، گفت‌‌وگوي فرهنگي نيز می‌تواند وسیله‌ای برای یافتن ارزش‌های مشترکی باشد که مبنای عمل قرار بگیرد.

این نگرش بر این باور است، با اتخاذ گفت‌وگوی فرهنگی مي‌توان زمینه‌ای برای اشاعه گفت‌‌وگو به دیگر حوزه‌های تعاملی نظیر سیاست و اقتصاد فراهم كرد؛ چه بسا كه این روش در بستری مستقل از دولت‌ها، میان ملت‌ها و نخبگان، دانشمندان و اندیشمندان اثرگذاري بيشتري خواهد داشت.

در حال حاضر از رهگذر این رویدادهاي بین‌‌المللی توانستیم گامی بلند به سوی معرفی فرهنگ ايراني ـ اسلامي به جهانیان برداریم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان نهادي كه متولي رسمي ديپلماسي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي ديگر مي‌‌باشد، نشان داد که در جهان پُرآشوب کنونی می‌توان با سازگاری و تأکید بر نقاط مشترک نسبت به مسائل بزرگ‌تر و دغدغه‌‌های اصلی جهان اسلام فكر کرد.

از اين‌رو تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی که با هدف ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها ايجاد شده، کوششی است جهت پُررنگ کردن نقش سازنده و مؤثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در شرایط پیچیده و پُرچالش دنیای معاصر، در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی كه يكي از راه‌های برقراري ارتباطات مفيد و تأثیرگذار بین‌المللی است، در سال‌هاي اخير گام‌هاي بلندي را برداشته و گفت‌وگوهاي ايران با جهان عرب، اروپا، شبه قاره هند و لهستان را در كارنامه فعاليت خود قرار داده است و به دنبال برگزاري چندين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي، ساختار و تمهیداتی را براي نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي در دي‌ماه امسال فراهم كرده است كه در ادامه مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی داريم:

·         نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا

با توجه به اهميت ایجاد و تقویت تفاهم، تعامل و همفكري بين نخبگان جوامع مختلف، نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا، 4 آذرماه سال 1395 از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایتالیا و به میزبانی بنیاد دایرةالمعارف ایتالیا برگزار و فرصتي براي تفاهم و همفكري بين اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی فراهم آمد تا با درک منافع مشترک به سوی ایجاد پیوندهای عمیق‌تری در محیط‌های شکننده و مضطرب بین‌المللی گام بردارند.

ابراهیمی‌ترکمان در سخنرانی خود در این مراسم، گفت: امروزه، برپایی اینگونه نشست‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که دریابیم منشأ بسياري از منازعات و چالش‌ها در روزگار ما، ریشه فرهنگی داشته و عمدتاً به سوءبرداشت‌ها و کاستی‌ها و نواقص موجود در فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. از این رو، در جهان متلاطم و آشوب‌زده كنوني كه روزبه‌روز بر پیچیدگی و مشكلات آن افزوده می‌شود، گفت‌وگو برای يافتن زمینه‌ها و بسترهايی براي نزديك کردن دیدگاه‌ها و فهم مشترک ملت‌ها از یکدیگر بیش از هر زمان دیگر اهميت یافته است.

وي همچنین، تأکید کرد: دین اسلام، گفت‌وگو و مناظره را روشي مناسب براي برقراري ارتباط ميان فرهنگ‌ها و اديان دانسته و به آن تصریح دارد.

در ادامه اين مراسم، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین قاضی‌عسگر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در سخناني، با بیان اینکه اسلام بر پرهیز از خشونت، افراط و تحمیل نظر بر دیگران تأکید می‌کند، افزود: خشونت و افراط‌گرایی می‌تواند جهان و بشریت را با چالش‌های جدی مواجه کند و این موضوعات اصولاً منشأ دینی ندارند.

محمدمهدي مظاهری، ريیس مؤسسه فرهنگی اکو از ديگر سخنرانان اين دور از گفت‌وگوها بود كه نظم هژمونيك را مانعي براي گفت‌وگوي فرهنگ‌ها دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران حامی نگرشی به دین و انسان است که در آن کرامت و حقوق انسانی از ارزش والایی برخوردار است. در فرهنگ توحیدی ایرانی اعتقاد به کرامت انسان، سنگ بنای احترام به قواعد حقوق بشر است و ایران سلطه طلبی فرهنگی و نادیده انگاشتن فرهنگ‌ها و ارزش‌های بومی سایر ملت‌ها را از جمله عوامل بنیادی شکل گیری افراط گرایی مذهبی در خاورمیانه می‌داند و معتقد است گفت‌وگوهای فرهنگی و حقوق بشری ایران و اروپا باید از موضعی برابر و با احترام به ارزش‌های ملی و مذهبی ایرانیان صورت بگیرد.

در ادامه اين برنامه دو روزه، نسبت به استواري حقيقت گفت‌وگوها بر عقل و اندیشه، تبديل شدن گفت‌وگوهاي فرهنگی به فرآیند پایدار و نقش نخبگان به عنوان روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا تأكيد شد.

