English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

عباس خامه‌يار در هم‌اندیشی شبکه الجزیره:

تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود/ضرورت درك مشترك براي حل مسأله فلسطين/استراتژي صهيونيست حذف فرهنگ‌ها

رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در يازدهمين نشست سالیانه شبکه الجزیره قطر، گفت:  تفاهم و تقارب جوامع اسلامي مانع افراط‌گرايي مي‌شود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، یازدهمین نشست سالیانه شبکه الجزیره قطر با موضوع «بحران دولت‌سازی و آینده نظام‌های منطقه‌ای خاورمیانه» با حضور متفکران و اندیشمندانی از کشورهای قطر، سودان، سوریه، مغرب، انگلستان، مصر، تونس، یمن، سومالی، عراق، الجزایر، عربستان سعودی، ترکیه، کویت، فلسطین، روسیه و ایران (عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي)، طي روزهای 25 و 26 فروردین در دوحه، برگزار شد.

در این نشست که نمایندگانی از سازمان عفو بین‌الملل و صندوق جهانی پول هم حضور داشتند، طی دو روز متوالی موضوعات مرتبط با چالش‌های پیش روی حکومت‌های عربی مورد بحث و گفت‌وگو و بررسي قرار گرفت.

عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل و رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان تنها سخنران ایرانی به این نشست دعوت شده بود. وي در بدو ورود مورد استقبال صلاح‌الدین الزین، ريیس مرکز مطالعات الجزیره و دبیر این کنفراس قرار گرفت.

خامه یار همچنین در روز دوم و در پانل «مرور 100 سال بر توافق بالفور و چشم‌انداز آینده رژیم صهیونیستی» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود گفت: اجازه می‌خواهم مبحث  خود را با صراحت تمام در مورد موضوع پیشنهادی همایش، یعنی مرور 100 سال بر توافق بالفور: چگونگی موجودیت آینده رژیم صهیونیستی در منطقه، بیان کنم و تلاش می‌کنم به عنوان یک پژوهشگر، دیدگاه ایرانی خودم را در خصوص آینده این رژیم غاصب و پیام‌های ناشی از آن بر ملت‌هایمان را به اختصار بیان نمایم و این خود نتیجه تلاش‌های بیش از سه دهه از فعالیت‌های تقریبی من میان ایرانیان و اعراب است.

وي سپس با گفتن اينكه اشکال اساسی بین ایرانیان و برخی از عرب‌ها (و نه همه آنها) این است که فهم واحدی از ماهیت موجودیت اسرائیل در منطقه ندارند. درک مشترک و فهم دقیق و یکسان برای داشتن یک چشم‌انداز بهتر برای کمک به موضوع فلسطین بسیار ضروری است، ادامه داد: پاسخ به سؤال مرور 100 سال بر معاهده بالفور و منظور از کیان صهیونیستی در منطقه بسیار مهم است. به ویژه اینکه بر اساس معاهده سایکس ـ پیکو در سال 1916 کشورهای عربی بر اساس مرزهای وهمی تجزیه شدند و فرصت انجام عمل مشترک عربی از آنها سلب شد و بر اساس این تقسیم‌بندی، منطقه عربی دچار بحران‌های زیادی شده است.

وي افزود: بر همین اساس می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این معاهده (سایکس ـ پیکو) اجرای برنامه محرمانه غرب برای ایجاد کیان شرور صهیونیستی تحت عنوان وطن ملی یهودیان در قلب جهان اسلام بوده است.

خامه‌يار تأكيد كرد: آنچه امروزه از حوادث خطرناک جهان اسلام به ویژه منطقه عربی اتفاق می‌افتد، نتیجه معاهده سایکس ـ پیکو است و با پایان این مرحله صد ساله، وارد مرحله جدیدی می‌شویم که می‌توانیم از آن به عنوان سایکس ـ پیکو 2 نام ببریم که شامل تخریب زیرساخت‌های کشورهای اسلامی و عربی در برابر تهدید امنیتی اسرائیل است و این تخریب نیز در راستای اجرای پروژه استراتژیک تحقق هدف استعماری «از نیل تا فرات» اسرائیل است.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين گفت: می‌توان گفت؛ از مهم‌ترین نشانه‌های سایکس ـ پیکوی جدید، تقسیم لیبی به سه کشور بر اساس اقلیم شامل طرابلس در غرب، برقه در شرق و خزان در جنوب است. در مورد سودان، ترسیم نقشه جدید دولت سودان بعد از اجرای برنامه اول و جداسازی جنوب سودان است که این کشور را به 5 منطقه دیگر تقسیم خواهد کرد. همچنین تقسیم عراق و سوریه که نیازی به بیان دلیل نیست و بر اساس قومیت و طوایف این کشورها تقسیم كنند.

