English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٤ تير ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

عباس خامه‌يار در هم‌اندیشی شبکه الجزیره:

تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود/ضرورت درك مشترك براي حل مسأله فلسطين/استراتژي صهيونيست حذف فرهنگ‌ها

رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در يازدهمين نشست سالیانه شبکه الجزیره قطر، گفت:  تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، یازدهمین نشست سالیانه شبکه الجزیره قطر با موضوع «بحران دولت‌سازی و آینده نظام‌های منطقه‌ای خاورمیانه» با حضور متفکران و اندیشمندانی از کشورهای قطر، سودان، سوریه، مغرب، انگلستان، مصر، تونس، یمن، سومالی، عراق، الجزایر، عربستان سعودی، ترکیه، کویت، فلسطین، روسیه و ایران (عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)، طي روزهای 25 و 26 فروردین در دوحه، برگزار شد.

در این نشست که نمایندگانی از سازمان عفو بین‌الملل و صندوق جهانی پول هم حضور داشتند، طی دو روز متوالی موضوعات مرتبط با چالش‌های پیش روی حکومت‌های عربی مورد بحث و گفت‌وگو و بررسي قرار گرفت.

عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل و رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تنها سخنران ایرانی به این نشست دعوت شده بود. وي در بدو ورود مورد استقبال صلاح‌الدین الزین، ريیس مرکز مطالعات الجزیره و دبیر این کنفراس قرار گرفت.

خامه یار همچنین در روز دوم و در پانل «مرور 100 سال بر توافق بالفور و چشم‌انداز آینده رژیم صهیونیستی» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: اجازه می‌خواهم مبحث  خود را با صراحت تمام در مورد موضوع پیشنهادی همایش، یعنی مرور 100 سال بر توافق بالفور: چگونگی موجودیت آینده رژیم صهیونیستی در منطقه، بیان کنم و تلاش می‌کنم به عنوان یک پژوهشگر، دیدگاه ایرانی خودم را در خصوص آینده این رژیم غاصب و پیام‌های ناشی از آن بر ملت‌هایمان را به اختصار بیان نمایم و این خود نتیجه تلاش‌های بیش از سه دهه از فعالیت‌های تقریبی من میان ایرانیان و اعراب است.

وي سپس با گفتن اينكه اشکال اساسی بین ایرانیان و برخی از عرب‌ها (و نه همه آنها) این است که فهم واحدی از ماهیت موجودیت اسرائیل در منطقه ندارند. درک مشترک و فهم دقیق و یکسان برای داشتن یک چشم‌انداز بهتر برای کمک به موضوع فلسطین بسیار ضروری است، ادامه داد: پاسخ به سؤال مرور 100 سال بر معاهده بالفور و منظور از کیان صهیونیستی در منطقه بسیار مهم است. به ویژه اینکه بر اساس معاهده سایکس ـ پیکو در سال 1916 کشورهای عربی بر اساس مرزهای وهمی تجزیه شدند و فرصت انجام عمل مشترک عربی از آنها سلب شد و بر اساس این تقسیم‌بندی، منطقه عربی دچار بحران‌های زیادی شده است.

وي افزود: بر همین اساس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این معاهده (سایکس ـ پیکو) اجرای برنامه محرمانه غرب برای ایجاد کیان شرور صهیونیستی تحت عنوان وطن ملی یهودیان در قلب جهان اسلام بوده است.

خامه‌يار تأكيد كرد: آنچه امروزه از حوادث خطرناک جهان اسلام به ویژه منطقه عربی اتفاق می‌افتد، نتیجه معاهده سایکس ـ پیکو است و با پایان این مرحله صد ساله، وارد مرحله جدیدی می‌شویم که می‌توانیم از آن به عنوان سایکس ـ پیکو 2 نام ببریم که شامل تخریب زیرساخت‌های کشورهای اسلامی و عربی در برابر تهدید امنیتی اسرائیل است و این تخریب نیز در راستای اجرای پروژه استراتژیک تحقق هدف استعماری «از نیل تا فرات» اسرائیل است.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين گفت: می‌توان گفت؛ از مهم‌ترین نشانه‌های سایکس ـ پیکوی جدید، تقسیم لیبی به سه کشور بر اساس اقلیم شامل طرابلس در غرب، برقه در شرق و خزان در جنوب است. در مورد سودان، ترسیم نقشه جدید دولت سودان بعد از اجرای برنامه اول و جداسازی جنوب سودان است که این کشور را به 5 منطقه دیگر تقسیم خواهد کرد. همچنین تقسیم عراق و سوریه که نیازی به بیان دلیل نیست و بر اساس قومیت و طوایف این کشورها تقسیم كنند.