·         نخستين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند

در ادامه پایدار ساختن فرهنگ گفت‌وگو و جمع‌آوری تجربیات ملی و منطقه‌ای، اين بار به جهت آنكه يافتن زمینه‌ها و بسترهايی جهت نزديك کردن دیدگاه‌ها و فهم مشترک ملت‌های آسیا از یکدیگر اهميت بسزايی دارد، گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند در دستور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قرار گرفت.

از اين رو، نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند با موضوع «اشتراکات فرهنگی ایران وشبه قاره؛ خرده فرهنگ‌های بومی در عصر جهانی شدن» به میزبانی شورای روابط فرهنگی هند و با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان و با شرکت اندیشمندان و فرهیختگانی از کشورهای هند، ایران، پاکستان، بنگلادش و افغانستان به منظور بررسی نقاط مشترک فرهنگی در دهلی‌نو برگزار شد.

ابراهیمی‌ترکمان به منظور توسعه روابط فرهنگی دوجانبه، ملاقات با مقامات عالی، بازدید از مؤسسات فرهنگی و مراکز علمی ـ دانشگاهی و همچنین، برگزاری نخستین دور اين گفت‌وگوها (24 دی‌ماه 1395) بنابه دعوت رسمی شورای روابط فرهنگی هند عازم این کشور شد.

رضي، ريیس دانشگاه گیلان در آيين افتتاحيه نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره هند با اشاره به کثرت نگارش آثار برجسته به زبان فارسی در هند، گفت: زبان‌های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد.

همچنين، اسماعیل آذر، عضو هیأت علمی دانشگاه و استاد زبان و ادبیات فارسی با اشاره به غنای زبان فارسی در طول قرون متمادی، گفت: رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است.

اين دور از گفت‌وگوها در روزهای 29 و 30 دی‌ماه 1395 با قرائت بیانیه‌ای در باب تأسيس مجمع گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و هند، صلح پايدار جهاني با گفت‌وگوهای فرهنگی، گفت‌وگو ظرفيتی مناسب براي توسعه همه جانبه، راه‌اندازی پایگاه اینترنتی و چاپ نشریات مشترک به پايان رسيد.

در این بیانیه، بنابه پيشنهاد ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با توافق طرفين مقرر شد تا دور بعدي نشست گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و شبه قاره، سال آينده با همكاري مشترك مراكز فرهنگي و دانشگاهي ايران و مجامع آكادميك و فرهنگي كشورهاي هند، افغانستان، پاكستان و بنگلادش در ايران برگزار شود.

·         گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب

سیاست استعمار، همواره بر اختلاف‌افکنی و دوری کشورهای اسلامی از یکدیگر بوده است كه پُررنگ کردن اختلافات کوچک از جمله راهکارهایی است که قدرت‌های استکباری و استعماری برای پیشبرد این هدف به کار می‌برند. این مسأله ضرورت ارتباط و گفت‌وگو در میان کشورهای اسلامی را دو چندان كرد كه برای جلوگیری از اختلافات و به تبع تندروی‌ها، ضرورت برگزاري اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و جهان عرب احساس شد.

در اين راستا، ساختار و تمهیداتی برای ایجاد شبکه‌های نخبگان، فرهیختگان و دانشگاهیان ایرانی و عرب ایجاد شد و این چیزی بود که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جهت ابهام‌زدایی فکری و ایدئولوژیکی در باره‌ تشیع، انقلاب و فرهنگ ایران در ذهنیت نخبگان عرب، به دنبال آن بود.

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، (2 بهمن‌ماه) با حضور 85 تن از انديشمندان كشورهاي الجزاير، تونس، مصر، مراكش، سوريه،  لبنان، عراق،  اردن، كويت و  عمان در قالب شش كميسيون مختلف شامل ظرفيت‌هاي علمي ايران و جهان عرب براي تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، روابط فرهنگي  و ادبي ايران و جهان عرب و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانيت، رسانه و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و عرب، جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي و همچنين جوانان ايران و جهان عرب و جايگاه آنان در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي در حسينيه الزهراي (س) اين سازمان افتتاح شد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه نقش عمده آن واسطه‌گري و متصل كردن ظرفيت‌هاي فرهنگی و علمی داخل و حارج در مسیر توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی و همچنین، معرفی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی است، با بهره‌گیری از این ظرفیت، شش پیش‌نشست در کشورهای تونس، لبنان، قطر و ایران براي هموارسازي مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم و نقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها برگزار كرد.

ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پُل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در آيين افتتاحيه اين گفت‌وگوها، ضمن تأكيد بر اينكه اين سازمان پُل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است، گفت: ما باور داریم که با توجه به تنوع فرهنگی در جهان امروز، گفت‌وگوهای فرهنگی راهی است به سمت شناخت بیشتر و در پی آن تعامل سازنده میان فرهنگ‌های مختلف که چشم‌انداز روشنی از همکاری و مشارکت در حوزه‌های گوناگون را فراروی ما قرار می‌دهد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين، اظهار كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان مدیر روابط فرهنگی بین‌المللی ایران با سایر کشورها و ملت‌های جهان، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی را با هدف رسیدن به راه‌های برون رفت از بحران‌ها و ناسازگاری‌های موجود از یک سو و تحکیم و تقویت پیوندهای فرهنگی ایران و کشورهای از دیگر سو ارائه داده است که با استقبال و پذیرش مسئولان عالی در ايران و نخبگان و فرهیختگان ایرانی و عرب روبرو شده است.

