English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش معنویت در قرقيزستان

همایش بین‌المللی «عقلانیت و معنویت اسلامی در مقابله با افراط‌گرایی» با حضور انديشمنداني از قرقيزستان و ايران، در فرهنگستان ملی علوم قرقیزستان واقع در شهر بیشکک برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این همایش با حمایت رایزنی فرهنگی اسلامی ایران در بيشكك و با همکاری دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و فرهنگستان ملی علوم قرقیزستان، برگزار شد.

اهمیت موضوع همایش در لزوم بررسی موضوع جهانی افراط‌گرایی و تروریسم در قالب مطالعات بنیادین، علمی ـ نظری، کاربردی، میان‌رشته‌ای و بین‌المللی و نیز اهمیت سنت معنوی و عقلانی اسلام به عنوان عامل محوری و مؤثر در مبارزه با افراط‌گرایی به ظاهر دینی و تعیین راه‌حل‌های پیشگیرانه از خشونت بوده است.

هدف این همایش، ایجاد سکوی علمی و برقراری گفت‌وگوی میان‌فرهنگی براي تشریک‌مساعی محققان، سیاستمداران، روحانیون و فعالین اجتماعی و نهادهای دولتی و غیردولتی در ارايه پیشنهادات و برنامه‌های جامع معنوی و کاربردی براي رفع تهدید تروریسم در منطقه بوده است.

در این همایش اندیشمندان سرشناس بومی و خارجی، دانشگاهیان، محققان ایرانی، شخصیت‌های دولتی، فعالان اجتماعی، نمایندگان روحانیت و فرهنگیان، مقاله‌های علمی خود را ارايه داند.

در آغاز همایش مسايل افراط‌گری و ضرورت طرح و بررسی آن مطرح شد و از ابتکار رایزنی فرهنگی ایران در زمینه پیشنهاد این موضوع مهم قدردانی شد. سپس سخنواران مقالات پژوهشی خود را را ارايه دادند. موضوعات محوری همایش بیشتر حول مسايل نظری ـ فلسفی و نظری ـ کاربردی افراط‌گرایی و تروریسم در جهان، ساحت تاریخی ـ تمدنی و فرهنگی ـ اجتماعی مسأله مقابله معنوی و عقلانی با افراط‌گرایی و تروریسم، چگونگی گسترش اسلام در آسیای مرکزی، قرقیزستان و پیام معنوی و انسان‌دوستانه جهان اسلام، معنویت و عقلانیت اسلامی به عنوان عوامل مؤثر در مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم، جست‌وجوهای معنوی عطار نیشابوری و انعکاس آن در جهان معاصر، گفت‌وگو میان فرهنگ‌های قرقیزی و ایرانی در راستای تحکیم صلح در منطقه، نقش روشنفکران در احیای معنویت جامعه معاصر، ساحت اجتماعی و کاربردی مسأله مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم و همچنين مبنای قانونی و حقوقی مبارزه با تروریسم، بود.

حوادث هشدار مي‌دهند كه هشيار باشيم

اصیل بیک حیدرعلی‌اف، آکادمیسین آکادمی ملی علوم قرقیزستان، ريیس هیأت امنای دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری قرقیزستان، ضمن افتتاح همایش، با بيان سخناني گفت: انتخاب موضوع همایش و برگزاری آن در این زمان، امری به جا و به موقع بوده است. از آن مهم‌تر این است که کشور ایران این مسأله را مطرح می‌کند و مبتکر برگزاری همایشی با این موضوع شده است.

احمدعلی اف، دکترای زبان‌شناسی و معاون ريیس آکادمی ملی علوم قرقیزستان، هم در افتتاحیه همایش گفت: موضوع عقلانیت، معنویت و افراط‌گرایی، موضوعی است که نه تنها مورد توجه فیلسوفان و سیاستمداران قرار گرفته است؛ بلکه برای همه مردم حايز اهمیت است؛ زیرا ما جهانیان، در برابر حفظ جان همدیگر و حفظ این کره زمینی مسئولیت داریم.