وي افزود: در خصوص کشور مصر نیز بر طبل فتنه طایفه‌ای می‌زنند تا این کشور را همچون سایر کشورهای عربی به اجزای کوچک‌تر تقسیم كنند یا فتنه مذهبی در آن ایجاد کنند. همچنین تلاش برای بحران‌سازی  در ترکیه علیرغم اینکه این کشور بیش از 64 سال عضو پیمان ناتو است؛ ولی با این وجود کودتای نافرجام توسط آمریکایی‌ها در آن صورت می‌گیرد.

خامه‌يار ادامه داد: این استراتژی استعماری فقط سرزمین‌های کشورهای اسلامی را هدف نگرفته است؛ بلکه سر پیکان حمله آن بر تمدن‌ها و فرهنگ‌های ملل و دولت‌ها در منطقه است؛ چرا که شاهد ویران کردن آثار تمدنی و باستانی در منطقه خودمان با روشن کردن فتنه در منطقه هستيم و این اتفاقی نیست که آثار تمدنی باستانی در سوریه و عراق و سایر کشورهای ویران شده و موزه‌ها اینگونه به غارت می‌روند، در حالیکه ساختمان‌های وزارتخانه‌ها و مؤسسه‌های مالی از این حملات مصون مانده است. این اتفاق در مورد موزه‌های مصر و ویران‌سازی شهرهای تاریخی عراق و تدمر و ادلب در سوریه هستيم؛ در حالیکه رژیم صهیونیستی طی 70 سال در این حد تخریب انجام نداده است.

رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: بعد از 100سال که از عمر سایکس ـ پیکو و بالفور و 70 سال از تشکیل دولت غاصب می‌گذرد، امروزه بیش از هر زمانی دیگر  احساس می‌شود که مجریان سایکس ـ پیکو بر «تثبیت موجودیت اسرائیل» در منطقه و توسعه‌طلبی این رژیم به ویژه بعد از شکست‌های تاریخی از مقاومت لبنان در سال 2006 و قبل از آن آزادی نوار اشغالی جنوب لبنان در سال 2000 و همچنین شکست‌هایی که از نیروهای مقاومت فلسطین در غزه و سایر اراضی فلسطین اشغالی در سال‌های 2012 و 2014 بر آنها وارد شد، تلاش می‌کنند.

خامه‌يار ادامه داد: امروزه علیرغم بحران‌های داخلی رژیم غاصب صهیونیستی که نتیجه چنددستگی جریان‌های دینی و قومی این رژیم است و در نتیجه آن جریان صهیونیستی الحردیم و جریان غیرصهیونیستی ارتدوکس از یکدیگر جدا شده‌اند؛ نیروهای امپریالیستی و استعماری همچنان تلاش می‌کنند تا روح جدیدی در کالبد آن دمیده و در خدمت اهداف قدرت‌های عربی قرار گیرد. متأسفانه برخی از قدرت‌ها و جریان‌های سیاسی منطقه‌ای هم به تحقق این هدف کمک می‌کنند. علیرغم اینکه این رژیم با شکست در سال 2006 از دستیابی به اهداف خود بازمانده بود. این تلاش‌ها در زمانی اتفاق می‌افتد که با گسترش شبکه‌های ارتباط جمعی و به وجود آمدن ده‌ها سازمان مردمی مخالف اسرائیل در غرب شکل گرفته است که تاکنون چنین حجمی از مخالفت‌ها با اسرائیل سابقه نداشته است و ما به عنوان مسلمان و عرب، متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم از شرایط به وجود آمده استفاده کنیم.