وي در سخنان خود، تأكيد كرد: نکته مهم این گفت‌وگوها این است که نهادهای تولید کننده علم و دانش در ایران و کشورهای عرب با یکدیگر شبکه‌ای از ارتباطات سودمند را سامان داده‌اند و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نقش مدیریتی و پیوند دهندگی را به عهده گرفته است که تجربه‌ای تازه در حوزه دیپلماسی فرهنگی است.

ابراهيمي‌تركمان افزود: ما در جمهوري اسلامي ایران و با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي)، این راه را آعاز کرده‌ایم و برآنیم با توکل بر خداوند متعال این مسیر را ادامه بدهیم و امیدواریم با همکاری و همراهی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی نخبگان و فعالان عرصه فرهنگ در جهان بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و همگان در آینده نزدیک شاهد نتایج درخشان چنین گفت‌وگوهایی باشیم.

فكري: فرهنگ عنصر درهم تنيده با گفت‌وگو است

مسعود فكري، دبير علمي اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در سخنراني خود از فرهنگ به عنوان عنصر در هم تنيده با گفت‌وگو ياد كرد و گفت: اين عنصر فرهنگي در ريشه‌دار كردن گفت‌وگو نقش مهمي دارد؛ زيرا فرهنگ ريشه‌هاي تاريخي و اجتماعي دارد و بنيان‌هايي كه بر اساس اين پايه استوار مي‌شوند، ساختمان‌هايي مستحكم خواهند بود.

فكري همچنين با بيان اينكه، مسأله گفت‌وگو منحصر به يك فكر نيست و به جايگاه و ديدگاه صاحب‌نظران و متفكران بستگي دارد، افزود: فرهنگ ريشه‌هاي تاريخي و اجتماعي دارد و بنيان‌هايي كه بر اساس اين پايه استوار مي‌شوند، ساختمان‌هايي مستحكم خواهند بود.

طهرانچي: شكوه جوامع اسلامي جز با همگرايي ممكن نيست

محمدمهدي طهرانچي، رييس دانشگاه شهيد بهشتي و رييس دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب، در سخنراني خود در اين آيين با بيان اينكه با تمسك به آيات قرآني و ميراث فرهنگي بايد در فهم متقابل ايران و جهان عرب گام برداريم، گفت: آموزه‌هاي ديني و ميراث فرهنگي ايران و جهان عرب، زمينه‌هاي گفت‌وگوهاي فرهنگي و توسعه مرادوات علمي بين ايشان را ممكن ساخته است.

طهرانچي در پايان سخنانش با تأكيدي دوباره بر اينكه كشورهاي منطقه در حل معضلات منطقه‌اي نيازمند گفت‌وگو و وحدت هستند و بدون گذار از مرحله گفت‌وگو نمي‌توان به وحدت رسيد، بيان كرد: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب و هم‌افزايي علمي و دانشگاهي مي‌تواند موجبات ارتقاي منطقه غرب آسيا را فراهم سازد و مقدمه نيل به اين مهم، شناخت و درك متقابل از طريق گفت‌وگوست.

جواد عزيز الموسوي: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايده‌آل‌ترين مكانيزم براي توسعه همه جانبه است

جواد عزيز الموسوي، رييس پيشين دانشگاه بغداد و مشاور علمي وزير علوم عراق در سخناني، همكاري بين مؤسسات و نهادهاي علمي را يكي از عوامل تحكيم و تقويت گفت‌وگوهاي فرهنگي دانست و گفت: گفت‌وگوهاي فرهنگي منجر مي‌شود كه جوامع و كشورها بدون ويراني و خرابي، همزيستي مسالمت‌آميز داشته باشند.

وي همچنين، به امضاي تفاهم‌نامه‌ بين مراكز علمي و دانشگاه‌هاي ايران و عرب جهت توسعه همكاري‌ها اشاره كرد و گفت: امروزه، نخبگان ما تحصيلات عاليه خود را در ايران اسلامي مي‌گذارنند. در اين مسير، سفرهاي دو ملت بسيار كارساز بوده و توانسته اين سطح از روابط را تقويت كند و پيوندهاي گفتمان دو كشور را توسعه دهد.

مشاور علمي وزير علوم عراق، گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب را بهترين و ايده‌آل‌ترين مكانيزم توسعه مناسبات فكري و علمي بين نخبگان ايران و عرب دانست.

آشنا: تنها مسير نپيموده سیاستمداران حضور در عرصه فرهنگ است

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی ريیس جمهور در اين آيين، با اشاره به توسعه سطح تعاملات فرهنگي ایران و جهان عرب گفت: کشورهای مسلمان نیاز به وحدت و توسعه منابع انسانی و مشارکت مردمی دارند.

