English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

از سوي نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج ازكشور؛

جشن عيد مبعث پيامبر اكرم (ص) برگزار شد

جشن بيست و هفت رجب سالروز مبعث پيام آور صلح و عدالت حضرت محمد مصطفي (ص) از سوي رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور با حضور عاشقان و محبان نبی مکرم اسلام و ایرانیان مقیم برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم در كشورهاي ذيل برگزار شد:

پاكستان (اسلام آباد)

همزمان با عید سعید مبعث، جشن باشکوهی با علیرضا حقیقیان سفیر کشورمان در پاکستان و با شرکت مسئولین و کارکنان نهادها و ارگانهای مختلف و جمعی از خانواده ها و ایرانیان مقیم در مسجد امام حسین(ع) واقع در منطقه مسکونی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد برگزار شد.

مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط زندی از کارکنان سفارت آغاز شد و در ادامه برزگر از معلمین مجتمع آموزشی امام حسین(ع) اشعاری در مدح و منقبت حضرت رسول اکرم(ص) قرائت کرد.

در ادامه برنامه مرادی معاون رایزنی فرهنگی که اجرای برنامه را برعهده داشت بابیان برخی از فضائل و مناقب پیامبرعظیم الشان اسلام، سؤالاتی را در طول برنامه مطرح نمود و مقرر گردید به 5 نفر از کسانی که پاسخ درست را ارائه نمایند جوایزی اهداء شود.

از جمله برنامه های این مراسم قرائت مقاله و شعر توسط دانش آموزان وسپس آقای دکتر ناجی راد وابسته پژوهشی و تحقیقاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی درباره عید سعید مبعث برخی از اشعار و سروده های خود را در وصف حضرت رسول اکرم(ص) را برای حاضرین قرائت کرد.

در ادامه این مراسم خانم دکتر ناجی راد از معلمین مجتمع آموزشی امام حسین(ع) طی سخنان کوتاهی به اهمیت مسائل بهداشتی از دیدگاه احادیث و روایات بویژه در سیره پیامبر عظیم الشان اسلام اشاره کرد و به تعدادی از دانش آموزان به همین مناسبت هدایایی اهداء نمودند.

پس از آن آبنوس از معلمین مجتمع آموزشی امام حسین(ع) در مدح و منقبت حضرت رسول اکرم(ص) به مولودی خوانی و مدیحه سرایی پرداخت که با استقبال حاضرین روبرو شد.

در پایان این مراسم توسط حقیقیان سفیر کشورمان به 5 نفر از کسانی که در مسابقه شرکت نمودند و نیز افرادی که دارای یکی از نامهای مقدس نام پیامبر اکرم(ص) بودند جوایزی اهدا گردید.

نمایش فیلم سینمایی «خیلی دور، خیلی نزدیک »در رایزنی فرهنگی ایران در اسلام آباد

همزمان با عید سعید مبعث،  فیلم سینمایی «خیلی دور،خیلی نزدیک»» اثر  رضا میر کریمی از کارگردان برجسته کشورمان برای اولین بار در محل رایزنی فرهنگی جمهوری ااسلامی ایران در اسلام آباد باحضور جمعی از علاقه مندان به هنر سینمای ایران به نمایش گذاشته شد.

در ابتدای این برنامه قاسم مرادی وابسته فرهنگی و معاون رایزنی فرهنگی طی سخنانی ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان به وضعیت فیلم و سینما در اایران اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فیلم های ایرانی بیشتر مروج مسائل غیراخلاقی و غیر دینی بودند. و پس از پیروزی انقلاب و از سال 1362 بامضامین معنوی، اخلاقی، دینی، اجتماعی و خانوادگی فیلم هایی سینمایی با ارزشی تولید شد که با استقبال خوب مردم روبرو گردیده است.

مرادی افزود: باگذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون تعداد 33 جشنواره بین المللی فیلم فجر در ایران باحضور کارگردانان برجسته جهان برگزار گردید و با تلاش هنرمندان متعهد کشورمان درعرصه بین المللی، فیلم های ایرانی حدود 31 جایزه معتبر جهانی در صحنه های بین المللی بدست آوردند.

معاون رایزنی گفت: باوجود اینکه کشور بعد از انقلاب با مسائلی همانند جنگ هشت ساله و تحریم روبرو بود تعداد، 260 سالن سینما در سراسر کشور فعالیت دارند و علی رغم همه مشکلات، ایران دارای رتبة یازدهم در ساخت و تولید فیلم های بلند در جهان است و این آمار جدای از آمار فیلم های کوتاه و سریالهای تلویزیونی و فیلم های سینمائی تولید شده توسط سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

معاون رایزنی فرهنگی در پایان باقدردانی از حضور علاقمندانبه فیلم های ایرانی ابراز امیدواری کرد تا هر ماه شاهد پخش یک فیلم منتخب ایرانی در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد باشیم.

تاجیکستان

به مناسبت عید مبعث جشن با شکوهی توسط رایزنی فرهنگی در مسجد حضرت ولیعصر(عج) سفارت کشورمان و با حضور اعضای سفارت، دانشجویان، معلمان، تجارو خانواده آنان و گروهی از تاجیکان و افاغنه علاقمند برگزار گردید. شروع مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا اغاز شد.

بعد از اقامه نماز کلیپی به مناسبت عید مبعث برای حضار پخش گردید .

درادامه جناب آقای آرتیق قادر مجری توانمند کشور تاجیکستان با تبریک این جشن بزرگ به میهمانان حاضر در برنامه از گروه موسیقی سنتی دولت نذری دعوت کرد تا اشعار که برای این مراسم آماده نموده بودند برای حضار اجرا نمایند که با اجرای بسیار زیبای سرود محمد (ص)  توسط گروه مذکور فضا مراسم عطرآگین به نام زیبا ی پیامبر گرامی اسلام نمودند.

 در ادامه با دعوت مجری برنامه دکتر فغانی سفیر جمهوری اسلامی ایران  سخنان زیر  در این عید بزرگ اظهار نمودند:

وي ابتدا این عید بزرگ را به همه مسلمانان تبریک گفت و ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برنامه ، هنرمندان تاجیکستان و گروه شاهنامه خوانی سفیران صلح و دوستی که در طول یک هفته اقامت در تاجیکستان برنامه های متنوعی اجرا کردند عید بعثت را یکی از بزرگترین اعیاد مسلمین جهان خواند.

وی این عید را برانگیخته شدن و توجه به پیام این روز ماندگار در تاریخ دانست و از اینکه پس از قرنها برخی از مسلمانان به جای قلم ، و خرد که پیام اصلی این روز است سلاح به دست گرفته اند ابراز تاسف کرد.

سفیر کشورمان در دوشنبه اظهار امیدواری کرد که جنگ و خونریزی در همه جهان به ویژه در جهان اسلام به زودی پایان یابد.

 سپس دانش آموزان مجتمع امام صادق(ع) دو سرودی که برای این جشن آماده کرده بودند در دوبخش جداگانه اجرا نمودند.

 در ادامه حیدری از تجارایرانی مقیم تاجیکستان به همراه گروه موسیقی خود اشعاری در وصف پیامبر مهربانی ها برای میهمانان خواندن که مورد تشویق حضار قرار گرفت .

در دیگر بخش برنامه هنر نمایی گروه سفیران صلح و دوستی که از کشور عزیزمان به تاجیکستان سفر نموده در اجرای شاهنامه خوانی به چند زبان زنده دنیا  بود که مورد تشویق و تحسین همگان قرار گرفتند .

 در ادامه مجری برنامه که از شاهنامه خوانی کودکان و نوجوانان به شوق آمده بود یک قطعه شعر از شاعر بنام تاجیکستان نظام قاسم در وصف شاهنامه برای میهمانان قرائت نمودند.

اسپانيا

مراسم خجسته سالروز مبعث رسول رحمه للعالمین حضرت محمد مصطفی (ص) با حضور کارکنان سفارت و نهاد های جمهوری اسلامی ایران و جمعی از ایرانیان مقیم اسپانیا برگزار شد.

این مراسم با استماع فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص عظمت حادثه عظیم بعثت و مدیحه سرایی در منقبت پیامبر اعظم(ص) قرائت دکلمه و سرود همراه بود.

در ادامه علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی‌ کشورمان به عنوان سخنران مراسم با تبریک این روز خجسته طی‌ سخنانی اظهار كرد: روز مبعث و اتفاق مبعث بزرگترین روز در تاریخ بشر است.