وي همچنين با بيان اينكه متفکر بزرگ «مالک بن نبی» کتاب خود را با موضوع یهود، خطر ها و برنامه‌های استعماری تألیف کرد و بالاخره بعد از 50 سال تأخیر به چاپ رسید، اظهار كرد: وی می‌گوید؛ اسرائیل صف مقدم استعمار غربی در جهان اسلام است و بر اساس نظر ایشان، تشکیل اسرائیل پروژه استعماری از نیل تا فرات است و دیدگاه ایرانی در خصوص تشکیل این رژیم نیز بر همین پایه قرار دارد و توجه شما را به مفاهیم ایدئولوژی حضرت امام خمینی (ره) را جلب می‌کنم که فرمود: اسرائیل غده‌ای سرطانی در جسد امت اسلامی است.

وي همچنين گفت: دیدگاه ایرانی در خصوص پیدایش اسرائیل بر این نکته تأکید دارد که تشکیل این رژیم بیش از آنچه در دیدگاه برخی از برادران عرب ما در این خصوص وجود دارد، دارای عمق استراتژیک خطرناک است. یعنی اسرائیل تنها یک پروژه اشغالِ اراضی عرب‌ها نیست؛ بلکه تهدیدی جدی و خانمان‌سوز برای کل جهان اسلام به شمار می‌رود و انقلاب اسلامی ایران اصولاً ماهیتی ضد استعماری دارد و مخالف هرگونه توسعه‌طلبی است و با نقشه‌های استعماری اسرائیل به شدت مقابله و از تثبیت آن جلوگیری کرده و با حمایت از مقاومت‌های منطقه، این رژیم را در مربع اول خود بازگردانده است.

خامه يار ادامه داد: جلوگیری از توسعه پروژه اسرائیل در منطقه از منظر تهران، جلوگیری از روند پیشروی‌های استعماری در همه ابعاد و زمینه‌های آن است که تنها بخشی از آن، اشغال سرزمین‌های عربی است که چنین دیدگاهی در باورهای  برخی از رژیم‌های کشورهای عربی در مواجه با اسرائیل دیده نمی‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: از این فرصت استفاده می‌کنم تا از نخبگان گردهم آمده در این همایش دعوت کنم  برای ایجاد تفاهم و تقارب بیشتر میان ایران و عرب تا در چارچوب «فهم دقیق حقیقت و ماهیت اسرائیل» گفت‌وگوهایشان را به هم نزدیک کنند. گفت‌وگوهای استراتژیک، ما را به کشف و شناخت حقیقت و ماهیت اسرائیل به عنوان عامل اصلی بحران‌زایی در منطقه رهنمون خواهد ساخت. تأکید می‌کنم  ایرانی‌ها، اعراب را هرگز دشمن خود نمی‌دانند گرچه از برخی مسئولان عرب، جفا و مواضع بی‌طرفانه‌ای را دیده‌اند، کما اینکه بعضی از آنها در جنگ تحمیلی علیه ایران حمایت‌های ‌گسترده‌ای را از دشمن ایران داشتند؛ اما اسرائیل همچنان به عنوان دشمن شماره یک باقی خواهد ماند.

وي ادامه داد: بر طبل طايفه‌گری زدن و تا این حد با دشمن صهیونیستی همراهی کردن از سوی بعضی‌ها بسیار تأسف‌بار و خطرناک است. تبدیل کردن اختلاف‌های سیاسی به اختلاف‌های مذهبی در این حد امر بسیار ناخوشایند است. آنهایی که مروج فتنه طايفه‌ای هستند، به کجا خواهند رفت؟ من با صدای بلند می‌گویم دغدغه اول و آخر جمهوری اسلامی ایران مبارزه با تبعیض شیعه و سنی است و مقابله با تلاش تفرقه‌افکنانه برای قرار دادن شیعه و سنی برابر یکدیگر، است.