وي در ادامه، به نقش فرهنگ در برون رفت از بحران‌هاي منطقه‌اي اشاره كرد و گفت: تنها مسير نپيموده سیاستمداران حضور در عرصه فرهنگ است.

در حاشيه برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب كه توسط جمعي از رسانه‌هاي جمعي ايران و ديگر كشورها پوشش خبري مي‌شد، با برخي از چهره‌هاي فرهنگي و نخبگان علمي كشورهاي الجزاير، تونس، مصر، مراكش، سوريه، لبنان، عراق، اردن، كويت و عمان در خصوص تأثیر اين دور از گفت‌وگوها و چگونگي استمرار بیداری اسلامی، گفت‌وگو شد.

منذر المنصر، پژوهشگر و استاد دانشگاه تونسی در اين زمينه، گفت: گفت‌وگو میان کشورهای اسلامی به ویژه در شرایطی  کنونی منطقه که تفرقه به اوج رسیده، ضرورت دارد.

وي اظهار كرد: گفت‌وگوهای فرهنگی تأثیر زیادی در نزدیک شدن کشورها برای مقابله با چالش‎هاي منطقه‌اي دارد، بنابراين در اين خصوص ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد.

همچنين، حیدر عبدالرزاق المهنا، نويسنده و روزنامه‌نگار کویتی، گفت‌وگوهاي فرهنگي را ضامن استمرار بیداری اسلامی دانست و گفت: گفت‌وگوهای فرهنگی میان ایران و جهان عرب، نقش مهمی در نزدیک شدن دیدگاه‎ها در راستای تقویت وحدت در مواجهه با دشمنان و بیداری ملت‎ها دارد.

فاطمه بن محمود، نویسنده و روزنامه‌نگار تونسی در تشريح برگزاري نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب افزود: طرح گفت‌وگوي فرهنگی که از سوی ایران به کشورهای همسایه پیشنهاد شده و دنبال می‎شود یک طرح راهبردی و بسیار مهم است. بدون شک دستاوردهای این گونه گفت‌وگوها بسیار عظیم خواهد بود و نتایج مثبت فراوانی در آینده خواهد داشت. این گفت‌وگوها بهترین راهکار برای مقابله با تفکرات افراطی و تندروانه است.

در ادامه اين دور از گفت‌وگوها، شش كميسيون مختلف شامل ظرفيت‌هاي علمي ايران و جهان عرب براي تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، روابط فرهنگي و ادبي ايران و جهان عرب و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي، گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و جهان عرب در عرصه اعتدال و عقلانيت، رسانه و نقش آن در گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي ايران و عرب، جایگاه زنان اندیشمند ایران و عرب در گسترش تعامل و گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي و همچنين  جوانان ايران و جهان عرب و جايگاه آنان در دانشگاه‌های شهيد بهشتي، فردوسي مشهد، علامه طباطبایی، الزهرا (س)، امام خميني(ره) قزوين و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي قم برگزار شد.

اختتاميه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در جوار آستان امام رضا (ع)

در اين ميان، انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام و مراسم اختتاميه گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب در جوار آستان مقدس حضرت امام رضا (ع)،  فرصتی بی‌نظیر بود تا شاهد انسجام، همگرایی و اتحاد جامعه اسلامی فارغ از هر ملیت و قومیت و رنگ و نژاد و پوست باشیم.

سید رضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بيان سخناني در اين مراسم، با تاكيد بر اين كه تعامل كشورهاي اسلامي با همدلي و همگرايي امكان پذير است، گفت: اسلام میراث بزرگ فرهنگی در دنیای پرهیاهوست.

در ادامه، غلامرضا اعواني، ريیس پيشين موسسه حکمت و فلسفه ایران در سخنراني خود، اظهار كرد: در دوره همکاری‌های فرهنگی و علمی ایران و جهان عرب از قرن دوم تا هفتم هجری، تمدن اسلامی در اوج بود.

به دنبال برگزاری چندین نشست مقدماتي در زمینه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب به میزبانی کشورهای قطر، تونس و لبنان، نخستين دور رسمی این گفت‌وگوها با حضور جمعی از نخبگان ایرانی و عرب به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه فردوسی مشهد از تاریخ سوم تا پنجم بهمن ماه 1395در تهران و مشهد مقدس با قرائت بيانيه پاياني به كار خود پايان داد.

در اين بيانيه آمده است: تقويت همدلي و همكاري فكري و فرهنگي ميان دو حوزه بزرگ فرهنگي ايران و جهان عرب همواره منبعي الهام‌بخش و مؤثر براي صلح و ثبات، پيشرفت و گسترش فرهنگ اسلامي بوده است. يكي از راهكارهاي مناسب و تأثيرگذار جهت ايجاد اين همدلي و همكاري، رسيدن به درك و فهم مشترك و يافتن راه‌حل مؤثر براي برون‌رفت از چالش‌هاي حاكم بر منطقه و جهان اسلام، برقراري گفت‌وگوهاي فرهنگي مستمر ميان نخبگان و انديشمندان است.