وی ادامه داد :می‌ توان گفت که مبعث بزرگترین حادثه تاریخ بشریت و بزرگترین موضوع در تاریخ بشریت است .علت آن نیز روشن است و علت آن این است که ، در یک جمله کلی‌ ، خداوند تبارک و تعالی ، مسیر انسان را مشخص کرد ، یعنی‌ راه کمال و رسیدن به آن را برای انسان نشان داد و او را از هدایت بهره مند کرد.وی با شاره به این که عقل نیز هدایت باطنی است که توسط خداوند به بشر داده شده است بیان داشت که انسان چون بهره مند از هدایت الهر است پس اگر خلاف آن عمل کند به مقام انسانی خود توجه نکرده است.

رایزن فرهنگی‌ اشاره کرد: اهمیت بعثت در اهمیت توجه به انسان خلاصه می‌ شود و آن هدایت، توسط یک انسان دیگری از جنس همین انسان صورت می‌ گیرد و به همین خاطر است که خداوند تعالی از بعثت نبی گرامی اسلام به منت نهادن بر مومنین در قران نامبرده است.، رسول گرامی‌ اسلام در زمانی به بعثت رسیدند که بدترین دوران تاریخ بود، دورانی که در آن، بت پرستی‌ بود، دختران زنده به گور می‌ شدند و ارزش ها پایمال می‌ شد.

وی اهداف بعثت را واسطه فیض الهی، رسیدن به فضائل اخلاقی، تزکیه نفس و رساندن انسان به مقام عبودیت خوانده و به تبیین آنها پرداخت. در این خصوص اسماعیلی، خاطرنشان کرد که همه اهداف بعثت و انچه که موجب شده تا آنرا بزرگترین روز تاریخ بشر بدانیم، به یک کلمه ختم می‌ شود که آن توحید است.

این مراسم با زیارت خاصه حضرت ختمی مرتبت و ادای باشکوه نماز جماعت خاتمه یافت.

هند (بمبئی)

مراسم جشن عيد مبعث باحمایت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران دربمبئی درانجمن ایرانیان برگزار شد.

در این مراسم معنوی که  به ذکر و نام رسول عشق و عرفان مزین و مجلس سراسر چراغانی و آذین بندی شده بود.، با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء شروع سپس با تلاوتی از آیات روح بخش کلام الله مجیدآغازشد.

بعدآزآن حجت الاسلام جعفری ازمبلغین بومی وسپس مسئول خانه فرهنگ درجمع ایرانیان مقیم وسرکنسول واعضای کنسولگری وارگانهای مختلف به ایراد سخنانی پرداخت.

وی یکی از هدف های مهم بعثت و بر انگیخته شدن رسول اکرم (ص) از سوی خداوند متعال، انسان سازی و اصلاح نفوس جامعه دانست وادامه دادند پیامبر پس از بعثت خود و حتی قبل از آن، با برنامه هایی روش مند و هدفمند جامعه جاهلی آن دوران را اصلاح کرد. حضرت فرمود: « انى‏ بعثت‏ لأتمم‏ مكارم‏ الاخلاق» یعنی : من مبعوث به رسالت شدم تا کرامت های اخلاق را تمام کنم. این که آن حضرت چگونه توانست، سطح کمال اخلاق را در چنین مردم جاهلی ارتقاء دهد، نکته بسیار مهمی است. پیامبر نفرمود برای مکارم اخلاق مبعوث شدم فرمودند تکمیل کردن اخلاق آمده ام که یکی از مهم ترین شیوه ها و روش های تربیتی آن حضرت، راههای تکمیل کردن اخلاق بود.

      درادامه ذاکر اهل‌بیت(ع) حسینی ازاعضای کنسولگری به مدیحه سرایی و مولودی خوانی در منقبت شخصیت نورانی رسول مهر و عطوفت؛ حضرت محمد مصطفی(ص) پرداخت.

كرواسي

جشن عید مبعث با حضور شیعیان مقیم زاگرب در رایزنی فرهنگی برگزار شد.

 در این مراسم که در روز عید مبعث برگزار گردید اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران و شیعیانی از لبنان و عراق حضور داشتند.

سید مجتبی اکرمی رایزن فرهنگی در زاگرب در سخناني با اشاره به زندگی پیامبر اسلام (ص) قبل از بعثت ، همه دوره های زندگی ایشان را الگو و اسوه خواند.

وی با اشاره به عبادت پیامبر خدا در دوران جاهلیت و کناره گیری ایشان از شهر و زندگی اجتماعی عدم آلودگی به اندیشه و رسوم جاهلی را الگویی رفتاری صحیح از آن حضرت ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه این رفتار نشان دهنده برانگیختگی آن حضرت از درون پاک ایشان پیش از برانگیختگی از سوی خدا خواند و آن برانگیختگی را سبب حرکت و رشد پیامبر دانست.

وی با اشاره به اینکه این برانگیختگی زمینه هر گونه حرکت در انسان خواهد بود، بعثت نبوی را برانگیختگی نهایی برای همه انسانها دانست که با نزول قران و مراجعه به آن حرکتی را آغاز می نماید که نهایت آن اسلام و ایمان کامل خواهد بود.

سید مجتبی اکرمی با اشاره به اینکه همه انسان ها مخاطب پیام الهی هستند پیام قران را پیامی همه فهم و جهان شمول دانست و آموزه های اخلاقی اسلام را آموزه هایی فراگیر دانست که در حصار زمان و مکاننیست و در هر عصر و زمانی امکان پیروی و فراگیری دارد.

پس از سخنرانی ، اشعاری در خصوص مناسبت بعثت نبوی خوانده شد.

 آذربايجان

مراسم جشن مبعث  پیامبر مکرم اسلام حضرت محمد(ص) با حضور حجه الاسلام و المسلمین اجاق نژاد نماینده محترم ولی فقیه در ج. آذربایجان، حجه الاسلام و المسلمین راستگو از فضلا و مدرسین حوزه علمیه قم، حجه الاسلام و المسلمین قریشی امام جمعه ارومیه، ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران در باکو، مسئولین و کارکنان نمایندگیهای ایران مستقر در باکو و جمعی از علاقمندان و شیفتگان اهل بیت علیهم السلام  در محل سالن اجتماعات شهریار رایزنی فرهنگی باکو برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز و سپس رایزن فرهنگی کشورمان در سخنان کوتاهی ضمن تبریک این روز بزرگ، از تمامی میهمانان و حضار بخاطر شرکت در این جشن تشکر و قدردانی نمود. وی توحید را یکی از اهداف بعثت پیامبر نامید و گفت: پیغمبر ما پیغمبر اخلاق، رحمت و مودت بوده و رعایت اخلاق اسلامی وظیفه اصلی پیروان اهل بیت علیه السلام است.

ابراهیمی در ادامه به حدیث شریفی از پیامبر مکرم اسلام که می فرمایند: " انی بعثت بمکارم الاخلاق و محاسنها"  یکی دیگر از اهداف بعثت پیامبر اسلام را اشاعه مکارم و محاسن اخلاق نام بردند.  سپس ایشان با اشاره به وقایع تاسف بار اوضاع کنونی جهانی بخصوص جهان اسلام و محکوم کردن حمله عربستان به یمن و فعالیتها و اقدامات ضد بشری داعش، آنها را مصداق کامل بی اخلاقی اسلامی نام برد و همه مسلمانان را به عمل به توحید و وحدت اسلامی دعوت کرد.

در ادامه حجه الاسلام و المسلمین راستگو از فضلا و مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تبریک این روز با عظمت به تمامی مسلمانان جهان بر تقدم نبوت به توحید اشاره نمود و گفت: اگر نبی خدا نباشد و وحی خداوند را به مردم نرساند توحید وجود نخواهد داشت و از نظر مقام  نبوت بر توحید مقدم می باشد.

وی در ادامه بر انواع بعثت منفی و مثبت اشاره کرد و افزود بعثت مثبت بعثتی است که تصمیم بگیریم از امروز کارهای بد را کنار گذاشته و رابطه مثبتی با  خدا و دیگران برقرار نمائیم و در مقابل بعثت منفی بعثتی است که برای انجام کار گناه تصمیم گرفته و و حدت مسلمانان را از بین ببریم.

راستگو در ادامه بر سختیها و مشقات پیامبر اسلام در تبلیغ دین مبین اسلام اشاره نمود بطوریکه پیامبر در این راه از تمام زندگی خود گذشتند.

سپس برنامه گروه همخوانی بادکوبه به اجرای همخوانی و مدیحه سرائی پرداختند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

در ادامه برنامه حجه الاسلام و المسلمین قریشی امام جمعه ارومیه ضمن تبریک این روز خجسته به تمامی مسلمین جهان، با اشاره به حدیث قدسی "لولاک لما خلقت الأفلاک" گفتند: در قرآن کریم هدف از خلقت افلاک، خلقت انسان دانسته شده و هدف از خلقت انسان هم تکامل وی و رسیدن به مقام خلافت الهی و انسان کامل است که مصداق حقیقی آن وجود پیامبر (ص) است و لذا وجود و خلقت ایشان، هدف خلقت افلاک می باشد.