وي افزود: حوادث تلخی که در بسیاری از نقاط جهان با آن مواجه می‌شویم بار دیگر به ما هشدار می‌دهند که باید هشیار باشیم و تلاش‌هایی براي ایجاد تفاهم بین ملت‌ها و کشورها به عمل آوریم.

اديان اشاعه‌دهنده ارزش‌های ناب انسانی هستند

علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر ایران در قرقیزستان هم در سخنراني خود در اين همايش اظهار كرد: امروزه افراط‌گرایی خشن، یکی از حادترین چالش‌ها و احتمالاً مهم‌ترین چالش‌هایی است که نه تنها منطقه ما بلکه تمامی جهان را تهدید می‌کند. ادعاهای جهانی جریان افراط و فراگیر بودن آن با توجه به ویرانی‌ها و خرابی‌های ایجاد شده طی سال‌های اخیر در عراق و سوریه، نشانگر میزان مخرب بودن این جریان برای محیط اجتماعی و ژئوپلیتیک جهان و به ویژه منطقه ما است.

وي سپس گفت: جنایات گسترده از جمله قتل‌ها، تجاوازات جنسی، تغییر اجباری دین، شکنجه و به بردگی کشیدن انسان‌ها و تخریب مساجد، اماکن تاریخی، اماکن متبرکه، کلیساها و مقبره‌ها، نوع و دامنه تهدیدات ناشی از گروهظهای افراطی و در رأس آنها داعش را نمایان می‌سازد. گرایش‌های تکفیری این گروه‌های تروریستی باعث شده، سیاست تهاجم، ظلم و جنایت علیه اقشار گسترده‌تری از جامعه را توجیه و با بی‌شرمی تبلیغ كنند.

سفير كشورمان ادامه داد: باید توجه داشت که اینگونه اعمال و جنایات افراط‌گرایان، ارتباطی با اسلام و هیچ دین دیگری ندارد. اسلام و سایر ادیان الهی در طول تاریخ همواره منادی و اشاعه‌دهنده ارزش‌های ناب انسانی همچون مهربانی، انسان‌دوستی و عشق به هم‌نوعان، شکیبایی، بردباری، گذشت و بخشش بوده‌اند. با این حال طی بیش از دو قرن گذشته، گروه کوچکی با سوابق مشکوک، به بهانه عوام‌فریبانه تصفیه دین، چهره‌ای غیر واقعی و تحریف شده از اسلام را معرفی کرده و تلاش كرده‌اند که عناصر مهربانی و بخشش (عطوفت و رحمانیت) را از دین حذف کنند.

وي تأكيد كرد: بر همین اساس نیز این جماعت تکفیری و پیروان آنها، کسانی که حاضر نشدند چنین تفسیر خشنی از دین را بپذیرند را مستحق مجازات دانسته و خارج از دین می‌خوانند. مشکل جامعه انسانی ناشی از وجود چنین جماعتی، زمانی شکل جدی به خود گرفت که عده‌ای ثروتمند و برخوردار از قدرت با اهداف سیاسی خاص، به حمایت و اشاعه چنین تفسیر جاهلانه‌ای از دین در کشورهای اسلامی، به ویژه در جوامعی که دچار فقر مالی و فقدان آگاهی لازم نسبت به حقیقت دین بودند، پرداختند.

روزبهاني ادامه داد: طی یکی ـ دو دهه اخیر، ائتلافی میان برخی از دولت‌ها و صاحبان قدرت و ثروت دولتی از یک سو و گروه‌های تکفیری، تروریستی و افراطی از طرف دیگر مشاهده می‌شود که موجب تحقق پیشروی‌های نظامی و سیاسی قابل توجهی از سوی این گروه‌های خشونت‌طلب شده و منطقه و جهان را با تهدیدی جدی مواجه مي‌سازد.

وي در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران در مقابله با چنین تهدیدات امنیتی، از منظر اصل همسایگی نگریسته و بر این اعتقاد است که منطقه ما نیازمند همکاری و همگرایی است. از این دیدگاه، در صورت وجود ناامنی در منطقه، جمهوری اسلامی ایران نیز احساس امنیت نمی‌کند و بنابراين نه تنها امنیت کل منطقه؛ بلکه امنیت تک تک کشورهای منطقه را مهم و حیاتی می‌داند.