·         دومين دور گفت‌وگوي فرهنگی ايران و اروپا

از آنجايي كه ايران و ايتاليا همواره در اين زمينه به يكديگر نگاه مثبتي داشته‌اند و داراي پشتوانه ميراث فرهنگي و فرهنگ كهن هستند، گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا (ايتاليا) براي دومين بار، 14 ارديبهشت‌ماه امسال با موضوع «نقش هنر در گسترش تعامل و همكاري‌هاي علمي و فرهنگي» و با مشاركت دانشگاه تهران و دايره‌المعارف تره‌كاني در محل باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در آيين افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوها، به پیشینه فرهنگی کهن ایران و ایتالیا اشاره و تصریح کرد: ايران و ايتاليا پيشينه فرهنگی كهن و ارزشمندي داشته و داراي توان فرهنگی بسيار بالايی هستند. از اين رو، همکاري دو كشور ايتاليا و ايران در زمينه هاي فرهنگی و هنري بسيار ضروري است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كار فرهنگی را پايه و ستون ساير اقدامات در روابط بين دو كشور برشمرد و گفت: آينده روشنی در پسا گفت‌وگوهاي فرهنگی ایران و ایتالیاست.

وينچنزو آمندولا، معاون وزير امور خارجه ايتاليا در سخنرانی خود در این آیین، ضمن تأیید صحبت های رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مبنی بر اینکه گفت‌وگوهاي فرهنگی ايران و ايتاليا ادامه يافته و مصوبات آن جهت تداوم و گسترش روابط فرهنگی دو كشور به مرحله اجرايی و عملياتی برسد، گفت: امروز ما اینجاییم که نه تنها گفت‌وگوی سازنده در مسیر توسعه روابط فی مابین داشته باشیم، بلکه به آشنایی یکدیگر دست یابیم.

وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و اروپا در رُم و امضای توافقنامه های فرهنگی، گفت: اولین دور این گفت‌وگوها سرآغازی برای ارتباط پُر فایده ایران و ایتالیا را به همراه داشت؛ چراکه دو کشور از دیرباز تاکنون توانستند روابط مثمرثمری در زمينه همکاري‌هاي علمی، فرهنگی، بازرگانی و باستانشناسی با یکدیگر داشته‌اند.

در ادامه اين نشست يك روزه، از هنر به عنوان بستری پایدار برای گفت‌وگوی فرهنگی بین کشورها و تأثير ارتباطات فرهنگی در تعامل بین ملت‌ها ياد شد.

گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان

آبان‌ماه امسال به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران، شاهد برگزاري گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان با عنوان «در جستجوی خانه دوم» بوديم. اين گفت‌وگوی فرهنگی با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفيت‌هاي علمي و دانشگاهی بين دو كشور، با مشارکت مرکز مطالعات فرهنگي بين‌المللي و دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود به تشريح روند پذيرش مهاجران لهستاني در ايران پرداخت و گفت: در سال 1968 ايران و لهستان با همديگر موافقتنامه فرهنگي امضا كردند تا بر اساس آن دفاتر فرهنگي خود را در 2 كشور تأسيس كنند كه تا كنون رخ نداده است.

وي خطاب به معاون نخست‌وزير لهستان، اظهار كرد: ما پيشنهاد مي‌كنيم كه لهستان در تهران و ايران هم در ورشو، دفتر و رايزني فرهنگي خود را احداث كنند. بر اين اساس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آمادگي خود را براي تحقق اين امر اعلام مي‌كند و اميدواريم كه كه هر چه زودتر شاهد انجام اين امر مهم باشيم.

ايران؛ ميزبان نخبگان فرهنگي آسيايي

به نظر می‌رسد امروزه نخبگان جهان و سایر اندیشمندانی که نگران شرایط موجود و گسترش خشونت در جوامع مختلف هستند، بیش از هر زمان دیگر نیازمندند تا از مسیر گفت‌وگوی فرهنگی به راهکارهای عملی در فائق آمدن بر این پدیده دست یابند.

اين چنين است كه در طرح گفت‌وگوهاي فرهنگي، دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بنا دارد تا گروه‌های مرجع و مراکز دانشگاهی داخل و خارج را گردهم آورد تا به صورت مستمر به تبادل نظر و همفکری پرداخته و مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها را هموار سازند.

امروز با توجه به تنوع فرهنگی در آسیا و فرصت‌های تعامل و گفت‌وگو، مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم و نقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها در حوزه آسیایی با پیش‌بینی شش كميسيون دنبال مي‌شود.

به گفته محمدعلي رباني، ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی اين سازمان و دبیر اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، مقدمات برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي از سال گذشته آغاز شده و این مهم با برگزاري سه نشست منطقه‌اي در مالزي، هند و آسياي ميانه (قزاقستان) که با همكاري و همفكري مراکز دانشگاهی این کشورها برگزار شده بود، فراهم شد.

وي مي‌افزايد: ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي و چالش‌هاي فرهنگي در آسيا از محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها خواهد بود.

رباني در ادامه، اظهار مي‌كند: فراخوان مقاله، فصلنامه، برگزاري نشست‌هاي علمي پيرامون چيستي و چرايي گفت‌وگوهاي فرهنگي، تشكيل كميته‌هاي علمي و اجرايي و هماهنگي براي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها از جمله اقدامات مقدماتی است كه از سوي دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پيگيري و در دست اقدام می‌باشد.

