English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

عباس خامه‌يار در هم‌اندیشی شبکه الجزیره:

تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود/ضرورت درك مشترك براي حل مسأله فلسطين/استراتژي صهيونيست حذف فرهنگ‌ها

رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در يازدهمين نشست سالیانه شبکه الجزیره قطر، گفت:  تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، یازدهمین نشست سالیانه شبکه الجزیره قطر با موضوع «بحران دولت‌سازی و آینده نظام‌های منطقه‌ای خاورمیانه» با حضور متفکران و اندیشمندانی از کشورهای قطر، سودان، سوریه، مغرب، انگلستان، مصر، تونس، یمن، سومالی، عراق، الجزایر، عربستان سعودی، ترکیه، کویت، فلسطین، روسیه و ایران (عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)، طي روزهای 25 و 26 فروردین در دوحه، برگزار شد.

در این نشست که نمایندگانی از سازمان عفو بین‌الملل و صندوق جهانی پول هم حضور داشتند، طی دو روز متوالی موضوعات مرتبط با چالش‌های پیش روی حکومت‌های عربی مورد بحث و گفت‌وگو و بررسي قرار گرفت.

عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل و رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تنها سخنران ایرانی به این نشست دعوت شده بود. وي در بدو ورود مورد استقبال صلاح‌الدین الزین، ريیس مرکز مطالعات الجزیره و دبیر این کنفراس قرار گرفت.

خامه یار همچنین در روز دوم و در پانل «مرور 100 سال بر توافق بالفور و چشم‌انداز آینده رژیم صهیونیستی» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: اجازه می‌خواهم مبحث  خود را با صراحت تمام در مورد موضوع پیشنهادی همایش، یعنی مرور 100 سال بر توافق بالفور: چگونگی موجودیت آینده رژیم صهیونیستی در منطقه، بیان کنم و تلاش می‌کنم به عنوان یک پژوهشگر، دیدگاه ایرانی خودم را در خصوص آینده این رژیم غاصب و پیام‌های ناشی از آن بر ملت‌هایمان را به اختصار بیان نمایم و این خود نتیجه تلاش‌های بیش از سه دهه از فعالیت‌های تقریبی من میان ایرانیان و اعراب است.

وي سپس با گفتن اينكه اشکال اساسی بین ایرانیان و برخی از عرب‌ها (و نه همه آنها) این است که فهم واحدی از ماهیت موجودیت اسرائیل در منطقه ندارند. درک مشترک و فهم دقیق و یکسان برای داشتن یک چشم‌انداز بهتر برای کمک به موضوع فلسطین بسیار ضروری است، ادامه داد: پاسخ به سؤال مرور 100 سال بر معاهده بالفور و منظور از کیان صهیونیستی در منطقه بسیار مهم است. به ویژه اینکه بر اساس معاهده سایکس ـ پیکو در سال 1916 کشورهای عربی بر اساس مرزهای وهمی تجزیه شدند و فرصت انجام عمل مشترک عربی از آنها سلب شد و بر اساس این تقسیم‌بندی، منطقه عربی دچار بحران‌های زیادی شده است.

وي افزود: بر همین اساس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این معاهده (سایکس ـ پیکو) اجرای برنامه محرمانه غرب برای ایجاد کیان شرور صهیونیستی تحت عنوان وطن ملی یهودیان در قلب جهان اسلام بوده است.

خامه‌يار تأكيد كرد: آنچه امروزه از حوادث خطرناک جهان اسلام به ویژه منطقه عربی اتفاق می‌افتد، نتیجه معاهده سایکس ـ پیکو است و با پایان این مرحله صد ساله، وارد مرحله جدیدی می‌شویم که می‌توانیم از آن به عنوان سایکس ـ پیکو 2 نام ببریم که شامل تخریب زیرساخت‌های کشورهای اسلامی و عربی در برابر تهدید امنیتی اسرائیل است و این تخریب نیز در راستای اجرای پروژه استراتژیک تحقق هدف استعماری «از نیل تا فرات» اسرائیل است.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين گفت: می‌توان گفت؛ از مهم‌ترین نشانه‌های سایکس ـ پیکوی جدید، تقسیم لیبی به سه کشور بر اساس اقلیم شامل طرابلس در غرب، برقه در شرق و خزان در جنوب است. در مورد سودان، ترسیم نقشه جدید دولت سودان بعد از اجرای برنامه اول و جداسازی جنوب سودان است که این کشور را به 5 منطقه دیگر تقسیم خواهد کرد. همچنین تقسیم عراق و سوریه که نیازی به بیان دلیل نیست و بر اساس قومیت و طوایف این کشورها تقسیم كنند.