سفير ايران در قرقيزستان افزود: به علاوه جمهوری اسلامی ایران به منظور مبارزه با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، به اجماع وسیع در سطح بین‌المللی حول محور جنایت کار شناختن داعش و سایر گروه‌های تکفیری و شکست آنها دعوت می‌کند. در همین رابطه، ما از همه همسایگان خود دعوت می‌کنیم تا در یک برنامه مشترک برای مقابله با خطراتی که از گذشته توسط رژیم‌های ظالم منطقه و امروزه توسط گروه‌های افراطی و به ویژه داعش برای منطقه در تمامی ابعاد ایجاد شده است، مشارکت و همکاری جدی و اطمینان بخش و ضروری را شروع کرده و از این رهگذر بتوانیم آینده بهتری را برای منطقه فراهم و با خطراتی که نسل کنونی و آینده را تهدید می‌کند مقابله كنیم.

افراط‌گرایی مرز جغرافیایی نمی‌شناسد

عثمان تقوساکوف، ريیس انستیتوی فلسفه و مطالعات سیاسی و حقوقی آکادمی ملی علوم قرقیزستان هم در سخنراني خود گفت: پدیده‌های افراط‌گرایی و تروریسم در عمل مرز جغرافیایی نمی‌شناسد و محدود به یک کشور و یا یک منطقه نمی‌شود. این پدیده‌ها وسعت جهانی پیدا کرده‌اند.

وي افزود: امروزه عملیات‌های تروریستی در کشورهای انگلیس، ترکیه، روسیه اتفاق می‌افتد. طبق اطلاعات اخیر یکی از عوامل عمل انتحاری سنت‌پترزبورگ روسیه، متولد قرقیزستان بوده است که البته تابعیت روسیه را داشت؛ ولیکن با این کارش سایه منفی بر قرقیزستان افکنده است.

تقوساکوف، ادامه داد: طبق آمار اخیر در سال 2015 حدود 2 هزار نفر از روسیه به عنوان نیروی داعش جذب شده بود که در سال 2016 این تعداد به 5 هزار نفر رسید. همچنين 600 نفر از اتباع قرقیزستان جذب داعش شده‌اند که بسیاری از آنها به عنوان شبه نظامیان علیه سوریه می‌جنگند. افراط‌گرایی و تروریسم به مثابه یک غده سرطانی است  و ما به عنوان جامعه روشنفکر باید توصیه ها و پیشنهادهایی ارايه بدهیم که این غده تبدیل به متاستاز تبديل نشود.

خانم عیسی‌اوا، نماینده کمیسیون دولتی امور ادیان قرقیزستان هم اظهار كرد: امروزه بسیاری با شیوع افراط‌گرایی و رادیکالیسم مواجه می‌شوند و کارشناسان به این نتیجه می‌رسند که تنها روش مبارزه زوری و مسلحانه، کارساز نيست. باید اقدامات جامع و پیشگیرانه به عمل آورد و قرقیزستان نیز در این راه قدم بر می‌دارد.

وي افزود: دستگاه‌های دولتی از جمله سازمان‌های دفاعی به تنهایی نمی‌توانند با افراط‌گرایی مبارزه کنند؛ بنابراين یک روش جامع با جذب نخبگان، روشنفکران، روحانیون، فعالین اجتماعی و رسانه‌ها ضروری است.

تمسك به اعتدال، مانع افراط و تفريط

علی حکیم‌پور، رایزن فرهنگی ایران درقرقیزستان هم در سخنراني خود با اشاره به همزمانی برگزاری این همایش با سالروز بزرگداشت عطار نیشابوری، مطالب خود را در زمینه عقلانیت و معنویت اسلامی در برابر افراط‌گرایی ارايه داد. وي گفت: همانطور که گاهی طبیعت با سونامی، زلزله، طوفان و ... از اعتدال خارج می‌شود، ما انسان‌ها نیز در طول حیات خود به شکل‌های گوناگون از اعتدال خارج می‌شویم و در زندگی خود و دیگران مشکلات زیادی به بار می‌آوریم. یکی از چهره‌های بارز خروج از اعتدال همان بروز افراط و تفریط است. معنای واژه افراط زیاده‌روی و تفریط کوتاهی است.