به طور كلي، اين مسيري كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيش رو دارد، به عنوان يك روش و شيوه نو در ديپلماسي فرهنگي با توجه به مجموعه مقتضيات و شرايط منطقه حائز اهميت است و يكي از رسالت‌هاي اصلي اين سازمان محسوب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي فرهنگي و علمي كشور را در قالب سازوکارهای مختلف در مسیر مناسبات فرهنگی فعال كند.

اين گزارش حاكي است، اين دور از گفت‌وگوها، 23 دی‌ماه افتتاح مي‌شود و در قالب كميسيون‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي جانبي و اختتاميه با میزبانی مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور در شهرهاي تهران، مشهد، مازندران، همدان و یزد ادامه مي‌يابد. علاوه بر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نيز، دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه همدان، دانشگاه یزد، مرکز دايرةالمعارف بزرگ اسلامي، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي ACD و مؤسسه فرهنگي اكو در اجرای این برنامه که با حضور 80 تن از نخبگان آسیایی برگزار خواهد شد، مشارکت و همکاری خواهند داشت.

گزارش از مهسا صبوري

انتهاي پيام/


٠٨:٢٠ - 1396/10/19    /    شماره : ٦٩٥٦٣١    /    تعداد نمایش : ٩٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 اهدای کتاب «خزینه المخطوطات» به خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند (خبر)
 هفته فرهنگی ايران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود (خبر)
 معرفی «شبکه فرهنگی کشورهای آسیایی» در پرتوریا (خبر)
 دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی (خبر)
 رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان (خبر)
 دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان (خبر)
 غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و ترکیه (خبر)
 معرفی فرهنگ ایران در رادیو الماس بیشکک (خبر)
 اردوی آموزشی در سیرالئون برگزار می‌شود (خبر)
 خواهان گسترش همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 مراسم احیای شب‌های قدر و شهادت امام علی (ع) در خارج از کشور برگزار شد (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مؤثر برای دستيابي به صلح پايدار است (خبر)
 ايران و ديگر جوامع اسلامي ريشه در فرهنگي غني دارند (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار می‌شود (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم پایان یافت (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و گرجستان (خبر)
 از ایران «نفتی» و «هسته‌ای» تا ایران «فرهنگی» (خبر)
 دیدار اعضای ارکستر سمفونیک ایران با رایزن فرهنگی کشورمان در مسکو (خبر)
 افتتاح مركز مطالعات اجتماعى ـ فرهنگى ايران و روسيه (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فرارسیدن عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت (خبر)
 افتتاح هفته سینمای ایران در شهر سانتا مارتا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با دبیرکل کنفرانس اسقف‌های کاتولیک فیلیپین (خبر)
 بررسی «پیوندهای تاریخی و فرهنگی ایران و قفقاز» در ایروان (خبر)
 اجرای گروه تواشیح «طاها» در پرتوریا (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی را تسلیت گفت (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در حیدرآباد سند (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی ایران با معاون وزیر امور دینی تونس (خبر)
 شرکت ایران در نمایشگاه کتاب‌های دینی و فرهنگی پاکستان (خبر)
 اعزام گروه تواشیح بینات یزد به تایلند (خبر)
 مسابقات قرآن کریم در دمشق برگزار شد (خبر)
 بازدید هیأتی از دانشگاه الزهرا (س) از مراکز فرهنگی اقلیم کردستان عراق (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه پیشاور برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار هیأت رسانه‌ای الجزایر با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دارالقرآن‌های سنگال (خبر)
 مرکز فرهنگی ایران در «موستار» افتتاح شد (خبر)
 کنفرانس «بررسی راهکارهای ارتقای روابط بین‌الملل در منطقه قفقاز» برگزار شد (خبر)
 امضاي تفاهمنامه مركز ترجمه و نشر و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) (خبر)
 نمایش آثار هنری «ودود موذن» در باکو (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی و هنری ایران و فیلیپین (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و سوریه (خبر)
 رونمایی از کتاب «نوروزنامه» در مسکو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با مترجم قزاقی کتاب «انسان‌شناسی از دیدگاه امام خمینی(ره)» (خبر)
 شرکت ایران در «روز تعامل فرهنگی آتماجایا» اندونزی (خبر)
 بررسی حقوق زنان از دیدگاه اسلام و مسیحیت در اتیوپی (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 سفر هيأت عاليرتبه اسقفان مقدونيه به ايران (خبر)