 در ادامه بابک مهرنیا از مداحان اهل بیت علیهم السلام از اردبیل به مدیحه سرائی پرداخت.

سپس حجه الاسلام و المسلمین اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان به فلسفه بعثت اشاره کرد و هدف از رسالت تمام پیامبران را تعلیم همراه با تزکیه در انسان ها دانست و گفت بعثت در تاریخ بشریت روز تاریخی و بزرگی است که قیمت و منزلت بشریت را معین کرد.

وي در ادامه گفت: بعثت یعنی انسان تابع امر خداوند باشد و امید و توکل بخدا داشته باشد و در راه راست و ثواب قرار گیرد. وی علم و عمل را مکمل همدیگر دانستند که هر کدام بدون دیگری حادثه ساز خواهند شد و گفتند: انسانهایی که علم دارند ولی ایمان ندارند ضررشان برای بشریت از آدمهای بی سواد بیشتر است. 

تركيه ( آنکارا )

همزمان با سالروز  بعثت حضرت ختمی مرتبت ، رسول گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی ( ص ) مراسم سخنرانی و جشن در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزار شد.

 در این مراسم که با حضور خانواده های ایرانی ، کارمندان سفارت و سایر نمایندگان دوایر دولتی مامور در آنکارا و معلمین و دانش آموزان مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا و دانشجویان دانشگاهها برگزار شد مداحان اهل بیت به ذکر مدیحه و مولودیه خوانی پرداختند که مورد توجه حضار قرار گرفت. 

سخنران این مراسم حجت الاسلام جمال الدین دین پرور رئیس بنیاد نهج البلاغه بود که به بیان تحلیلی اهداف بعثت رسول اکرم ( ص ) پرداخت.

وی  پایان بخشیدن به دوران جهالت بشر را یکی از اهداف عالی بعثت دانست و تربیت انسانها و تهذیب نفوس بشر اا یکی از ماموریت های اصلی پیامبر اسلام ( ص ) دانست.

وی با دلایل قرآنی ضمن تاکید برخاتمیت پیامبر اسلام به بشارت های عهدین ( تورات و انجیل ) در باره ظهور پیامبر اسلاماشاره کرد و مومنین واقعی اهل کتاب را منتظر چنین ظهوری دانست.

همچنین نقش بنیادین پیامبر اسلام در گسترش علم و دانش در جهالت آمیز ترین دوره تاریخ بشر  یکی دیگر از محورهای سخنرانی ایشان بود. وی در بخشی دیگر از سخنان خود عدم توانایی سخنوران و ادیبان و شاعران آن روز در مقابله با قران به عنوان یکی از دلایل اعجاز قرآن مورد تاکید قرار داد و افزود نور قرآن تا روز قیامت راهنمای بشر خواهد بود.

افغانستان (هرات)

 برگزاری نکوداشت مبعث پیامبر اکرم(ص) از سوی شورای اخوت اسلامی هرات

 با همکاری بخش فرهنگی سرکنسولگری ایران از سوی شورای اخوت اسلامی هرات همزمان با فرارسیدن عید بزرگ مبعث مراسم باشکوهی با حضور علما و روحانیون اهل سنت و شیعه، مقامات دولتی و انتظامی، جامی معاون ولایت هرات و میرزایی وابسته فرهنگی در سالن بزرگ قمر هرات برگزار شد.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم مولوی آخوند زاده رئیس شورای اخوت اسلامی و از علمای برجسته اهل سنت طی سخنانی گفت: بعثت و معراج پیامبر اکرم(ص) از بزرگترین اعیاد و رویداد تاریخی برای مسلمانان است.که با تکیه بر معنویات و رهنمودهای آن حضرت به همفکری و وحدت کامل در جهان اسلام می توان دست یافت. وی یکی از کمبودهای امروز در جهان اسلام را رهبری واحد خواند.

حجت الاسلام موسی رضایی معاون شورای اخوت اسلامی و از علمای شیعه گفت: دشمنان اسلام تنها راه تضعیف دین برحق اسلام را ایجاد تفرقه و نفاق میان پیروان این آئین می دانند .وی پیشرفت جهان اسلام را تنها در انسجام و همبستگی تمام مسلمانان ذکر نموده و از علمای اهل سنت و شیعه خواست تا در منابر و مساجد بیشتر به امر وحدت میان مسلمین بپردازند.

مولوی مرادی از علمای اهل سنت در بخشی از سخنان خود گفت: من قصد تعریف نداشته اما بایستی بگویم در همسایگی کشور ما ج.ا.ایران با داشتن رهبر مذهبی واحد موفق شدند مقابل دشمنان اسلام ایستادگی نمایند. متاسفانه در افغانستان با اینکه در مقابل ابر قدرت شوروی ایستادیم و با وجود مجاهدین بزرگ و از جان گذشته نتوانستیم به وحدت اسلامی دست یابیم.

همچنین اصیل الدین جامی معاون مقام ولایت هرات طی سخنانی گفت علما و روحانیون معلمین جامعه بوده و پیشرفت جهان اسلام در دست علمای گرام است که می توانند با انسجام و وحدت میان خود باعث انسجام و وحدت در میان جامعه شوند.

در این مراسم گروه تواشیح آل طه به زبان فارسی و عربی در مدح و ثنا حضرت رسول اکرم (ص) اشعاری را قرائت نمودند.

در پایان این همایش به شماری از مقامات دولتی و امنیتی از سوی شورای اخوت اسلامی تقدیرنامه هایی اهداء گردید.

 به همت خانه فرهنگ ایران و با همکاری موسسه فرهنگی قران و عترت مراسم با شکوهی به مناسبت  عید مبعث پیامبر اکرم (ص)در سالن بزرگ تکیه الجواد(ع)  برگزار شد.

این مراسم که مصادف بود  با نوزدهمین سال تاسیس مدرسه القرآن در هرات با حضور علما اهل سنت و شیعه، دانشگاهیان ، قرآن پژوهان ، خواهران حوزه علمیه عترتیه و میرزایی مسئول نمایندگی فرهنگی سرکنسولگری ایران برگزارشد.

در اين مراسم حجت الاسلام روحانی نماینده مراجع عظام و رئیس حوزه علمیه عترتیه ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت عید سعید مبعث طی سخنانی گفت : پیامبر عظیم الشان زمانی به پیامبری مبعوث شد که مردم جزیره العرب در شرک و بت پرستی و تعصب و جهالت بسر می بردند. و مهمترین پیام پیامبر این بود و یزکیهم و یعلهم الکتاب و الحکمه ، مردم را تزکیه وبه آنان قران و حکمت بیاموزد.

در این مراسم  خواهرانی که مسلط بر تفسیر و ترجمه قران کریم و خواهران حافظ کل قرآن به سوالات شرکت کنندگان در مراسم پاسخ دادند .

پاكستان (كراچي)

مراسم جشن باشکوه شب مبعث رسول گرانقدر اسلام(ص)باحضور حضرت آیت الله بهاء الدینی نماینده مقام معظم رهبری، بگ صحرایی معاون محترم کنسولگری جمهوری اسلامی ایران، کارکنان کنسولی، فرهنگیان ارجمند، روحانیون شیعه و سنی، طلاب محترم حوزه های علمیه وتعداد زیادی از بانوان وآقایان ایرانیان مقیم و پاکستانی در نمایندگی فرهنگی ایران برگزار شد.

این مراسم حاج ولی الله پور احمدی قاری بین المللی اعزامی از ایران اسلامی و نعت خوانی توسط یکی از طلاب حوزه علمیه امام خمینی(س) آغاز شد، سپس قطعه فیلمی  در منقبت نبی گرامی اسلام از طریق پروژیکتور پخش گردید و پس از آن خطیب مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در سخناني گفت:  مبعث رسول مکرم اسلام(ص)سرآغاز حیات بشری است۔سرآغاز نجات انسانهای مظلوم ازدست ستمگران و اشرار و ثروتمندان بی درد و عناصر خود خواه است۔ مبعث برای همه انسانها بویژه برای امت نبی اکرم(ص) یکی از نورانی ترین ایام  و بزرگترین اعیاد بشری است۔ چرا که نبی مکرم اسلام(ص) از لحظه ای که ظهور کرد وبعنوان سفیر حضرت حق رسالتی را پذیرفت تا به جهانیان ابلاغ کند انسانهای مظلوم جایگاهی پیدا کردند، انسانهای ظالم ذلیل شدند، انسانهای بی پناه پناه پیدا کردند۔ نبی اکرم(ص) به قشرهای مظلوم جامعه عزت داد.