حكيم‌‌پور ادامه داد: برخی گمان می‌کنند افراط صرفاً ناشی از جهل و تعصب است؛ اما اگر اندکی دقت شود، علل و عوامل متعددی ازجمله برتری‌جویی، بی‌عدالتی و منفعت‌طلبی در بروز آن دخالت آشکار و پنهان دارند. در این میان ممکن است میان عقلانیت و معنویت نیز تضادی به وجود آید و در نتیجه این تضاد، پدیده‌ای به نام افراط و تفریط به وجود آید؛ اما سؤال این است که چرا میان آن دو چنین تضادی حاصل می‌شود؟

وي افزود: در پاسخ می‌توان گفت که عقل ظهور واحدی ندارد. به بیان دیگر، گاهی عقل با برتری‌جویی،  منفعت‌طلبی و خودخواهی آلوده می‌شود که قطعاً نمی‌تواند با عقل دوستدار حق تعامل صادقانه‌ای داشته باشد و بدین ترتیب، تفرقه میان عقل خودخواه و عقل حق‌جو سبب بروز تضاد میان عقل برتری‌جو و سودجو با معنویت، گذشت و مدارا تضاد می‌شود.

رايزن فرهنگي كشورمان همچنين گفت: قرآن کریم از مسلمانان به عنوان امت وسط یاد می‌کند؛ «ما شما را امتی وسط قراردادیم» (بقره، 143). واژه وسط از دیدگاه مفسران ولغت‌شناسان، همان اعتدال است که با معنویت اخلاقی نیز سازگاری تام دارد. از این رو، تردیدی نیست که با ظهور اعتدال، بازار افراط کساد می‌شود. اگر جوامع اسلامی تلاش کنند در همه امور خود میزان را همان اعتدال قرار دهند که با عقل حق‌طلب و معنویت نیز پیوند آشکاری دارد، در آن صورت گرفتار افراط و تفریط نخواهند شد.

وي سپس با بيان اينكه افراط و تفریط متأسفانه، به بسیاری از روابط ما کشورهای مسلمان سایه می‌افکند و همین امر مشکلات ناگواری را به بار می‌آورد، افزود: امروز، وظیفه همه کشورهای مخالف افراط‌گری این است که در مبارزه با آن کوتاهی نکنند که در این صورت دچار تفریط خواهند شد. نتیجه منطقی مخالفت بدون عمل همان تفریط است.

رايزن فرهنگي ايران در قرقيزستان در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: با حزن و افسوس باید گفت که امروزه افراط‌گرایی در منطقه ما، به یک بحران تراژدیک تبدیل شده و خسارات زیادی را به جوامع مسلمان وارد کرده است. خساراتی که به آسانی قابل جبران نیست. بناهای آبادی که تبدیل به ویرانه شده، مواریث فرهنگی منطقه که قرن‌ها از آنها پاسداری می‌شد با بمب‌های افراط‌گرایان تخریب می‌شود.

وي ادامه داد: سؤال این است که چه کسانی پاسخگوی این همه خسارات مادی و معنوی خواهند شد؟ به مصداق آیه مبارکه قرآنی «این تذهبون» (به کجا می‌روید!). این همه آدم‌کشی، بیماری، دربه‌دری، پناهندگی و مصائب دیگر منطقه که از افراط و تفریط‌ها ناشی می‌شود، چگونه جبران خواهد شد؟

حكيم‌پور همچنين تأكيد كرد: افراط‌گرایی سازمان‌یافته که بیشتر به صورت عقیدتی خودنمایی می‌کند، عده زیادی از جوانان و خانواده‌های مسلمان را به سوی خود می‌کشاند. بر این باورم که ممکن است امروز، داعش به ظاهر در عراق و سوریه از بین برود؛ اما تا زمانی که علل و عوامل بروز آن از میان نرفته است، افراط‌گرایی نیز ریشه‌کن نخواهد شد. تردیدی نیست که داعش در نقطه صف افراط‌گرایی است؛ اما ستاد آن جای دیگری قرار دارد و عدم اطلاع از برنامه‌های کسانی که در ستاد افراط‌گرایی طراحی می‌کنند، مشکل عمده مبارزه با این پدیده درناک و شوم است.