 همایش «ایرانشناسی در بالکان» در بوسنی و هرزگوین برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت شیخ احمد قمی در تایلند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با رییس دانشگاه زنان فیلیپین (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 تقدیر از تلاش‌های رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی میان ایران، افغانستان و هند (خبر)
 پنجاه‌و‌چهارمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی کشورمان در دانشگاه حاجت تپه آنکارا (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری شیراز در تفلیس برپا شد (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در دانشگاه هوا و فضا پکن (خبر)
 اکسپوی فرهنگی دانشجویان دانشگاه مولاگو برگزار شد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از نمایشگاه صنایع دستی فلورانس ایتالیا (خبر)
 معرفی فرهنگ ایرانی در ازبکستان (خبر)
 آخرين پنل علمي يازدهمين دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه (خبر)
 يازدهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و روسيه پايان يافت (خبر)
 يازدهمين دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسیه (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: اسلام انسان را به سوي توسعه طبيعت سوق مي‌دهد (خبر)
 كشيش آلكسي ايليچ: براي حل مشكل محيط زيست نيازمند آموزه‌هاي مذهبي هستيم (خبر)
 سيبوه سركيسيان: زمين عطيه‌اي الهي براي انسان است (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 رونمايي از كتاب «خليج فارس» (خبر)
 استاد ایرانی «خورشید تابان ژاپن» را گرفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 معرفی فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی در آنکارا (خبر)
 روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در مالزی (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در تاشکند (خبر)
 نخستین دور گفت‌گوهای فرهنگی ایران و افغانستان آغاز شد (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند برگزار شد (خبر)
 استقبال گسترده از غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 نمایش فیلم ايراني «رُخ دیوانه» در حیدرآباد (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان براي نيل به همگرايي بسيار مؤثر است (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگی ایران در جزیره گوره سنگال (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري میزگرد تخصصی انقلاب اسلامی و نقش زن مسلمان در پاكستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در كراچي (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با وزیر فرهنگ و گردشگری عراق (خبر)
 برگزاری همایش اتحادیه عربی رسانه‌های الکترونیکی عراق (خبر)
 رونمایی از ويژه‌نامه نشریه «نور» رايزني فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقات خوشنویسی و خطاطی در پاكستان (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌هاي فرهنگی ايران و ارمنستان گسترش يابد (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 دیدار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون وزیر فرهنگ مالزی (خبر)
 تبيين فرهنگ ایرانی در بمبئی (خبر)
 ديدار هنرمندان ایرانی با رایزن فرهنگی کشورمان در بغداد (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نگاه آیت‌الله صافی‌ گلپایگانی به مستشرق آلمانی (خبر)
  روابط فرهنگي ايران و فیلیپین توسعه مي‌يابد (خبر)
  راه‌اندازي پایگاه اطلاع‌رسانی وابستگی فرهنگی ایران در جلال‌آباد (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 امضاي برنامه مبادلات فرهنگي ايران و قزاقستان (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 تأثير سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در روابط فرهنگي بین‌المللی (خبر)
 دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا (خبر)
 نشست «شهداي اقتدار فرهنگي؛ قربانيان مبارزه با افراط‌گرايي» برگزار مي‌شود (خبر)
 آيين گراميداشت شهداي اقتدار فرهنگي (خبر)
 رونمايي از تمبر يادبود شهداي اقتدار فرهنگي (خبر)
 ركن آبادي: اقتدار جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهداست (خبر)
 دكتر ابراهيمي تركمان: شهداي اقتدار فرهنگي نماد حقانيت پيام انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي اندونزي (خبر)
 ضيافت ناهار دكترخرمشاد به افتخار وزير فرهنگ اندونزي (خبر)
 هفته فيلم روسيه در تهران افتتاح شد (خبر)
 هفته فرهنگي اندونزي در ايران افتتاح شد (خبر)
  هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران در مسکو افتتاح شد (خبر)
 برگزاري مراسم اربعين حسيني در نمايندگي هاي فرهنگي درخارج ازكشور (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در روسيه افتتاح شد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با ايران شناسان روس در مسكو (خبر)
 دراسلام تفاوت‌های زن و مرد مخل انسانيت نيست (خبر)
 بين ما و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جدايي نيست (خبر)
 ثقه‌ بودن و اعلمیت؛ دو عامل برتری «عاصم» در میان قراء سبعه (خبر)
 آثار خطاطی و خوشنويسي فرهنگ ایران را به نسل های آینده منتقل مي كند (خبر)