 یکی ازدست آوردهای عظیم مبعث نجات زنان از اعمال سرد گورها بود۔ پیغمبر اسلام(ص) به زنان شخصیت داد، به زنان عزت داد، به زنان کرامت داد، نبی اکرم(ص) به امثال بلال حبشی که بعنوان برده بودند شخصیت داد و انسانیت را زنده کرد۔ بنا بر این امت اسلامی در این روزها و در این ایام که بیش از هر زمانی به وحدت، به اتحاد، به همکاری با یکدیگر و انس والفت به یکدیگر نیازمندند. خدای عزوجل دلها را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک بگرداند و عاقبت همه ما را ختم به خیر فرماید۔

سپس حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسن صلاح الدین رئیس ائمه جمعه وجماعت وعلمای شیعه و مسئول محترم حوزه علمیه جامعه علوم اسلامی به سخنرانی پرداخت۔

وي طی سخنان خود ضمن تبریک گفتن فرخنده مبعث رسول اسلام(ص) وسپاس و تشکر از دعوت مسئول خانه فرهگ ایران اظهار داشت: زمانی‌که جامعه ایی از جوامع بشر غرق فسق وفجور وفساد شود، مردم از شریعت الهی انحراف کنند و نسبت به مستضعفین ظلم وستم اختیارکنند خداوند متعال نماینده نجات دهنده ای را برای حفظ قوانین الهی، هدایت مردم گمراه و نجات مظلومان از دست ستمگران بعنوان نبی یارسول در آن جامعه مبعوث می نماید۔ چنانچه تاریخ بشریت از آغاز خلقت بشر تا بعثت نبی گرانقدر اسلام(ص) پر از اینگونه امثال می باشد که بعضی ازآنها در قرآن شریف نیز بیان شده اند۔

خداوند متعال در باره بعثت حضرت موسی(ع) چنین می فرماید: وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآيَاتِنَا وَ سُلْطَانٍ مُّبِينٍ۔ إِلَى فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَ قَارُونَ فَقَالُوا سَاحِرٌ كَذَّابٌ  زمانیکه فرعون و فرعونیان که هامان و قارون شامل آنها بودند در کفر وگمراهی از حد گذشتند خدای منان برای جلوگیری از طغیان فساد وهرگونه انحرافات در جامعه بشری حضرت موسی علیه السلام را مبعوث نمود۔ دراین آیه مبارکه خداوند متعال سه نفر از مستکبرین را بعنوان سه نماد انحرافی جامعه بشری یعنی فرعون نماد طغیان اجتماعی، هامان نماد طغیان سیاسی و قارون را نماد طغیان اقتصادی معرفی نموده است و این سه نوع طغیان همیشه عامل اساسی فساد در جامعه انسانی بوده اند۔

وی در ادامه بیان مطالب خود افزود: هدف بعثت حضرت موسی(ع)، حضرت عیسی(ع)، انبیای ماسبق و همچنین رسول گرامی اسلام(ص) اقامه عدالت و انصاف و از بین بردن هر نوع طغیان و گمراهی در جامعه بود۔

ایشان در بخشی از سخنان خود به تلاشهای خستگی ناپذیر حضرت امام خمینی(س) به پیروی از انبیاء و امامان معصوم علیهم السلام در رابطه با اصلاح جامعه اسلامی و از بین بردن انحرافات و به بعضی از ویژگیهای عرفانی، علمی و سیاسی شخصیت حضرت امام اشاره نمود۔

پس از پایان سخنان حجت الاسلام جناب آقای شیخ حسن صلاح الدین کلیپ ویدویی حاوی فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با جشن مبعث به نمایش گذاشته شد و سپس جناب آقای قاضی احمد نورانی از علمای سرشناس اهل سنت بریلوی، رئیس جمعیت علمای پاکستان در کراچی،معاون ملی یکجهتی کنسول درایالت سند و از موسسین بنیاد فلسطین به سخنرانی پرداخته و طی سخنان خود ضمن عرض تبریک عید سعید مبعث و تشکر از مسئول خانه فرهنگ مطالبی در باره معراج ختمی مرتبت رسول مکرم اسلام(ص)بیان نمود۔

وی اظهار داشت:

رسول اسلام(ص) در سفر معراج از مکه مکرمه از مسجد الحرام حرکت نمودند و به مسجد الاقصی وارد گردیدند و درآنجا نمازی را امامت نمودند که همه انبیای ماسبق ماموم بودند۔

مسجدالاقصی در اسلام اهمیت زیادی دارد چون خداوند متعال در قرآن شریف ضمن بیان معراج النبی این مکان مقدس را ذکر نموده است اما متاسفانه امروز بسیاری از مسلمانان که به فکر مسجد الحرام هستند اهمیت این مکان مقدس را فراموش کرده اند۔

پس از پایان سخنان قاضی احمد نوارنی پوراحمدی به مولودی خوانی بسیار پرجاذبه ای پرداخت که مورد استقبال همه حضار قرار گرفت و سپس قطعه فیلمی در منقبت حضرت رسول (ص) به نمایش گذاشته شد ودر بخش  پایانی این مراسم دعای سلامتی حضرت صاحب الزمان - (عج) به صورت عمومی قرائت شد.

قرقيزستان


جشن بعثت  پیامبر گرامی اسلام حضرت رسول اکرم (ص) 26 اردیبهشت ماه با حضور جمع كثيري از آذری های قرقیزستان، کارکنان نهادهای ایرانی مستقر در بیشکک و ارادتمندان ساحت مقدس پیامبر بزرگ اسلام در مسجد امام علی (ع) برگزار شد.

اين مراسم سپس حجت الاسلام و المسلمين ايماني امام جماعت مسجد امام علی (ع)  بعثت پیامبر معظم اسلام (ص)را به همه مسلمانان جهان تبریک گفت و با اشاره به آیه 164 سوره آل عمران افزود خداوند بعثت  رسول اکرم (ص) را منتی بر مومنان برشمرده است امام جماعت مسجد امام علی (ع) اضافه کرد: پیامبر قرآن روایت می کند و به تهذیب و تزکیه نفس دعوت می نماید چنانکه در آیه 157 سوره اعراف  نیز می فرماید ای مردم بخدا ایمان آورید وبه رسول او که پیغمبر امی  بود  پیغمبری که موجب هدایت شماست.

حجت الاسلام و المسلمین ایمانی در ادامه به بیان فضائل و مناقب پیامبر اکرم(ص) پرداخت و به ذکر برخی رویدادهای زمان آن حضرت از جمله دعوت سران کشورها و امیراتوری های بزرگ   جهان به اسلام از جمله قیصرروم پرداخت                                      

گفتني است اين مراسم  با شعر خواني و مديحه سرايي مداحان اهل بيت عصمت و طهارت ادامه يافت. 

گرجستان

به مناسبت عید مبعث پیامبر اسلام و با مشارکت رایزنی فرهنگی و نمایندگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) مراسم جشن باشکوهی با حضور شیعیان آذری زبان در شهر مارنئولی و در سالن اجتماعات آن نمایندگی برگزار شد.

در ادامه این مراسم ، گروه همخوانی آذری زبان اشعار زیبایی در مدح و گرامیداشت حضرت محمد(ص) خواندند که از طرف مدعوین این برنامه با شکوه مورد تشویق و توجه قرار گرفت.

لازم بذکر است به همین مناسبت مراسم با شکوه دیگری با مشارکت اداره مسلمانان گرجستان و نمایندگی جامعه المصطفی در مسجد جمعه شهر تفلیس برگزار شد.  

سنگال

همزمان با ایام عید مبعث و آغاز رسالت پیامبر عظیم الشان اسلام مراسم جشن با شکوهی با حضور ایرانیان مقیم وکارگزاران نظام در مرکز فرهنگی کشورمان در داکار برگزار شد.

در این مراسم پس از قرایت آیاتی از کلام الله مجید توسط استاد سنایی ذاکری رایزن فرهنگی ایران ضمن تبریک این مناسبت مهم که در کشورهای اسلامی مغفول واقع شده برضرورت فرهنگ سازی وتلاش برای احیای این اعیاد در راستای توجه به ارزشها موود در جهان اسلام تاکید نمود .وی همچنین اشعاری را در مدح پیامبر اسلام (ص) قرایت کرد.

 سپس حجة الاسلام والمسلمین سید مرادی نماینده جامعة المصطفی در داکار نیز با اشاره به اینکه بعثت پیامبر برای بسط مکارم اخلاقی در بین بشریت بوده برضرورت توجه وعمل به دستورات اخلاقی دین مبین اسلام اشاره ومضامینی از مکارم اخلاقی از جمله راستگویی ورعایت حقوق دیگران و... را تشریح نمود.