وي در پايان و تأكيدي دوباره اظهار كرد: اینک، جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با تجارب فراوان آمادگی دارد تجارب خود را در زمینه بررسی ریشه‌های افراط‌گری و مبارزه با آن در اختیار کشورهای دوست و برادر قرار دهد. بی‌تردید، بهره‌گیری از تجارب ایران در مبارزه با افراط‌گرایی، بسیار مفید و ثمربخش است و امید است با همفکری و برگزاری نشست‌های گوناگون و تبادل اندیشه‌ها و دیدگاه‌های مؤثر، بتوان به راهکارهای کم‌هزینه‌تر، موفق‌تر، آگاهانه‌تر و آسان‌تری در مبارزه با افراط‌گرایی هدایت شده از سوی اتاق‌های فکر کشورهای بحران‌ساز دست یافت و اندکی از آلام ملل مسلمان کاست.

بنا بر اعلام اين گزارش، توقون مامیت‌اف، ريیس مجمع اقوام قرقیزستان و مشاور نخست‌وزیر قرقیزستان، اروزبیک ملاعلی‌اف، ريیس سابق کمیسیون دولتی امور ادیان قرقیزستان، خانم گ.ک. عیسی‌اوا، ريیس اداره تحلیل کمیسیون دولتی امور ادیان وابسته به ریاست جمهوری قرقیزستان، حسن آرموشف، مشاور ريیس دانشگاه شرقی محمود کاشغری، گودرز صادقی، ريیس دانشگاه محقق اردبیلی ايران و جمعي دیگر از انديشمندان ايراني و قرقيزي هم، مقالات علمی و تحقیقی خود را در اين همايش ارايه دادند.