انتهاي پيام/

 


١٥:٠٠ - 1396/01/29    /    شماره : ٦٧٥٩٢٦    /    تعداد نمایش : ٤٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز جهاني قدس (خبر)
  بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حمايت از سپاه پاسداران (خبر)
 50 سال خاطره يك نسخ‌شناس روسي (خبر)
 اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است (خبر)
 ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محكوميت حوادث تروريستي تهران (خبر)
 اهدای قرآن نفیس طباخ‌ به‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
  ایران پرچمدار وحدت و تنش زدایی است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشتارمردم بی گناه کابل را محکوم کرد (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
 فرهنگ راهبردي سازمان فرهنگ مبتني بر ارزش‌هاي انقلاب است (خبر)
 دانشگاه مذاهب اسلامی جلوه‌اي از تقریبی است (خبر)
  انجمن نسخ‌شناسان در روسيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ايران همواره به دنبال وحدت و تقريب جوامع اسلامي است/ گفتگوي بيناديني ضرورت است (خبر)
 تكفيري‌ها همه جهان را به نام اسلام جعلي تهديد مي‌كنند/نقش بسزاي علما در معرفي اسلام رحماني (خبر)
 اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي گامي عملي براي توسعه روابط دو كشور است (خبر)
 کیفیت آثار افغانستان در نمایشگاه کتاب امسال تحسین‌برانگیز است (خبر)
 فرهنگ ايران علاقمندان زيادي در كره جنوبي دارد/ اعلام آمادگي همكاري ويژه با سازمان فرهنگ (خبر)
 گردهمايي مبلغان غيرايراني در مشهد و قم (خبر)
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا برگزار مي‌شود (خبر)
  مراسم جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 قرابت فرهنگي ايران و بوسني پُر رنگ است (خبر)
 سومين جايزه جهاني اربعين به كار خود پايان داد (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
  بازديد رؤساي دانشگاه‌هاي بوسني از دانشگاه علوم پزشكي تهران (خبر)
 زبان فارسی جايگاه والايي در بوسني دارد (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 ديدار قائم مقام وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با رئيس فرهنگستان هنر (خبر)
 دغدغه ايران مقابله با هجمه‌هاي اسلام‌هراسي است (خبر)
 آثار علماي عثماني به زبان عربي و فارسي است (خبر)
 دوران کاریزما سپري شده و عصر توليد دانش است (خبر)
  آيين اختتامیه سومین جایزه جهانی فیلم و عکس اربعین برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي فرمانده بسيج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 تلاش براي حفظ صلح مقدس است/منطقه بالكان بخشي از زبان فارسي (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ در پي درگذشت «اسماعیل حاکمی‌والا» (خبر)
 ايران در حمايت از فلسطين ايستاده است (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 ديدار دانشجويان دانشگاه امام حسين (ع) با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 گفت‌وگوی ادیان زمینه‌ساز توسعه صلح و امنیت پایدار است (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برپايي جشن نوروز در 31 كشور جهان (خبر)
 ارادت ویکتور الکک به اهل بیت(ع) ويژه بود (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 بازديد نمايندگان فرهنگي در حال اعزام از مراكز فرهنگي و ديني قم (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 دستاوردهاي ايران مرهون مقاومت خستگي‌ناپذير ملت است (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي بين ايران و شرق آسيا برگزار شود (خبر)
 ضرورت پاسخ مثبت اعراب به گفتگوی ایرانی - عربی‎ (خبر)
 رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: مطالبات رهبران ديني از حكومت‌ها شفاف باشد (خبر)
 آيت‌الله بهشتي: پيروان اديان ايران را موطن اجدادي خود مي‌دانند (خبر)
 اسقف اعظم سركيسيان: گفت‌وگو براي فهم متقابل و زندگي مسالمت آميز است (خبر)
 يونسي: گفت‌وگوي ديني هم‌انديشي براي مقابله با خشونت است (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 تهران مدرن، کاشان تاریخی و اصفهان زیبا (خبر)