وی جامعه سنگال را به عنوان نمونه ای از کشورهای مسلمان که در آن عمل به وظایف دینی و پرهیز از رفتارهای ناهنجار اخلاقی در سطح خوبی رعایت میشود این امر را راستای برخورداری از جامعه ای آرام ،با نشاط وسالم  ،بسیار مهم ارزیابی نمود.

تركمنستان

به مناسبت روز 27 رجب روزمبعث حضرت ختمي مرتبت رسول اکرم (ص) مراسم جشني در مسجد فاطمه زهرا (س) با حضور کارکنان رایزنی فرهنگی کشورمان ، معلمان مجتمع آموزشی به همراه خانواده هایشان و جمعي  از شیعیان عشق آباد برگزار شد.

در این مراسم اسماعیل زاده رایزن فرهنگی به بیان فلسفه ی بعثت پيامبران و همچنين پیامبر اسلام (ص) پرداخت.

اسماعيل­زاده با اشاره به اهميت موضوع بعثت بيان داشت كه بعثت پيامبران در حقيقت به آفرينش و خلقت جهان معنا داد و به ظلمات و ابهامات هستي نورانيت بخشيد.

 رايزني فرهنگي كشورمان ضمن تبيين مسير تكاملي خلقت با استناد به معارف اسلامي گفت: آفرينش و عالم خلقت با اين بعثت معنا پيدا مي كند و از ظلمت به روشنائي مي رسد و عالم كور ناگهان بينا مي شود.

وي افزود: بعثت و موضوع آغاز وحي يعني پيوند فيزيك با متافيزيك ؛ نزول معاني و مفاهيم الهي در قالب و منطق اين دنيايي و مادي براي هدايت اشرف مخلوقات. يعني هدف اوليه نزول تدريجي معاني به تناسب شرايط جسمي، استعداد دروني، پرورش روحي انسان و حتي شرايط اقليمي و جغرافيايي است كه به صورت خطي ممتد از آدم تا خاتم ادامه پيدا مي كند و همه ي آنان وظيفه تكميل و تتميم آن راه را به عهده مي گيرند.

اسماعيل زاده افزود: بعد از اين مرحله و آماده ساختن شرايط و پرورش همه جانبه و رسيدن به حلقه ي پاياني اين سلسله رسولان آغاز دوره ختم نبوت است كه اين بار يك بعثت نهايي در چنين شبي صورت مي گيرد و اين بار كسي براي اين رسالت انتخاب مي شود كه از هر حيث آمادگي كامل را براي اين رسالت الهي دارد، يعني هم خود مامور  از حيث سيرت و صورت، آمادگي و استعداد، پرورش روح و روان و جسم ؛ زيبايي و جمال و كمال و تنومندي ختم روزگار است و هم امت وي در مقايسه با انسان هاي قرون قرون گذشته  با توجه به ظرفيت و جايگاه زماني مي تواند پذيراي آن همه مفاهيم باشد و بدين طريق آن راه ختم به خير شود و نقطه­ي پايان آن ارتباطات وحياني با عالم بالا ظهور نمايد كه  خاتم پيامبران محمد مصطفي است كه اين رسالت را در چنين روزي بر عهده گرفت و به سر منزل رساند. و معارف بشري به جميعها؛ به طور كلي؛ مستقيم و يا غير مستقيم از آن معارف نبوي نشات مي گيرد و امروز هر چه به عنوان معارف عاليه بشري، ميراث انساني و مفاهيم والا در نزد بشر است از آن منبع وحياني سرچشمه گرفته است.

در ادامه چند تن از مداحان اهل بیت اشعاری در مدح حضرت رسول (ص) قرائت کردند. خاطر نشان می گردد که به همین مناسبت مراسم جشني در برخي از مساجد تركمنستان برگزار شد.

ارمنستان

به مناسبت بیست و هفت رجب سالروز بعثت پیام آور صلح و عدالت حضرت محمد مصطفی(ص) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با حضور جمعی از عاشقان و محبان پیامبر اکرم(ص)، ایرانیان مقیم، کارکنان سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و دیگر نهادهای مستقر در ارمنستان، دانشجویان و خانواده های ایرانی جشن بعثت رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) مراسم جشن عید مبعث در مسجد کبود ایروان برگزار شد.

جشن مبعث در مسجد کبود ایروان با برنامه های اذانگاهی و اقامه نماز جماعت مغرب و عشا آغاز گردید و در در ادامه برخی از دانشجویان، نویسندگان، شاعران و مادحین اهل بیت(ع) به شعرخوانی و مدیحه سرایی پرداختند.

 بوسنی و هرزگوين

جشن مبعث حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم، در محل سالن اجتماعات و با حضور "رجبی" سفیر ایران،"آرام" رایزن فرهنگی،خانواده ها و اعضاي ارگان ها و نهادهای كشورمان و همچنین ايرانيان مقيم، برگزار شد.

در این مراسم محمد رضا آرام رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تبریک این روز فرخنده به میهمانان، درخصوص سیره و شخصیت حضرت پیامبر اکرم (ص) به عنوان الگوی حسنه سخنان مبسوطی بیان نمود.

در ادامه برنامه و در بخش سخنرانی، "سید هیبه الله صدر السادات" محقق و پژوهشگر حوزه علمیه، سخنانی پیرامون کرامات و فضائل اخلاقی رسول گرامی اسلام(ص) ایراد و در ادامه فلسفه و جايگاه مبعث در جهان اسلام را با  استناد به برخی از آیات قرآن کریم، احادیث شریف و اشعار عرفانی تشریح نمود.

دراین مراسم، برنامه هایی چون مدیحه سرایی و مولودی خوانی اجرا و سپس کلیپ هایی به مناسبت مبعث حضرت رسول اکرم (ص)که توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در سارایوو تهیه شده بود.

 ژاپن

مراسم جشن مبعث پیامبر خوبی ها و ختمی مرتبت حضرت محمد مصطفی (ص) با حضور عاشقان و محبان نبی مکرم اسلام ، دیپلماتها،کارمندان جمهوری اسلامی ایران،دانشجویان ،ایرانیان مقیم وژاپنیهای مسلمان عصر روز جمعه بیست و پنجم اردیبهشت ماه ، درمحل سالن فردوسی شهر توکیو برگزارشد. سخنرانان و مداحان و شعرا در این مراسم با سخنرانی و شعر خوانی در مدح پیامبر گرامی اسلام ،مبعث حضرت محمد مصطفی (ص) را گرامی داشتند.

در اين مراسم هوشنگ علی مددی سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در توکیو ضمن عرض تبریک و تهنیت بمناسبت این عید بزرگ به بررسی وقایع اتفاقیه در روز مبارک بعثت پرداخت و وضعیت انسانهای قبل از بعثت در عصر جاهلیت به ویژه در سرزمین حجازرا برای حضار تشریع نمود .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به فلسفه بعثت اشاره و گفت براستی چرا حضرت محمد (ص)به پیامبری مبعوث شد .

مددي پاسخ این پرسش را از زبان مولای متقیان حضرت امیر المومنین علی (ع) از نهج البلاغه باز گو نمود.

تاتسوایچی ساوادا، عالم و مترجم قران کریم به زبان ژاپنی  ضمن تبریک  و تهنیت  بمناسبت عید مبعث و بعثت پیامبر صلح و دوستی و مهربانی به مسلمانان جهان، به تفسیر آیات اولیه نزول قران در روز مبعث پرداخت و نکات کلیدی این آیات را به تفصیل برای حضار باز گو نمود.

باشی مدیر مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در توکیو نیز در سخنان خود به شخصیت پیامبر در قبل و بعد از بعثت اشاره و این روز بزرگ را به مسلمانان جهان تبریک گفت . از دیگر برنامه های این مراسم شعر خوانی و مدیحه سرایی و مولودی خوانی پیرامون شخصیت پیامبر(ص) و روز بعثت بود که مورد توجه حضار قرار گرفت .

دانش آموزان مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در توکیو، نیز به اجرای برنامه های مختلف از جمله دکلمه و شعر خوانی پرداختند .

در این مراسم همچنین چندین نماهنگ و کلیپب در مورد مبعث پیامبر (ص) به نمایش گذاشته شد. پایان بخش مراسم مسابقه ای تحت عنوان پیامبر و بعثت بودکه به  نفرات بر گزیده جوایزی اهدا شد .

 چين (شانگهاي)

مراسم جشنی به مناسبت عید مبعث در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این مراسم كه کارمندان ارگان های رسمی و غیر رسمی ایران جمعی ازاعضای شورای بازرگانان و ایرانیان مقیم و دانشجویان بهمراه خانواده خود حضور داشتند، در ابتدا دانش آموزان مدرسه جمهوری اسلامی ایران در شانگهای سرود زیبایی در وصف رسول گرامی اجراء کردند.