انتهاي پيام/


٠٩:١٢ - 1396/01/29    /    شماره : ٦٧٥٩٠٠    /    تعداد نمایش : ٩٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی اساتید زبان فارسی در قرقيزستان (خبر)
 دیدار نماينده فرهنگی ترکیه از رايزني فرهنگی ایران در قرقيزستان (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و دانشکاه «اوش» قرقیزستان (خبر)
 روزهای فیلم ایران در شهر اوش قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 جشن نوروز در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی براي دانشجویان فارسی‌آموز قرقيزستان (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 برگزاری آزمون دانش‌آموزي زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته فیلم ایران در قرقيزستان (خبر)
 هیأتی از زنان فرهيخته قرقیزستان به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 گسترش همکاری‌های رسانه‌اي ایران و قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایراني در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نقش قرآن کریم در وحدت مردمان آسیای مرکزی و ایران در بيشكك برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک (خبر)
 رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي (خبر)
 انتشار کتاب «عمر خیام ـ نابغه قرون وسطی» به زبان قرقیزی (خبر)
 دیدار استاد دانشگاه تهران با اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی قرقيزستان (خبر)
 همایش «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گلستان‌خوانی در قرقيزستان (خبر)
 سمينار بررسی تلفیق هنرهای اسلامی و مسیحی در قرقيزستان (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 امضای قرارداد ایجاد راه‌اندازي ایران‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دو همایش بين‌المللي در قرقيزستان برگزار مي‌كند (خبر)
 همایش تقارب فرهنگ‌ها در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه ملي قرقيزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان (خبر)
 بخش فارسي خبرگزاری رسمی قرقیزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ريیس شبکه تلویزیونی قرقیزستان خواستار پخش فيلم‌هاي ايراني شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی اسلام در آسیای مرکزی در قرقيزستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه مذاهب اسلامی ايران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 برگزاري نشست وحدت و همبستگی مسلمانان در قرقیزستان (خبر)
 معرفي ريیس جديد دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 استقلال ايران منجر به عبور از تحريم‌ها شد (خبر)
 برگزاري محفل قرآن كريم در قرقيزستان (خبر)
 محفل قرآن کریم در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي کمک‌هزینه تحصیلی ايران به فارسی‌آموزان برتر قرقيزستاني (خبر)
 قرقيزها از سريال و فيلم‌هاي ايراني استقبال مي‌كنند (خبر)
 رکن رکین انقلاب اسلامی ايران مردمسالاری است (خبر)
 مطالعات مستقلی در زمینه مشترکات زبانی ايران و قرقيزستان انجام شود (خبر)
 سعدی بر آزادی انسان تأکید می‌کند (خبر)
 اندیشه‌های سعدی به زندگی مردم نزدیک است (خبر)
 زبان فارسي به عنوان زبان دوم مدرسه بیشکک است (خبر)
 برگزاري همايش جنبه‌های اخلاقی سعدی در قرقيزستان (خبر)
 همايش جلوه‌های فرهنگ ایرانی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 علاقمند پخش سريال‌هاي تلويزيوني ايران هستيم (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در قرقيزستان (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از مدرسه شماره 28 بیشکک (خبر)
 آماده امضاي تفاهم‌نامه با صدا و سيماي ايران هستيم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه چنگیز آیتماتف قرقیزستان (خبر)
 از تجربيات ايران در موزه استفاده مي‌كنيم (خبر)
  برگزاری سومین آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
  آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همايش عقلانیت اسلامی در برابر افراط‌گرایی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 28 بیشکک (خبر)
 بررسي وضعیت تدریس فلسفه در دانشگاه‌های قرقیزستان (خبر)
 تشريح اهداف برگزاري هفته فیلم ایران در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
  افتتاح هفته فیلم ایران در قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایران در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعاليت‌هاي ایران و قرقیزستان در حوزه تئاتر (خبر)
 برگزاری مراسم سالگرد یوسف بالاساغونی در قرقيزستان (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای ملل قرقیزستان (خبر)
 شهريار يكي از شعرای شهیر دوران معاصر است (خبر)
 برگزاري همایش بیست‌وپنجمین سالگرد ژاپن‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 کتاب «زنان قرقیزستان» رونمایی شد (خبر)