 مراسم افتتاحيه ششمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كليساي ارتدكس يونان (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 حمايت از فلسطين اصلي جداناپذير از اهداف انقلاب اسلامي ايران است (خبر)
 پيشرفت‌هاي ایران افتخار جهان اسلام است (خبر)
 شاهنامه فردوسی مردم جهان را با فرهنگ ایرانی پیوند داده است/تاثیر نهضت ترجمه در ارتباطات فرهنگی (خبر)
 نگاهي به فعاليت‌هاي انتشارت بین‌المللی الهدی (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 روابط علمي نقش بسزايي در صلح و دوستي دارد/ديپلماسي علمي از اهداف مهم ايران اسلامي (خبر)
 تحولات ایدئولوژیک در جهان و گسترش زبان فارسی (خبر)
 توپ‌های آیت‌الله ... (خبر)
 ريشه و تبار بلغارها به ايران باز مي‌گردد (خبر)
 مردم تركيه به شعراي ايراني علاقمندند (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز الگوي اسلامي و ايراني پيشرفت (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 آيين گراميداشت سي‌وهشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 توسعه گردشگري، تبادل هيأت‌ و برنامه‌هاي مشترك (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران را نمی‌توان به حاشیه برد/ معنویت انقلاب اسلامی عامل بالندگی آن در جهان (خبر)
  استاد دانشگاه لبنان: ایران می‌تواند «الگوی فرهنگی» امت اسلام باشد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري سازمان فرهنگ و بنياد قداست مادري روسيه (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسي با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 انتشار شماره 356 نشريه عربي زبان «الوحده» (خبر)
 صدور «ویزای فرهنگی رایگان» بين ایران و افغانستان (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ديدار رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ با اسقف سركيس داويديان (خبر)
 استاد دانشگاه سلطان قابوس عمان: گفت‌وگو راهكار خروج از بحران منطقه‌اي است (خبر)
  مدير مؤسسه انتشارات بین‌المللی الهدي منصوب شد (خبر)
 پژوهشگر تونسی: گروه‌های تروریستی جايگاه و آینده‎ای ندارند (خبر)
 استاد دانشگاه لبنان: گفتگوی ایران و جهان عرب در راستای منافع جوامع اسلامی است (خبر)
 رئیس شورای مشورتی کتابخانه کویت: تولد داعش براي تجزيه امت اسلامي است/ تقريب فرهنگي منجر به وحدت امت اسلامي (خبر)
 افتتاح پنجمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 تجديد ميثاق رئيس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 ديدار پژوهشگر ايتاليايي با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي سازمان فرهنگ (خبر)
  آيين اختتاميه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب (خبر)
 پنجمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 استاد علوم سیاسی در لبنان: شكافي ميان ايران و جهان عرب نيست/ مسئله فلسطین موضوع اساسی جهان اسلام (خبر)
 رييس جنبش احرار بحرین: ایران هزینه حمایت از مسائل جهان اسلام را مي‌پردازد (خبر)
  مراسم افتتاحیه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار شد (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب پايان يافت (خبر)
 صالحی‌امیری: همدلي و همگرايي تنها با خردورزي امكان پذير است/اسلام میراث بزرگ فرهنگی در دنیای پرهیاهو (خبر)
 اعوانی: دوران طلايي تمدن اسلامي تعامل ايران و جهان عرب بود/ايران مركز حكمت جهان اسلام (خبر)
  ابراهيمي‌تركمان: «تمدن اسلامي» با گفت‌وگو بازتوليد مي‌شود/ گفت‌وگو با محور فرهنگ قابل اعتماد‌ترين نوع روابط (خبر)
  اختتامیه نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب آغاز شد (خبر)
 وزیر پيشين جوانان تونس: گفت‌وگو بهترین دیپلماسی ملت‌هاست (خبر)
  رئیس دانشگاه علامه طباطبائی: نزديكي سياست و فرهنگ موجب تنازع در هويت فرهنگي مي‌شود/رهايي فرهنگ از سياست در عصر ارتباطات/ عدم محدويت فرهنگ به زبان/ ايرانيان خالق مهمترين آثار فرهنگ عربي/ عدم استحاله شدن ايرانيان با پذيرش اسلام (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
  بازسازی تمدن اسلامی باید با همکاری ایران و عرب پیگیری شود (خبر)