در ادامه رضایی اولین سخنران این مراسم به ایراد سخن درباره منقبت پیامبر اکرم(ص)از منظر شاعران و نویسندگان پارسی گوی پرداخت.

وی گفت:شاعران و نویسندگان به  جنبه های مختلف حوادث زندگی،  ویژگی های شخصیتی ،معجزات و سلوک پیامبر(ص) توجه کرده اند. بدون شک این بخش آثار فارسی دائرة المعارفی از تاریخ زندگی و سلوک نبی مکرم اسلام (ص) است که خود نشان دهنده اشراف گویندگان پارسی گوی بر مسائل گوناگونی است که در تاریخ اسلام و متون تفسیری بوده است.

رضایی در ادامه اظهار کرد: خاقانی شروانی ازجمله گویندگانی است که در جوانب مختلف تاریخی، زندگی و معجزات  رسول گرامی اسلام (ص) موضوعات را با تخییل منحصر بفرد خویش بیان کرده است.

سپس مولودی خوانی توسط یکی از دانشجویان ایرانی اجراء شد.

در ادامه برنامه بهنام آزاد وابسته فرهنگی ایران در شانگهای چهار مشرب و گروه معرفتی، فلسفه گرایان، عرفا، علم گرایان و دین گرایان و اختلاف  آراء هر یک از آنان در رسیدن و وصول به حقیقت  را تشریح کرد.

وي در ادامه گفت: پیامبران حاملان وحی الهی هستند و واسطه بین خالق ومخلوق اند تا انسانها را به حقیقت مطلق رهنمون و بشر را از گمراهی وضلالت نجات دهند. پیامبراکرم (ص) بعنوان خاتم پیامبران هدف اصلی اش هدایت عامه، تکمیل ایمان وتقوی،تعلیم وتربیت جامعه، تزکیه نفوس،بیداری عقل بشری وفطرت آنان،تبشیر وانذار ، دعوت مردم به تبعیت ازرسالت الهی وتکمیل اخلاق بشر بود.و از میان این اهداف، اخلاق را  مقدم بر تمام اموربر می شمرد.

 در پایان سبحانی سرکنسول ایران در شانگهای نیز بعثت، غدیر،عاشورا و ظهور حضرت حجت را مهمترین رویداد تاریخ بشر عنوان کرد.وی سپس به کسانیکه نامشان محمد بود جوایزی را که ازسوی رئیس پتروشیمی تهیه شده بود اعطاء کرد.

شایان ذکر است در مراسم جشنی که به همین مناسبت در ظهر همین روز ازسوی مدرسه جمهوری اسلامی ایران در شانگهای با حضور اولیاء ، معلمین و دانش آموزان برگزار شده بود وابسته فرهنگی به سخنرانی در زمینه تعلیم وتربیت از منظر پیامبر گرامی حضرت رسول اکرم(ص) پرداخت.

 چين (پكن)

مراسم جشن مبعث رسول گرامی اسلام(ص) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن  با حضور هموطنان ایرانی شامل  کارکنان سفارت، نمایندگان دفاتر، تجار و دانشجویان ایرانی  به همراه خانواده هایشان  برگزار شد.

در این مراسم یکی از معلمان مدرسه امام خمینی سفارت، دکلمه ای  زیبا در وصف  کرامات ،مهربانی ها  و اخلاق نبی گرامی اسلام  حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم اجرا کرد.

 در ادامه برنامه حجه السلام شریعتی  درباره  صفات و ویژگی های فردی و اجتماعی حضرت رسول(ص) به سخنرانی پرداخت .

وي محور سخنان خود را تشریح پنج اصل از زندگی فردی و اجتماعی پیامبر اعظم(ص) شامل: "مساوات در برابر قانون"، "اعتدال"،  "تکریم متقابل"، "انتقاد و نصیحت "و" تغافل و عفوو گذشت" قرار داد  و هر کدام از اصول را با استناد به آیات قرآنی و روایات  ،با بیان مصداق های زندگی آن حضرت، توضیح داد.

در بخش دیگری از برنامه یکی از مداحان خاندان عصمت و طهارت به مدیحه سرایی و شعرخوانی  پرداخت.

 نيجريه

همزمان با 27 رجب ، سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد (ص) ، مراسمی در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ايران  در لاگوس با حضور تنی چند از علما و شیوخ و مسلمانان بر گزار شد.

سعيد اميدي سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  با تبریک سالروز این واقعه بزرگ تاریخی به حاضران ،گفت : پیامبر خدا  در شرائطی بار رسالت را از سوی خداوند بر دوش کشید که قبائل جاهلیت شبه جزیره عربستان  بتان را پرستش می کردند و در اوج جهالت دختران خود را زنده به گور و از ترس اینکه نتوانند از عهده سیر کردن شکم فرزندان خود  بر آیند آنان را می کشتند .

در ادامه مراسم شیخ مقداد از عالمان شیعه منطقه لاگوس  با اشاره به آیاتی از قرآن مجید به زبان هوسا به تبئین عظمت این رویداد بزرگ پرداخت وموفقیت مسلمانان را در پناه بردن مومنین به آموزه های قرانی و پیروی از مکتب اهل بیت (ع) دانست  .

سپس احمد الشفا رئیس مرکز اهل البیت (ع) طی سخنانی از رایزنی فرهنگی که با برگزاری این قبیل مراسم باعث آشنائی بیشتر مسلمانان با راه و سیره پیامبر و امامان معصوم میشود تشکر و قدردانی کرد .

وي با اشاره به اینکه مراجع دینی در ایران همواره در جهت اتحاد مسلمانان جهان گام بر می دارند ، برگزاری مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قران که در ایام بعثت برگزار شده و مسلمانان سنی و شیعه را از سرتاسر جهان فرا خوان میدهند نشانه ای از اهتمام به ایجاد وحدت دانست .

 بلاروس

به مناسبت ایام با برکت بعثت نبی مکرم اسلام (ص) مراسم با شکوهی در بیت الزهرا (س) شهر مینسک و با حضور تنی چند از ایرانیان مقیم ، دانشجویان ، اعضای سفارت کشورمان و خانواده های محترم برگزار شد .

در اين مراسم عبدالمجيد شفائي رایزن فرهنگی كشورمان طی سخنانی بر دلایل و ضرورت بعثت انبیاء (ع) در طول تاریخ بشری اشاره کرد و شرایط بعثت پیامبر اسلام را برشمرد وبه سوالات حاضرین پاسخ گفت.

در ادامه مولودی خوانی و قرائت اشعاری چند در وصف حضرت نبوی در برنامه قرار گرفت .

 افغانستان(كابل)

برگزاري مراسم در مسجد جامع مالک اشتر

به مناسبت سالروز بعثت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) محفل با شکوه جشن وسرور با حضور عاشقان و دوستداران حضرت، از سوی هیئت امنای مسجد جامع مالک اشتر، شورای علمی و فرهنگی طلاب بامیان و شورای عالی قرآنی افغانستان برگزار شد.

در اين مراسم نماینده مردم در پارلمان و عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان در رابطه با بعثت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) گفت: «پیامبر(صلی الله علیه و آله) با جاهلیت های متعددی روبرو بود و با همه وجود در برابر آنان مبارزه نمود و سرانجام با صبر و بردباری توانست تحول بزرگی در سرزمین حجاز و جهان به وجود آورد.

وي این پیشرفت و توسعه دین را با اخلاق و رفتار نیکش بدست آورد و این درسی است که به ما داده می شود تا برای جذب دیگران از اخلاق نیک و شایسته برخوردار باشیم و این بهتر می تواند سبب جذب دیگران به اسلام شود.

نماینده مردم در پارلمان و عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان در بخش دیگری از سخنانش گفت: «جاهلیت امروز بدتر از جاهلیت دوران صدر اسلام  است زیرا امروز با آگاهی جاهلانه تیشه به ریشه اسلام می زنیم و با برداشتهای غلط از دین سبب افرا ط یا تفریط در دین می شویم که هر دو خطرناک است.»

وی افزود: «شصت و هفت سال است مسجد الاقصی قبله اول مسلمانان توسط یهود مورد تهاجم قرار گرفته است و هر روز مسلمانان فلسطین در آنجا مورد ضرب و شتم و ظلم و ستم هستند و کسی نیست حتی یک گلوله به آن طرف شلیک کند اما کشورهای عرب و کشور ثروتمند اسلامی با حمایت استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل به کشوری اسلامی تجاوز می کند، وکودک و زن و اقشار مختلف مردم را به قتل می رساند. این در کجای اسلام قرار دارد؟! »

در ادامه این برنامه رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان نیز در مورد جاهلیت معاصر گفت: «امروز نیز یک نوع جاهلیت مدرن و پیشرفته وجود دارد که با سرسپردگی به استکبار جهانی و تبعیت از کفر، سلطه آنان را پذیرفته و مسلمانان را به شهادت می رسانند و در حقیقت ریشه خودشان را می خشکانند.» 