 براي مبارزه با افراطي‌گري احساس تنهايي مي‌كنم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قرقیزستان استمرار يابد (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان پايان يافت (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهی ايران و قرقيزستان (خبر)
 برگزاری نشست «امام خمینی (ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «بررسی جایگاه زن در اسلام» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 31 بیشکک (خبر)
 برگزاری محفل ادبی بزرگداشت فردوسی در قرقيزستان (خبر)
 پخش «او یک فرشته بود» در قرقيزستان (خبر)
 رسانه‌ها در تحولات فرهنگی نقش مهمي ايفا مي كنند (خبر)
 آثار سینمایی ايران صاحب سبک در جهان است/ چهره زیبای دین را به دنیا معرفی کنیم (خبر)
 بازديد معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ از مراكز علمي قرقيزستان (خبر)
 ايران بهترين الگو براي قرقيزستان است (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران در قاب تصوير» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار بانوان ايراني در بيشكك افتتاح شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامي در بیشکک برگزار شد (خبر)
 انتشار پانزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار «شاه بی شین» به زبان روسی در قرقیزستان (خبر)
 رشد تعداد کاربران اینترنتی موجب افت تیراژ روزنامه‌ها در قرقيزستان (خبر)
 کتاب «خاک‌های نرم کوشک» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 زبان فارسي در راه تدريس در شهر قارابالتای قرقیزستان (خبر)
 علاقه‌ وافر دانش‌آموزان قرقيزي به فراگيري زبان فارسی (خبر)
 نباید نسبت به سهل‌انگاری عربستان سعودی در برگزاری حج بی‌توجه ماند (خبر)
 وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقيزستان بررسي شد (خبر)
 عربستان پيشنهادات كشورهاي ديگر را گوش دهد (خبر)
 انتشار چهاردهمین شماره نشریه «راه ابريشم» در قرقيزستان (خبر)
 دومین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف برگزار شد (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 28بیشکک قرقيزستان (خبر)
 آيين بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در قرقيزستان (خبر)
 اعزام دانشجويان قرقیزي به ايران (خبر)
 پخش سریال «او یک فرشته بود» در سايت سينمايي قرقيزستان (خبر)
 تأكيد بر توسعه همكاري‌هاي فرهنگي در ديدار سفير ايران با وزير فرهنگ قرقيزستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقیزستان ديدار كرد (خبر)
 اختصاص اخبار ايران در خبرگزاری «24» قرقیزستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 66 بيشكك قرقيزستان (خبر)
 مبلغ ايراني در تلويزيون اكوماناس قرقيزستان به بيان آداب ماه رمضان پرداخت (خبر)
 حقیقت روزه‌داری در برنامه رادیويی الماس قرقیزستان (خبر)
 زبان فارسی به عنوان دروس اجباري در قرقيزستان تدريس مي‌شود (خبر)
 انتشار سیزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقيزستان (خبر)
 سفره افطاری ایرانی در نشريه قرقيزستاني (خبر)
 محافل انس با قرآن كريم در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان و ادبیات فارسی در مدرسه شماره 28 بیشکک آموزش داده مي‌شود (خبر)
 کتاب «گزیده تاریخ ایران» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام (ره) در احیاي تمدّن اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 رونمايي کتاب «امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدارس قرقيزستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 انتشار کتاب «جهان اسلام گذشته و امروز» در قرقیزستان (خبر)
 ایران آماده توسعه همکاری‌های خود با کتابخانه ملی قرقیزستان است (خبر)
 ميزگرد «ایران امروز» از تلويزيون قرقیزستان پخش شد (خبر)
 نشست «بررسی اندیشه‌های امام (ره) در توسعه اجتماعی و احیاي تمدن اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 آيين بزرگداشت روز فردوسی و خیام نیشابوری در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 جايگاه ایران به دليل تلاش مردمش برای برقراری عدالت، ممتاز است (خبر)
 تقويت شاخص‌هاي توسعه تبادل رسانه‌ای في‌مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 هیأت رسانه‌ای قرقیزستان در راه ايران (خبر)
 شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شود (خبر)
 شالوده آثار ادبي سعدي «اخلاق‌گرايی» و «انسان‌دوستی» است (خبر)
 دوره‌های آموزشی کارکنان شبکه K.T.R.K در ایران برگزار شود (خبر)
 جشن سالروز ميلاد امام محمد باقر (ع) در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 بررسي «روش تدریس زبان فارسی در مدارس» در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري نشست«مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان/ لزوم افزايش سطح دانش بانوان از اسلام (خبر)
 نشست «سعدی از نگاه شعرا و نویسندگان جمهوری قرقیزستان» برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 کتاب امام خمینی (ره) به زبان قرقیزی منتشر شد (خبر)