وي افزود: در خصوص کشور مصر نیز بر طبل فتنه طایفه‌ای می‌زنند تا این کشور را همچون سایر کشورهای عربی به اجزای کوچک‌تر تقسیم كنند یا فتنه مذهبی در آن ایجاد کنند. همچنین تلاش برای بحران‌سازی  در ترکیه علیرغم اینکه این کشور بیش از 64 سال عضو پیمان ناتو است؛ ولی با این وجود کودتای نافرجام توسط آمریکایی‌ها در آن صورت می‌گیرد.

خامه‌يار ادامه داد: این استراتژی استعماری فقط سرزمین‌های کشورهای اسلامی را هدف نگرفته است؛ بلکه سر پیکان حمله آن بر تمدن‌ها و فرهنگ‌های ملل و دولت‌ها در منطقه است؛ چرا که شاهد ویران کردن آثار تمدنی و باستانی در منطقه خودمان با روشن کردن فتنه در منطقه هستيم و این اتفاقی نیست که آثار تمدنی باستانی در سوریه و عراق و سایر کشورهای ویران شده و موزه‌ها اینگونه به غارت می‌روند، در حالیکه ساختمان‌های وزارتخانه‌ها و مؤسسه‌های مالی از این حملات مصون مانده است. این اتفاق در مورد موزه‌های مصر و ویران‌سازی شهرهای تاریخی عراق و تدمر و ادلب در سوریه هستيم؛ در حالیکه رژیم صهیونیستی طی 70 سال در این حد تخریب انجام نداده است.

رییس کمیته فلسطین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: بعد از 100سال که از عمر سایکس ـ پیکو و بالفور و 70 سال از تشکیل دولت غاصب می‌گذرد، امروزه بیش از هر زمانی دیگر  احساس می‌شود که مجریان سایکس ـ پیکو بر «تثبیت موجودیت اسرائیل» در منطقه و توسعه‌طلبی این رژیم به ویژه بعد از شکست‌های تاریخی از مقاومت لبنان در سال 2006 و قبل از آن آزادی نوار اشغالی جنوب لبنان در سال 2000 و همچنین شکست‌هایی که از نیروهای مقاومت فلسطین در غزه و سایر اراضی فلسطین اشغالی در سال‌های 2012 و 2014 بر آنها وارد شد، تلاش می‌کنند.

خامه‌يار ادامه داد: امروزه علیرغم بحران‌های داخلی رژیم غاصب صهیونیستی که نتیجه چنددستگی جریان‌های دینی و قومی این رژیم است و در نتیجه آن جریان صهیونیستی الحردیم و جریان غیرصهیونیستی ارتدوکس از یکدیگر جدا شده‌اند؛ نیروهای امپریالیستی و استعماری همچنان تلاش می‌کنند تا روح جدیدی در کالبد آن دمیده و در خدمت اهداف قدرت‌های عربی قرار گیرد. متأسفانه برخی از قدرت‌ها و جریان‌های سیاسی منطقه‌ای هم به تحقق این هدف کمک می‌کنند. علیرغم اینکه این رژیم با شکست در سال 2006 از دستیابی به اهداف خود بازمانده بود. این تلاش‌ها در زمانی اتفاق می‌افتد که با گسترش شبکه‌های ارتباط جمعی و به وجود آمدن ده‌ها سازمان مردمی مخالف اسرائیل در غرب شکل گرفته است که تاکنون چنین حجمی از مخالفت‌ها با اسرائیل سابقه نداشته است و ما به عنوان مسلمان و عرب، متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم از شرایط به وجود آمده استفاده کنیم.

وي همچنين با بيان اينكه متفکر بزرگ «مالک بن نبی» کتاب خود را با موضوع یهود، خطر ها و برنامه‌های استعماری تألیف کرد و بالاخره بعد از 50 سال تأخیر به چاپ رسید، اظهار كرد: وی می‌گوید؛ اسرائیل صف مقدم استعمار غربی در جهان اسلام است و بر اساس نظر ایشان، تشکیل اسرائیل پروژه استعماری از نیل تا فرات است و دیدگاه ایرانی در خصوص تشکیل این رژیم نیز بر همین پایه قرار دارد و توجه شما را به مفاهیم ایدئولوژی حضرت امام خمینی (ره) را جلب می‌کنم که فرمود: اسرائیل غده‌ای سرطانی در جسد امت اسلامی است.

