English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

تبيين فرهنگ ایرانی در بمبئی

مهدي زارع‌بي‌عيب، ريیس خانه فرهنگ ایران در بمبئي هند در مصاحبه با حسین رضوی و صباحات رضوی، دانشجویان دانشکده رزوی کالج دانشگاه بمبئی، به تبيين فرهنگ و تمدن ایرانی پرداخت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این مصاحبه که قرار است در دانشکده رزوي ارائه شود، حاوی نکاتی از فرهنگ ایرانی است. وابسته فرهنگی ایران در بمبئي در این مصاحبه بيان كرد: فرهنگ ایرانی به شدت غنی است که بسیاری از فرهنگ‌های حاکم بر کشورهای پیشرفته فاقد آن هستند، در مورد يكي از از اين فرهنگ‌ها می‌توان به شعر و ادبیات ایرانی و شهرت و نفوذ جهانی آن و یا به جایگاه طنز و موسیقی در فرهنگ ایرانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین هنرهای تجسمی جایگاه ویژه خود را در فرهنگ ما دارد. از فرش ایرانی که در همه دنیا به زیبایی معروف است تا هنرهای میناکاری، خاتم‌کاری، منبت‌کاری، معرق‌کاری و ده‌ها هنر دیگر ایرانی نشانگر علاقه قابل ملاحظه ایرانیان به زیبایی و ظرافت است. یکی دیگر از سمبل‌های ظرافت فرهنگ ایرانی، غذاهای متنوع ایرانی است. با اینکه بعضی ازغذاهای ایرانی تا حدی شبیه به غذاهای هندی است و کباب‌های ایرانی هم دارای شباهت‌هایی با کباب‌های یونانی و عربی است؛ ولی غذاهای ایرانی دارای بسیاری از عناصر منحصر به فرد خود هستند.

زارع‌بي‌عيب سپس با اشاره به وضعیت اجتماعی جامعه ایران، گفت: شاخص اجتماعی بودن در ایران، در مقایسه با بسیاری از کشورهای مغرب‌زمین، جدا از اینکه حکایت از سنتی بودن بسیاری از ساختارهای فرهنگ ایرانی دارد، وجود روحیه همدلی در ایرانیان است. جدا از این، بسیاری از رفتارهای در فرهنگ‌های گرم و از جمله ایران، ریشه در روحیه هیجان جو ایرانیان دارد که این هیجانات به نوعی باعث افزایش نشاط در زندگی بسیاری از ایرانیان و در نتیجه کاهش افسردگی می‌شود.

وی همچنين با اشاره به جایگاه شعر و شعرا در زبان و ادبیات فارسی، گفت: شعر از جایگاه رفیعی در ادبیات فارسی برخوردار است. شعرای ایرانی مانند حافظ، سعدی، مولوی و فردوسی، نمونه‌های به دست آمده از بزرگان شعر در ایران است. همچنین دانشمندانی مانند ابوعلی سینا، رازی و ابوریحان بیرونی که شهرت جهانی دارند را می‌توان نام برد.

رییس خانه فرهنگ ایران در بمبئي ادامه داد: ما ايرانيان در طول زندگانى چندين هزار ساله خود با اقوام و ملل گوناگون عالم، به اقتضاى عوامل تاريخى، گاهى روابط دوستانه و گاهى روابط غیردوستانه داشته‌ايم. برخورد اخلاقي با جامعه، برخورد اخلاقي با جهان، برخورد اخلاقي با انسان در همه مناسبات و روابط فردي و جمعي به چشم می‌خورد. خصوصیاتی مانند ظلم‌ستيزي و دادگري، ايمان و يكتاپرستي، هنر و موسيقي غني، يكپارچگي، احترام به باورها و گويش‌ها، دفاع از كشور و ميهن‌دوستي، اهميت پيشرفت، علم، دانش و تربيت، ياري به مستمندان، خيرات، اطعام كردن و بخشش، از مشخصه‌های ذاتي و بنيادين فرهنگ ايراني است.

آموزش زبان فارسي به غيرفارسي‌زبانان از راه‌هاي گسترش فرهنگ ايراني است

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به فعالیت‌های خانه فرهنگ ايران و حمایت از برگزاری کلاس‌های زبان فارسی گفت: آموزش زبان فارسي به غيرفارسي‌زبانان به عنوان يکي از راه‌هاي گسترش فرهنگ ايراني است. در اين راستا ضمن ارايه این زبان به علاقمندان، موضوع انتقال فرهنگ و هويت ايراني به زبان‌آموزان  را دراولویت این برنامه  قرار داده‌ایم.

زارع‌بي‌عيب همچنین برگزاری سمینارها و نمایشگاه‌ها و ارتباط با دانشگاه‌ها، هفته‌های فیلم و برگزاری هفته ایران که شامل هنرهای ایرانی است را از جمله وظایف خانه فرهنگ ايران در بمبئي برشمرد و در پایان این مصاحبه، از سوی مسئول خانه فرهنگ كشورمان اعلام شد که این نمایندگی آماده همکاری با همه دانشگاه‌ها در راستای شناخت بیشتر دو فرهنگ ایران و هند را دارد.

انتهاي پيام/


١٥:٥٧ - 1396/06/22    /    شماره : ٦٨٥٨٦٢    /    تعداد نمایش : ٤٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.