 هنر ابزاري مناسب براي مقابله با تبليغات عليه ايرانيان است (خبر)
 هنر قلم زني ايران از جایگاه ويژه اي در دنیا برخوردار است (خبر)
 برگزاری هفته های فرهنگی ایران و روسیه زمينه ساز نزديكي بيشتر دو ملت است (خبر)
 سن پترزبورگ پايتخت فرهنگي روسيه میزبان هنرمندان ايراني (خبر)
 فعاليت‌های قرآنی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تشريح شد (خبر)
 هفته فرهنگی ایران نخبگان روسي و علاقمندان به فرهنگ را مجذوب خود كرد (خبر)
 فرهنگ عامل اصلی پیوند دهنده ملت هاست (خبر)
 مكتب پيامبرگرامي اسلام مایه رحمت برای تمامی جهانیان است (خبر)
 بايد نظام تک قطبی در عرصه های مختلف برچیده شود (خبر)
 مردم روسیه از هنر و استعداد ايرانيان احساس شگفتی می کنند (خبر)
 جهانیان به نقاشان ایرانی احترام می گذارند (خبر)
 زبان کاریکاتور زبان جهانی است (خبر)
 آثار هنرمندان ايراني نمادي از هنر معنوي ايران است (خبر)
 کتب فراوانی از زبان روسی به فارسی ترجمه شده است (خبر)
 مردم روسيه علاقه خاصي به فيلم هاي ايراني دارند (خبر)
 صنعت فيلم سازي روسيه از فرهنگ خودفاصله گرفته است (خبر)
 نمایشگاه هنری صنایع دستی ایران در روسیه افتتاح شد (خبر)
 روابط فرهنگی توسعه دهنده مناسبات همه جانبه ایران و روسیه است (خبر)
 غربی ها از رشد ايران اسلامی نگرانند (خبر)
 سينماي ايران در جهان منحصر به فرد است (خبر)
 هنر ایرانی ، تماشاگران خود را جادو می کند (خبر)
 وقایع تاریخی باید ثبت شود (خبر)
 نتيجه يكسان‌سازی فرهنگ‌ها ايجاد تنش و بحران است (خبر)
  تقويت گفتگوهای دینی و فرهنگ آسیايي، ارزش های شرقی را ماندگارمي كند (خبر)
 رايزنان فرهنگي پرچمداران فرهنگ انقلاب اسلامي هستند (خبر)
 بيداري اسلامي حتي غيرمسلمانان را هم به ميدان آورده است (خبر)
 كنفرانس بين المللي گفتگوي اديان و فرهنگهاي آسيايي برگزار مي‌شود (خبر)
 دين نقشي فراتر از نقش دولتها در همزيستي صلح آميز ملتها دارد (خبر)
 دغدغه امروز نظام استفاده حداکثری از فرصت ها است (خبر)
 تصويري جديد از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مردم ارائه مي دهيم (خبر)
 لزوم طبقه‌بندی مفاهيم اسلامی با توجه به سطح مخاطبين (خبر)
 فرياد امام خميني(ره) بازتاب مهم و مثبتي در جهان اسلام داشت (خبر)
 شناساندن چهره واقعي تمدن ايراني-اسلامي به جهانيان از اهداف ما است (خبر)
 كتابخانه ملي با همكاري نمايندگان فرهنگي خارج از كشور سرمايه هاي نظام را به كشور باز مي گرداند (خبر)
 معرفي انقلاب اسلامي و شخصيت امام راحل(ره) اولويت كاري رايزنان فرهنگي باشد (خبر)
 غلبه بر فضاي فكري عالم، رمز موفقيت در نبرد فرهنگي در جهان است (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران ، ‌بازوان توانمند وزارت امور خارجه هستند (خبر)
 رايزن هاي فرهنگي سرمايه‌هاي كشورمان را در جهان به گردش درآورند (خبر)
 گفته امام خميني (ره) مبني بر سرنگوني رژيم هاي غربي محقق شد (خبر)
 بيداري اسلامي آينده بسيار روشني دارد (خبر)
 بيداري اسلامي خاموش شدني نيست (خبر)
 فيلمهاي سينمايي با موضوع بيداري اسلامي توليد مي شود (خبر)
 بيداري اسلامي منوط به تحكيم هويت اسلامي در جهان است (خبر)
 ايجاد نهادهاي فرهنگي در جهت توسعه فرهنگ اسلامي مهمترين هدف است (خبر)
 تأسيس كرسي هاي زبان فارسي و پژوهشكده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 مردم در كشورهاي منطقه با گرفتن امور به دست خود تمدن اسلامي را شكل مي دهند (خبر)
 سخنراني وزير اطلاعات در نهمين هم انديشي نمايندگان فرهنگي ايران درخارج ازكشور (خبر)
 تربيت نيروي انساني و مديريت دانش از نيازهاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي است (خبر)
 حركت بيداري اسلامي متأثر از باورهاي ناب امام خميني(ره) است (خبر)
 روند بيداري اسلامي به سمت تكامل در حركت است (خبر)
 ديدار و تفاهم رايزنان فرهنگي با وزير علوم تحقيقات و فناوري (خبر)
 رسالت سنگيني براي كمك به بيداري اسلامي بر دوش ايران است (خبر)
 بيداري اسلامي براي پايداري نيازمند تمدن نوين اسلامي است (خبر)
 بيداري اسلامي وظيفه خطيري بر دوش رايزنان فرهنگي مي گذارد (خبر)
 همفكري رايزنان فرهنگي ايران در خصوص بيداري اسلامي (خبر)
خبرهاي مهم
اهدای کتاب «خزینه المخطوطات» به خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند
هفته فرهنگی ايران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
اتاق ایران‌شناسی در لاهور پاکستان راه‌اندازی می‌شود
پايان كلاس‌های آموزش زبان فارسی در ترکمنستان
معرفی «شبکه فرهنگی کشورهای آسیایی» در پرتوریا
فیلم‌های ایرانی به زبان‌های ملی و رسمی سنگال برگردانده می‌شود
دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی
بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان
رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان
پنجاه‌‌وپنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مركز گفتگوی ادیان برگزار شد
شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی
اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران
بزرگداشت آغاز دهه چهارم از تأسیس نشریه «اشپکتروم ایران» در آلمان
دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.