 برگزاری جشن مبعث در سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل

در شب مبعث پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) مراسم جشنی با حضور ایرانیان مقیم کابل در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزارشد.

در این برنامه سخنران پیرامون لزوم بعثت برای هدایت انسانها و نیاز آنها به نبوت برای رسیدن به کمال مطلوب آفرینش سخنانی ایراد کرد.

وی در ادامه ویژگیهای منحصر به فرد رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) را با استناد به آیات قرآن کریم برشمرد. پس از سخنرانی، مداح اهل بیت (علیهم السلام) اشعار و تصانیف زیبایی در مدح گل سر سبد آفرینش حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه و آله) قرائت نمود.

چاپ ویژه نامه مبعث رسول اعظم (صلی الله علیه و آله)

به مناسبت بیست و هفتم رجب سالروز مبعث پر خیر و برکت پیامبر اخلاق و مهربانی، رسول رحمت و صلح، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله)  به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل ویژه نامه ای با عنوان (مبعث، عید ملک و ملکوت) به تیراژ 1000 نسخه چاپ و در بین مؤسسات و مراکز فرهنگی و شیفتگان آن حضرت، توزیع شد.

این ویژه نامه در چهار صفحۀ روزنامه ای به این مطالب پرداخته است: داستان بعثت، ماجرای بعثت از بیان امام هادی (علیه السلام)، مهمترین پیام بعثت، هدف بعثت، بعثت در کلام حضرت فاطمه و امام علی (علیهما السلام)، بعثت در کلام امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (حفظه الله). حسن ختام ویژه نامه نیز غزل زیبا و مشهور سعدی با مطلع (ماه فرو مانداز جمال محمد) می باشد.

برگزاري نشست «حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) پیامبر صلح و رحمت» در دانشگاه کابل

همزمان با نزدیک شدن بیست و هفتم رجب سالروز بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نشستی با عنوان «حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) پیامبر صلح و رحمت» در اتاق ایرانشناسی دانشگاه کابل برگزار گردید.

در این نشست که نزدیک به 50 تن از استادان، فرهیختگان و دانشجویان نخبه این دانشگاه حضور داشتند، سخنرانان پیرامون موضوع بعثت و شخصیت رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) صحبت نموده، به بیان وضعیت جامعه عربستان قبل و بعد از این وافعه مهم  اشاره کردند.

آنها در خصوص اهداف بعثت گفتند: «بعثت آغاز یک انقلاب بزرگ بر ضد جهل،‌گمراهی، فساد و تباهی بود. یکی از مهمترین اهداف بعثت تربیت انسانها به معنای فراهم کردن زمینه ها و عوامل برای به فعلیت  رساندن و شکوفا نمودن استعدادهای آنان در جهت رسیدن به کمال  مطلوب است.»

همچنین در ادامه این نشست گفتمان آزاد دانشجویی پیرامون شخصیت رسول مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) نیز صورت گرفت و دانشجویان به بیان دیدگاههای خویش در موضوع بعثت پرداختند که  با استقبال دانشجویان همراه بود.

گردهمایی « مبعث؛ طلوع خورشید اسلام» در غرب کابل

26 ارديبهشت ماه مصادف با عید مبعث مراسم جشن با شکوهی با موضوع « طلوع خورشید اسلام» توسط بخش فرهنگی مسجد امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) واقع در غرب کابل با حضور جمع کثیری از مردم مؤمن منطقه برگزار شد.

در اين مراسم مسؤول فرهنگی مسجد امام زمان (عج) در خصوص اسوه بودن پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از منظر قرآن سخنانی ایراد کرد.

پس از آن سخنرانان دیگر نیز هر کدام به بیان گوشه ای از فضائل و ویژگی های منحصر به فرد رسول گرامی  اسلام و عظمت واقعه مبعث پرداختند.

آنها در بخشی از سخنانشان گفتند: «پیامبر(صلی الله علیه و آله) یک انسان عادی بود. امی بود، اصلاً سواد نداشت. در یک جامعه عقب مانده به دنیا آمده بود . هیچ کس به مقام حضرت محمد (ص) نرسیده و نمی رسد. مقام پیامبر(ص) را حتی جبرئیل هم ندارد.» «در تاریخ بشریت حوادث بسیار اتفاق افتاده اما هیچ حادثه ای مانند حادثه مبعث نبود. این حادثه شریفترین وعظیم ترین حادثه تاریخ بشریت است. با طلوع خورشید پرفروغ رسالت امید رهائی بشریت از تاریکیهای جهل، استبداد وانحراف های عقیدتی وفکری ایجاد گردید.»

جشن عید مبعث از سوی مرکز علمی- فرهنگی حضرت محمد مصطفی (ص)

 این مجلس روز شنبه 6 ارديبهشت ماه  همزمان با مبعث خجسته پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) با حضور شاگردان مرکز علمی- فرهنگی حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) و مادران آنان برگزار شد.

در اين مراسم یکی از اساتید درباره مبعث گفت: «امروز مبعث برترین معلم بشریت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله) است ، معلمی که آمد ، نه برای آموزش قشر خاص و نه برای سن خاص بلکه معلمی است برای پیر ، جوان ، کودک ، زن ، مرد و بالاترین هدفش آموزش علم بود. بنابراین وظیفه همه ما تعلیم و تربیت اسلامی در قبال اولاد ماست، بخصوص مادران نسبت به آموزش و پرورش اولاد خویش مسئولیت بزرگی دارند و این مسئولیت فهماندن احکام ، اصول دین ، فروع دین ، دیگر مسائل اسلامی می باشد ،که یکی از آنها فلسفۀ مبعث پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) است.»

  مراسم جشن و مسابقه مقاله نویسی به مناسبت عید مبعث در غزنی

 در سالروز مبعث پر برکت پیامبر نور و مهربانی مراسمی  از سوی کانون فرهنگی فجر غزنی با حضور بیش از دویست نفر از علما، فرهنگیان و دانشجویان برادر و خواهر در تالار کتابخانه عمومی معارف این شهر برگزار شد.

در اين مراسم سخنرانان پیرامون بعثت و مقام پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) صحبت نمودند. پس از آن گروه های سرود و تواشیح به مجلس حال و هوای ملکوتی دادند و مقالاتی به زبان فارسی و پشتو پیرامون بعثت و زندگانی رسول مکرّم اسلام (صلی الله علیه و آله) خوانده شد.

 درانتهای برنامه، به نویسندگان  30 مقاله برتر از بین 85 مقاله رسیده به مسابقه مقاله نویسی «سیری در سیرۀ پیامبر اسلام (ص)» - که قبلاً فراخوان داده شده بود- از سوی کانون فرهنگی فجر جوایزی  اهداء گردید.

 برگزاری جشن مبعث از سوی مرکز آموزشی- فرهنگی صراط النور کابل

مرکز آموزشی- فرهنگی صراط النور جشن با شکوهی به مناسبت عید سعید مبعث در مصلی ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) برگزار نمود.

دراین همایش که تعداد کثیری از خواهران مؤمنه شرکت  داشتند مسئول مرکز  در سخنانی ضمن تبریک عید مبعث  گفت: « بعثت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) منت بزرگ خالق برمخلوق اش است. خداوند با ارسال ومبعوث داشتن پیامبرمان حضرت محمد ابن عبداالله (صلی الله علیه و آله) بر بشریت منت نهاد و درعصری  که بشر، انسانیت،کرامت، اخلاق وحتی خود را فراموش کرده بود ودر حالتی از توحش بسر می برد، خدوند تعالی راهنما وهدایتگری برای او فرستاد که وجودش  نه تنها برای انسانها بلکه برای تمام  موجودات عالم  رحمت است و آمده است تا مکارم اخلاق را به اتمام رساند.  

برگزاری جشن مبعث به همت انجمن فرهنگی- اجتماعی مدثر کابل

 مجلس جشنی به مناسبت مبعث نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) از سوی انجمن فرهنگی و اجتماعی مدثر برگزار شد.