وي افزود: در خصوص کشور مصر نیز بر طبل فتنه طایفه‌ای می‌زنند تا این کشور را همچون سایر کشورهای عربی به اجزای کوچک‌تر تقسیم كنند یا فتنه مذهبی در آن ایجاد کنند. همچنین تلاش برای بحران‌سازی  در ترکیه علیرغم اینکه این کشور بیش از 64 سال عضو پیمان ناتو است؛ ولی با این وجود کودتای نافرجام توسط آمریکایی‌ها در آن صورت می‌گیرد.

خامه‌يار ادامه داد: این استراتژی استعماری فقط سرزمین‌های کشورهای اسلامی را هدف نگرفته است؛ بلکه سر پیکان حمله آن بر تمدن‌ها و فرهنگ‌های ملل و دولت‌ها در منطقه است؛ چرا که شاهد ویران کردن آثار تمدنی و باستانی در منطقه خودمان با روشن کردن فتنه در منطقه هستيم و این اتفاقی نیست که آثار تمدنی باستانی در سوریه و عراق و سایر کشورهای ویران شده و موزه‌ها اینگونه به غارت می‌روند، در حالیکه ساختمان‌های وزارتخانه‌ها و مؤسسه‌های مالی از این حملات مصون مانده است. این اتفاق در مورد موزه‌های مصر و ویران‌سازی شهرهای تاریخی عراق و تدمر و ادلب در سوریه هستيم؛ در حالیکه رژیم صهیونیستی طی 70 سال در این حد تخریب انجام نداده است.

رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: بعد از 100سال که از عمر سایکس ـ پیکو و بالفور و 70 سال از تشکیل دولت غاصب می‌گذرد، امروزه بیش از هر زمانی دیگر  احساس می‌شود که مجریان سایکس ـ پیکو بر «تثبیت موجودیت اسرائیل» در منطقه و توسعه‌طلبی این رژیم به ویژه بعد از شکست‌های تاریخی از مقاومت لبنان در سال 2006 و قبل از آن آزادی نوار اشغالی جنوب لبنان در سال 2000 و همچنین شکست‌هایی که از نیروهای مقاومت فلسطین در غزه و سایر اراضی فلسطین اشغالی در سال‌های 2012 و 2014 بر آنها وارد شد، تلاش می‌کنند.

خامه‌يار ادامه داد: امروزه علیرغم بحران‌های داخلی رژیم غاصب صهیونیستی که نتیجه چنددستگی جریان‌های دینی و قومی این رژیم است و در نتیجه آن جریان صهیونیستی الحردیم و جریان غیرصهیونیستی ارتدوکس از یکدیگر جدا شده‌اند؛ نیروهای امپریالیستی و استعماری همچنان تلاش می‌کنند تا روح جدیدی در کالبد آن دمیده و در خدمت اهداف قدرت‌های عربی قرار گیرد. متأسفانه برخی از قدرت‌ها و جریان‌های سیاسی منطقه‌ای هم به تحقق این هدف کمک می‌کنند. علیرغم اینکه این رژیم با شکست در سال 2006 از دستیابی به اهداف خود بازمانده بود. این تلاش‌ها در زمانی اتفاق می‌افتد که با گسترش شبکه‌های ارتباط جمعی و به وجود آمدن ده‌ها سازمان مردمی مخالف اسرائیل در غرب شکل گرفته است که تاکنون چنین حجمی از مخالفت‌ها با اسرائیل سابقه نداشته است و ما به عنوان مسلمان و عرب، متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم از شرایط به وجود آمده استفاده کنیم.