 خامه‌يار: وحدت با فرهنگ‌سازی عقلانیت تقویت می‌شود (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 مهلت ارسال آثار به جايزه جهاني اربعين تمديد شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و جهان عرب (خبر)
 آشنا: فرهنگ در همگرايي‌ ملت‌ها بيشترين نقش را ايفا مي‌كند (خبر)
 حداد عادل: اختلافات ايران و جهان عرب با گفت‌وگوهاي فرهنگي مرتفع مي‌شود (خبر)
 متكي: پيوستگي ايران و جهان عرب را نمي توان انكار كرد (خبر)
 حدادعادل: اساس پیوند ما با جهان عرب اسلام است/ انتشار سالانه 3 هزار کتاب به زبان عربی / ايرانيان مؤلفان برجسته کتاب‌های اسلامی (خبر)
 آشنا: تنها مسير نپيموده سیاستمداران فرهنگ است/تعامل فرهنگي راه خروج از بحران منطقه‌اي (خبر)
 انديشمند عماني: فعاليت‌ ايران در مسير گفت‌وگوهاي فرهنگي تاثيرگذار است (خبر)
 جواد عزيز الموسوي: گفت‌وگوهاي فرهنگي ايده‌آل‌ترين مكانيزم توسعه همه جانبه است/تحصيل نخبگان عرب در ايران (خبر)
 طهرانچي: شكوه جوامع اسلامي جز با همگرايي ممكن نيست (خبر)
 فكري: فرهنگ عنصر درهم تنيده با گفت‌وگو است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب آغاز شد (خبر)
 عرفان و تصوف، اعتدال ایرانی و زبان فارسی در سرزمین ۷۲ ملت (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از باغ موزه دفاع مقدس (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوی فرهنگی ایران و جهان عرب افتتاح مي‌شود (خبر)
 استقبال مردم سنگاپور از هنرهاي تجسمي و سينماي ايران (خبر)
 تدوين سند زيارت توسط سازمان فرهنگ از برنامه‌هاي مهم راهبردي است (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 پیام تسلیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت درگذشت علی شریعتمداری (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
 آیت الله هاشمی رفسنجانی نام نیکی در اذهان به یادگار گذاشت (خبر)
 آیت الله هاشمی رفسنجانی به لقاء الله پیوست (خبر)
 ششمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كره‌جنوبي برگزار شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه زيتونه تونس در ايران (خبر)
  ششمين دور گفت‌وگوي ديني سازمان فرهنگ با كنفراس اديان براي صلح كره جنوبي برگزار مي‌شود (خبر)
 الگوي ارتباط‌گيري با ايرانيان مقيم خارج از كشور بررسي شد (خبر)
 تمجيد كشيش آمريكايي از گفت‌وگوهاي ديني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
  سفر اساتيد زبان فارسي و ايران‌شناسان هندي به ايران (خبر)
  آغاز دوره دانش‌افزایی استادان زبان فارسی عراق در مشهد (خبر)
 تشريح برنامه‌های مشهد 2017 پایتخت فرهنگي جهان اسلام (خبر)
 روس‌ها وهابيت را به عنوان نماينده اسلام قبول ندارند (خبر)
 انقلاب فیلیپین متأثر از انقلاب اسلامی ایران است (خبر)
 سفر هیأت بانوان اديب پاکستاني به مشهد مقدس (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ به مناسبت درگذشت شیخ عبدالناصر جبری (خبر)
 نخبگان فرهنگي جوامع در برابر افراط‌گرايي ايستادگي كنند (خبر)
 ايران به دنبال جهاني عاري از افراطي‌گري است /گام‌هاي مهم OTC در اجرايي كردن مصوبات تهران (خبر)
  برگزيدگان هفته پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي معرفي شدند (خبر)
 هفته پژوهش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان از موفقيت اجراي طرح تاپ گفت (خبر)
 رونمايي از 110 اثر پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 انتقال علماء، كتاب و ترجمه از عوامل تمدن‌ساز است/علم آموزي اروپائيان از مسلمانان/ اسلام جميع‌ همه تمدن‌ها / ايرانيان پرچمدار بازسازی تمدن اسلامي (خبر)
 فعاليت‌هاي فرهنگي تحول زا و نتيجه بخش است (خبر)
  هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار مي‌شود (خبر)
  پيام تسليت ابراهيمي‌تركمان به مناسبت رحلت آيت الله واعظ زاده خراساني (خبر)
 واقعيت‌هاي ايران غير قابل انكار است (خبر)
 110 عنوان كتاب و نشريه سازمان فرهنگ در هفته پژوهش رونمايي مي‌شود (خبر)
 رضايت وزير ارشاد از رويكرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 افزایش تعاملات فرهنگی و دانشگاهی ایران و سوریه (خبر)
 چاپ نفیس قرآن کریم همراه با ۴ ترجمه کهن رونمایی شد (خبر)