این محفل که با حضور حدود هشتاد نفر از خواهران درمسجد محمدیه واقع در چهارقلعه وزیر اباد کابل برگزار شده بود پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم برنامه های متنوعی همچون سرود، مقاله، و سخنرانی اجرا شد. در مقاله ای که  یکی از اعضای انجمن در مورد بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله) قرائت کرد بیان شد: «توحید اصلی ترین و مهم ترین پیام بعثت است. فراگیری این اصل چنان گسترده است که اسلام به نام دین توحید شناخته می شود. توحید یعنی نفرت و دوری و نفی همه طاغوت ها. توحید یعنی تکیه نکردن به هیچ قدرتی جز قدرت و عظمت الله. با این مفهوم، انسان قرن 21، بیش از هر زمان دیگر به این اصل حیاتی نیاز دارد. بشر امروز، با طاغوت ها و بت های درونی و بیرونی خود، از هر گونه پیشرفت و سعادت واقعی بازمانده است.. بدون توحید و مبارزه با قدرت های بیگانه، تمدن امروز نه تنها ارزشی ندارد، بلکه سرعت سقوط انسان را چند برابر خواهد کرد. »

یکی از اعضای انجمن نیز در سخنانی گفت: «هدف اصلي بعثت پيامبراكرم(صلی الله علیه و آله) و همة انبيا هدايت و تزكيه نفوس عامه است كه اين محور اصلي يعني همان هدايت نمودن جامعه و بازداشتن آنها از گمراهي و ضلالت مي‌باشد.»

 افغانستان (مزار شريف)

مراسم جشن مبعث پیامبر اکرم (ص) در مزارشریف باحضور جمع کثیری از مردم برگزار شد.

در اين مراسم حجت الاسلام حیدری در سخناني گفت: پیامبر از میان مردم امی یعنی درس نا خوانده انتخاب شد و با علم الهی خود مردم را بسوی خدا راهنمایی کرد .

پاكستان (کویته)

مراسم باشکوهی به مناسبت عید مبعث حضرت محمد (ص) باحضور یحیوی سركنسول وکلیه مامورین اعزامی به همراه خانواده های شان، در محل سرکنسولگری ایران  برگزار گردید.

 در این مراسم باغانی اشعاری در خصوص عید مبعث حضرت رسول اکرم(ص) قرائت نمود، سپس مراسم مولودی خوانی توسط حسینی مسئول خانه فرهنگ برگزار شد.

در ادامه مسابقه ای با طرح سوالاتی د ر خصوص مبعث حضرت رسول (ص) از شرکت کنندگان به عمل آمد وهدایایی از طرف خانه فرهنگ به رسم یا دبود به برندگان اهداء شد.

 برگزاري مراسم در خانه فرهنگ ايران

    با حمایت وپشتیبانی خانه فرهنگ کویته وبا حضور سید ابوالفضل حسینی  مسئول خانه فرهنگ ، ومسئول آموزشی خانم یاسمین با حضور 40 دانش آموزنخبه 10 تا 12مدارس بروری بخصوص المهدی مراسم سخنرانی وپخش فیلم در نمازخانه، خانه فرهنگ برگزار شد.

در این مراسم  حسینی با استفاده از روایات به جایگاه حضرت رسول اکرم(ص) وویژگیهای آن حضرت اشاره نمود وعنوان کرد حضرت رسول اکرم (ص) عامل وحدت بخش بسیار خوبی می تواند نتنها بین مسلمانان بلکه بین تمام مذاهب باشد وما باید در رسیدن به این هدف والا کوشش کنیم وهمگان را با ویژگیهای حضرت رسول (ص)آشنا واز کینه وبدیها ودشمنیها دوری نمائیم  تا باتمسک به آن حضرت انشائ الله بتوانیم به اهداف اسلامی وانسانی برسیم  .

وي با عنوان نمودن محور اصلی فعالیتهای خانه فرهنگ که اشاعه فرهنگ قرآنی درسطح جامعه است آمادگی خانه فرهنگ را جهت تعاملات هرچه بیشتر با مدارس ودانش آموزان نخبه اعلام نمود واز دانش آموزان خواست تا از امکانات فرهنگی خانه فرهنگ استفاده نمایند.

در ادامه مراسم فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) برای دانش آموزان پخش گردید.

برگزاری جشن بعثت حضرت رسول اکرم (ص)در امام بارگاه آیت الله خویی کویته

     با همت وحمایت نمایندگی فرهنگی ایران درکویته از هیأت حجت ابن الحسن بروری در روز بعثت حضرت محمد (ص)، به مناسبت مبعث آن حضرت مراسم باشکوهی با حضور سید ابوالفضل حسینی مسئول خانه فرهنگ ، حجت الاسلام اسدی امام جمعه علمدار،حجت الاسلام صالح موسوی امام جماعت وتولیت امام بارگاه آیت الله خویی، حجت الاسلام افضلی،حجت الاسلام علوی وجمعی از علمای برجسته کویته، اساتید، معلمین وبیش 300 نفراز دانش آموزان مدارس دینی و دوستاران آن حضرت (ص) در امام بارگاه آیت الله خویی برگزارشد.

در این مراسم احمدی ضیاعی مسئول هیأت حضرت حجت ابن الحسن ضمن خیر مقدم عید مبعث را تبریک گفتند واز خانه فرهنگ به جهت حمایت وپشتیبانی مراکز فرهنگی قدردانی نمودند.

در ادامه اکبری مقاله ای درخصوص مبعث حضرت رسول قرائت نمود ودر ادامه گروه سرود لیسه عالی المهدی سرودی در خصوص مبعث اجرا نمودند.

در ادامه مراسم حجت الاسلام افضلی در سخنخاني به جهالتهای مردم دردوران قبل وبعداز بعثت اشاره نمودوعنوان نمود جهالت همراه با پیشرفتهای علمی این عصر بدتر از جهالتهای صدر اسلام است ودر خصوص داعش وجهالتهای آنان بیاناتی ایراد نمود.

سپس سید ابوالفضل حسینی در سخناني با استفاده از آیات وروایات قرآنی به واقعه مهم مبعث حضرت رسول(ص)اشاره نمود وعنوان کرد بعث رسول(ص) انفجارنور درخشان الهی در ظلمات بود ، سرآغاز مبارزه حضرت محمد(ص)با هر گونه شرک وانحراف اعم از علمی، عقیدتی وفکری  وهر گونه خرافه گری بود ،بعثت یک رستاخیز عظیم برای نجات انسان وهدایت او به سمت رشد ،کمال والهی شدن بود.

وي عنوان نمودن بعثت دعوت مردم به عرصه های مختلف تربیتی است، پیامبر هدف  بعث را عنوان نمود، بعثت لاتمم مکارم الاخلاق ، پیامبر برای مسائل اخلاقی جایگاهی خاص قائل بود، اگر ما به فضیلتهای اخلاقی  توجه نکنیم واگر آنهادر اجتماع پیاده نشوددچارآسیبهایی خواهیم شد که جبران آن مشکل بوجود خواهد آورد، پس پیامبر مبعوث شد تا فضیلتهای اخلاقی را در مردم کامل کند.

وي در محضر علما از همگان خواست با توجه به جهالتهایی که در کویته مشهود است بیشتر به سمت قرآن رو آورند وبه قرآن بیشتر تمسک جویند وبه آن عمل نمایند واز خرافه گری بپرهیزند وعاملیت را از پیامبر(ص) بیاموزیم ودر سخنان وکردارمان عملی سازیم .

 در ادامه حجت الاسلام اسدی نیز در خصوص مسائل اخلاقی مد نظر حضرت رسول اکرم (ص) پرداختند و ایشان نیز با استفاده ازآیات قرآنی هدف ازبعثت حضرت رسول(ص) را برشمرد ند وبه جهالتهای مدرن کنونی درعربستان، داعش، یمن و دیکر نقاط درگیر،   اشاره و عنوان کردند که باید جهالت زدایی شود و به

 

فرزندانمان همانطور که به درسشان توجه داریم به مسائل اخلاقیشان نیز توجه داشته  باشیم، همانطور که به مسائل اخلاقی داخل خانه توجه داریم به مسائل اخلاقی بیرون نیز توجه داشته باشیم وهوشیار باشیم .

در ادامه مسابقه ای در خصوص موضوعات قرآنی مطرح وبه 14 نفر برتر آن، جوایز ارزنده ای ،که از طرف خانه فرهنگ تهیه گردیده بود به برندگان اهدا شد.

سپس صالح موسوی تولیت و امام جماعت امام بارگاه آیت الله خویی از سخنرانان بخصوص حسینی مسئول خانه فرهنک تشکر وقدردانی نمود واز اینکه مسئول خانه فرهنگ در این جشن حضور دارند قدردانی نمود واز ایشان خواست تا در برنامه های این امام بارگاه شرکت نمایند،


١٠:١٩ - 1394/02/27    /    شماره : ٦٣٠٥٤٠    /    تعداد نمایش : ٣٧٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.