وي همچنين با بيان اينكه متفکر بزرگ «مالک بن نبی» کتاب خود را با موضوع یهود، خطر ها و برنامه‌های استعماری تألیف کرد و بالاخره بعد از 50 سال تأخیر به چاپ رسید، اظهار كرد: وی می‌گوید؛ اسرائیل صف مقدم استعمار غربی در جهان اسلام است و بر اساس نظر ایشان، تشکیل اسرائیل پروژه استعماری از نیل تا فرات است و دیدگاه ایرانی در خصوص تشکیل این رژیم نیز بر همین پایه قرار دارد و توجه شما را به مفاهیم ایدئولوژی حضرت امام خمینی (ره) را جلب می‌کنم که فرمود: اسرائیل غده‌ای سرطانی در جسد امت اسلامی است.

وي همچنين گفت: دیدگاه ایرانی در خصوص پیدایش اسرائیل بر این نکته تأکید دارد که تشکیل این رژیم بیش از آنچه در دیدگاه برخی از برادران عرب ما در این خصوص وجود دارد، دارای عمق استراتژیک خطرناک است. یعنی اسرائیل تنها یک پروژه اشغالِ اراضی عرب‌ها نیست؛ بلکه تهدیدی جدی و خانمان‌سوز برای کل جهان اسلام به شمار می‌رود و انقلاب اسلامی ایران اصولاً ماهیتی ضد استعماری دارد و مخالف هرگونه توسعه‌طلبی است و با نقشه‌های استعماری اسرائیل به شدت مقابله و از تثبیت آن جلوگیری کرده و با حمایت از مقاومت‌های منطقه، این رژیم را در مربع اول خود بازگردانده است.

خامه يار ادامه داد: جلوگیری از توسعه پروژه اسرائیل در منطقه از منظر تهران، جلوگیری از روند پیشروی‌های استعماری در همه ابعاد و زمینه‌های آن است که تنها بخشی از آن، اشغال سرزمین‌های عربی است که چنین دیدگاهی در باورهای  برخی از رژیم‌های کشورهای عربی در مواجه با اسرائیل دیده نمی‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: از این فرصت استفاده می‌کنم تا از نخبگان گردهم آمده در این همایش دعوت کنم  برای ایجاد تفاهم و تقارب بیشتر میان ایران و عرب تا در چارچوب «فهم دقیق حقیقت و ماهیت اسرائیل» گفت‌وگوهایشان را به هم نزدیک کنند. گفت‌وگوهای استراتژیک، ما را به کشف و شناخت حقیقت و ماهیت اسرائیل به عنوان عامل اصلی بحران‌زایی در منطقه رهنمون خواهد ساخت. تأکید می‌کنم  ایرانی‌ها، اعراب را هرگز دشمن خود نمی‌دانند گرچه از برخی مسئولان عرب، جفا و مواضع بی‌طرفانه‌ای را دیده‌اند، کما اینکه بعضی از آنها در جنگ تحمیلی علیه ایران حمایت‌های ‌گسترده‌ای را از دشمن ایران داشتند؛ اما اسرائیل همچنان به عنوان دشمن شماره یک باقی خواهد ماند.

وي ادامه داد: بر طبل طايفه‌گری زدن و تا این حد با دشمن صهیونیستی همراهی کردن از سوی بعضی‌ها بسیار تأسف‌بار و خطرناک است. تبدیل کردن اختلاف‌های سیاسی به اختلاف‌های مذهبی در این حد امر بسیار ناخوشایند است. آنهایی که مروج فتنه طايفه‌ای هستند، به کجا خواهند رفت؟ من با صدای بلند می‌گویم دغدغه اول و آخر جمهوری اسلامی ایران مبارزه با تبعیض شیعه و سنی است و مقابله با تلاش تفرقه‌افکنانه برای قرار دادن شیعه و سنی برابر یکدیگر، است.

انتهاي پيام/

 


١٥:٠٠ - 1396/01/29    /    شماره : ٦٧٥٩٢٦    /    تعداد نمایش : ١٣٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.