 انتشار دوازدهمین شماره نشریه الکترونیکی «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار کتاب« جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره)» به زبان قرقیزی (خبر)
 دوره آموزشی قرآن کریم در قرقيزستان آغاز شد (خبر)
 آموزش مرحله مقدماتی «زبان و ادبیات فارسی» در قرقيزستان (خبر)
 ایران در زمینه هنر و ادبیات چهره درخشانی دارد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه تعاملات فرهنگي في مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 تبيين اندیشه و سيره امام خمینی(ره) در قرقیزستان (خبر)
 جشنواره «فرهنگی و هنری» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی» برگزار شد (خبر)
 معرفي ويژگي‌‌هاي فرهنگ و تمدّن ايراني در تلويزيون قرقیزستان (خبر)
 دين‌پژوهي در قرقيزستان؛ عامل ثبات جامعه و انسجام ملی (خبر)
 بیش از 2 هزار واژه فارسی در زبان قرقیزی وجود دارد (خبر)
 وجود بیش از 2 هزار لغت فارسی در زبان قرقیزی (خبر)
 دانشگاه آرابایف قرقیزستان از رايزني فرهنگي ايران در اين كشور تجليل كرد (خبر)
 برگزاري همایش «وحدت اسلامی و تربیت اخلاقی» در قرقیزستان (خبر)
 پخش سریال تلویزیونی «او یک فرشته بود» در قرقیزستان (خبر)
 ملت‌هاي مسلمان در مبارزه با عقايد «داعش» رسالت مشترك دارند (خبر)
 آموزش مترجمی فارسی - قرقیزی در دانشکده شرقشناسی قرقیزستان (خبر)
 اذعان وزير فرهنگ قرقيزستان به جايگاه هنري ايران در جهان (خبر)
 واقعيت هاي ايران را به مردم قرقيزستان منعكس كنيم (خبر)
 انتشار نشريه «راه ابريشم» در قرقیزستان (خبر)
 تشريح توان فرهنگي و هنري ايران از رادیو آل ماس قرقيزستان (خبر)
 سينما نمايانگر طرز زندگي و نگرش يك ملت به جهان است (خبر)
 جشنواره فیلم جهان اسلام در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
 معرفي روز حافظ در رسانه‌ي قرقيزستان (خبر)
 حافظ خواني در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
 روز «زبان و ادبیات فارسی» در بیشکک گرامي داشته شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی کشورمان با دبیر اتحادیه نویسندگان قرقیزستان دیدار کرد (خبر)
 مراسم بزرگداشت «روز مولانا» در دانشگاه علوم انسانی بیشکک برگزار شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با اعضاي مؤسس رسانه‌ي دینی روح مدیا در قرقيزستان (خبر)
 اجلاس باشگاه اهل قلم آسیای مرکزی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار نهمين شماره نشريه "راه ابريشم" در قرقيزستان (خبر)
 شکل‌گیری نهضت بازگشت به اسلام در قرقیزستان (خبر)
 ماه رمضان در قرقیزستان؛ ماه صدقات و خیرات (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره) در قرقیزستان (خبر)
 انتشارنشريه راه ابريشم در قرقیزستان (خبر)
 مراسم اختتامیه دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 مي توانيم با همکاری ايران بازگشتي به فرهنگ اصیل خود داشته باشیم (خبر)
 شمارش معكوس براي چاپ كتاب قرقيزي با موضوع مشاهير ايراني (خبر)
 زبان فارسی از جمله زبان های زنده و پویای دنیا است (خبر)
 مردم قرقیزستان علاقه وافري به شناخت امام خميني(ره)دارند (خبر)
 افتتاح اتاق ایران در دانشگاه دولتی شهر باتکن قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوبله سریال تلویزیونی "او یک فرشته بود" در قرقیزستان (خبر)
 برگزاري همایش"تأثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقیزستان (خبر)
 همایش "تاثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقيزستان برگزار می شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه "فرهنگ و تمدن ایران "در کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 برگزاری همایش شاهنامه و ماناس در قرقیزستان (خبر)
 دیدار معاون سازمان رادیو و تلویزیون K.T.R.K قرقیزستان با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 پخش سريال تلويزيوني" او يك فرشته بود" از تلويزيون قرقيزستان (خبر)
 شرکت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بين المللي کتاب بیشکک (خبر)
 مسابقه رادیوئی "ایران سرزمین کهن" در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 نشست "جایگاه زنان در اسلام و ایران"در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 همایش "شاهنامه و ماناس" در قرقيزستان برگزار می شود (خبر)
 نشست جایگاه زن در اسلام در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
 نوروز در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم جشن نوروز در وزارت امور خارجه قرقیزستان (خبر)
 کتاب کارنامه اسلام به زبان قرقیزی منتشر شد (خبر)
 آغاز اولین دوره آموزشی "وضعیت فلسفه اسلامی در ایران " در قرقیزستان (خبر)
 ایران با شتاب در تمام عرصه ها توسعه می یابد (خبر)
 نشست "سینمای ایران در پرتو انقلاب اسلامی " در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری نخستين دوره آموزش مترجمی فارسی و روسی در قرقیزستان (خبر)
 نشست سینمای ایران در پرتو انقلاب اسلامی در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.