 چاپ نفيس قرآن كريم همراه با چهار ترجمه كهن (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي پايان يافت (خبر)
  غناي انديشه اسلامي ايرانيان الهام بخش فرهيختگان آلماني است (خبر)
  موجبات فخر نبي گرامي‌مان را فراهم كنيم (خبر)
  حضور اعضاي انجمن اسلامي چين در ايران (خبر)
 افتتاحيه هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي (خبر)
 خليفه ارامنه تهران: گفت‌وگوها راهكاري براي همزيستي مسالمت‌آميز است (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: بدون عقلانيت خشونت نهادينه مي‌شود/افراط‌گرايي از مظاهر طاغوت/تحقق خردورزي در چارچوب دين (خبر)
 جاثليق كشيشيان: بشريت واحدي با گفت‌وگو و تعامل ايجاد كنيم/ اسلام و مسيحيت متعلق به يك منبع واحد (خبر)
 گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين (خبر)
  آغاز هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد (خبر)
 هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي افتتاح مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي الجزاير (خبر)
  عزالدین میهوبی: ايرانيان نقش بسزايي در زنده نگهداشتن تمدن اسلامي دارند/ روابط فرهنگي همانند پل‌های مسالمت آمیز (خبر)
 صالحی امیری: ملت الجزاير جايگاه والايي نزد ايرانيان دارد (خبر)
 ابراهیمی ترکمان: تعمیق روابط ایران و الجزایر همبستگی امت اسلامي را به دنبال دارد (خبر)
 رحمانیت اسلام را با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی به جهان معرفي كنيم (خبر)
 «هفته دوستی کودک و نوجوان» در روسیه برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران كشوري مرجع براي همه جهانيان است/ گام‌هاي عملي براي تداوم روابط دوستي/ ايران و الجزاير دو كشور مقاومتي/ نگراني از فراخوان فرامرزی افراط گرايان (خبر)
 نگارش به زبان فارسی از ویژگی‌های مهم تمدني ايران و افغانستان است (خبر)
 تحويل پرچم مشهد 2017 به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 کنفرانس «آناتولی شاهراه تمدن‌ها» در آنكارا برگزار مي‌شود (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري دانشگاه‌هاي علامه طباطبايي (ره) و شانگهاي (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري دانشگاه‌هاي اصفهان و شانگهاي (خبر)
  ضیافت فرهنگ و هنر کشور انقلابی الجزاير در تهران (خبر)
 مقامات اروپایی معترفند با دوری از فرهنگ ایران، خسارت‌زده تحریم‌‌ها هستند (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بمناسبت رحلت آيت الله شاهرخي (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ بلغارستان (خبر)
 دیدار ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد با خانواده شهيد مدافع حرم (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 با فرهنگ ایران احساس قرابت فراواني دارم (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس
  همایش ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان پارسی، صبح امروز با حضور و سخنراني ابوذر ابراهيمي تركمان رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد مقدس برگزار شد.

 • دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا (ايتاليا)، 14 ارديبهشت ماه با موضوع «نقش هنر در گسترش تعامل و همكاريهاي علمي و فرهنگي» و با مشاركت دانشگاه تهران و دايره المعارف ترهكاني در محل «باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران» برگزار شد.

 • اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين
  سومين جايزه جهاني اربعين، با برگزاري آيين اختتاميه و اعلام نفرات برگزيده در دو بخش عكس و فيلم، بعد از ظهر يكشنبه 10 ارديبهشت به كار خود پايان داد.

 • جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  مراسم جشن اعياد شعبانيه با حضور معاونين، مديران و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل حسينيه الزهرا ‌(س) اين سازمان، برگزار شد.

 • هنرنمايي گروه موسيقي «شبديز» بوشهر در كشورهاي اسكانديناوي
  گروه موسيقي «شبديز» بوشهر، اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جشن‌هاي نوروزي ايرانيان كشورهاي 4گانه اسكانديناوي (دانمارك، سوئد، فنلاند و نروژ) را لبريز از حرارت جنوب ايران كرد.