وي همچنين گفت: دیدگاه ایرانی در خصوص پیدایش اسرائیل بر این نکته تأکید دارد که تشکیل این رژیم بیش از آنچه در دیدگاه برخی از برادران عرب ما در این خصوص وجود دارد، دارای عمق استراتژیک خطرناک است. یعنی اسرائیل تنها یک پروژه اشغالِ اراضی عرب‌ها نیست؛ بلکه تهدیدی جدی و خانمان‌سوز برای کل جهان اسلام به شمار می‌رود و انقلاب اسلامی ایران اصولاً ماهیتی ضد استعماری دارد و مخالف هرگونه توسعه‌طلبی است و با نقشه‌های استعماری اسرائیل به شدت مقابله و از تثبیت آن جلوگیری کرده و با حمایت از مقاومت‌های منطقه، این رژیم را در مربع اول خود بازگردانده است.

خامه يار ادامه داد: جلوگیری از توسعه پروژه اسرائیل در منطقه از منظر تهران، جلوگیری از روند پیشروی‌های استعماری در همه ابعاد و زمینه‌های آن است که تنها بخشی از آن، اشغال سرزمین‌های عربی است که چنین دیدگاهی در باورهای  برخی از رژیم‌های کشورهای عربی در مواجه با اسرائیل دیده نمی‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: از این فرصت استفاده می‌کنم تا از نخبگان گردهم آمده در این همایش دعوت کنم  برای ایجاد تفاهم و تقارب بیشتر میان ایران و عرب تا در چارچوب «فهم دقیق حقیقت و ماهیت اسرائیل» گفت‌وگوهایشان را به هم نزدیک کنند. گفت‌وگوهای استراتژیک، ما را به کشف و شناخت حقیقت و ماهیت اسرائیل به عنوان عامل اصلی بحران‌زایی در منطقه رهنمون خواهد ساخت. تأکید می‌کنم  ایرانی‌ها، اعراب را هرگز دشمن خود نمی‌دانند گرچه از برخی مسئولان عرب، جفا و مواضع بی‌طرفانه‌ای را دیده‌اند، کما اینکه بعضی از آنها در جنگ تحمیلی علیه ایران حمایت‌های ‌گسترده‌ای را از دشمن ایران داشتند؛ اما اسرائیل همچنان به عنوان دشمن شماره یک باقی خواهد ماند.

وي ادامه داد: بر طبل طايفه‌گری زدن و تا این حد با دشمن صهیونیستی همراهی کردن از سوی بعضی‌ها بسیار تأسف‌بار و خطرناک است. تبدیل کردن اختلاف‌های سیاسی به اختلاف‌های مذهبی در این حد امر بسیار ناخوشایند است. آنهایی که مروج فتنه طايفه‌ای هستند، به کجا خواهند رفت؟ من با صدای بلند می‌گویم دغدغه اول و آخر جمهوری اسلامی ایران مبارزه با تبعیض شیعه و سنی است و مقابله با تلاش تفرقه‌افکنانه برای قرار دادن شیعه و سنی برابر یکدیگر، است.

انتهاي پيام/

 


١٥:٠٠ - 1396/01/29    /    شماره : ٦٧٥٩٢٦    /    تعداد نمایش : ١٠١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
  پخش مستندهاي روايي از فعاليت نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران از شبكه اول سيما (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري دومین کنفرانس جهانی گردشگری و فرهنگ در عمان
در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا
امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع)
پخش مستندهاي روايي از فعاليت نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران از شبكه اول سيما
گردشگری پل ارتباطی فرهنگ‌هاست
انتشار جلد اول كتاب «داستان راستان» در زيمبابوه
افتتاح مركز مطالعات فرهنگ ايران در دانشگاه شيان چين
ديدار رايزن فرهنگي ايران در عراق با نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت
برگزاري «جشنواره فیلم ایران» در پاكستان
شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک
تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند
انتشار شماره‌های جديد فصلنامه روسي‌زبان «ایران‌نامه» در آلماتي
رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي
برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور
نگهداري از مجموعه تاریخي پست ایران در سوئد
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.