English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٢ مهر ١٣٩٨
اخبار > شیخ‌زین‌الدین: نهادینه کردن گفت‌وگوهای فرهنگی میان کشورها توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

سی‌‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران/ 107

شیخ‌زین‌الدین: نهادینه کردن گفت‌وگوهای فرهنگی میان کشورها توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

رایزن پیشین فرهنگی ایران در قزاقستان با حضور در غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران به نهادینه کردن گفت‌وگوهای فرهنگی میان کشورها توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مسعود شیخ‌زین‌الدین،‌ رایزن پیشین فرهنگی ایران در قزاقستان و رییس اداره آسیای مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار این سازمان با بیان اینکه وظیفه اصلی رایزنان فرهنگی انتقال فرهنگ از کشورمان به کشورهای حوزه مأموریت است، عنوان کرد: ما دو نوع کار فرهنگی می‌توانیم انجام دهیم؛ کارهای فرهنگی با تأثیر کوتاه مدت و کارهای فرهنگی با تأثیر دراز مدت.

وی با اشاره به اینکه به طور قطع یکی از کارهای فرهنگی که تأثیر دراز مدت دارد، نشر کتاب است، چون اندیشه بزرگان ما در کتاب جمع آوری شده است، گفت: ما می توانیم اندیشه بزرگانمان را در تمام حوزه های مختلف فرهنگی با ترجمه خوب به کشورهای حوزه مأموریت خود منتقل کنیم.

شیخ‌زین‌الدین خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم روی حوزه آسیای مرکزی تمرکز کنیم؛ در این کشورها بحث هویت بعد از استقلال از شوروی اهمیت دارد. بعد از استقلال، این کشورها متوجه شدند که باید خود را به دنیا معرفی کنند و به همین دلیل سراغ تاریخ خودشان رفتند. این تاریخ چندان قدمت و سابقه ندارد و شاید این کشورها تا 400 یا 500 سال بتوانند به گذشته خود برگردند، اما این چندسال در حوزه ایران فرهنگی قرار گرفته است و ما می توانیم کمک های شایانی در این رابطه داشته باشیم.

رایزن پیشین فرهنگی ایران در قزاقستان با تشکر از مرکز مطالعات سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: بحث گفت و گوهای فرهنگی را مرکز مطالعات سازمان جا انداخت و دانشگاه ها را درگیر آن کرد. این موضوع بسیار تأثیرگذار است که بتوانیم با نهادهای فرهنگی و دانشگاهی کشورهای آسیای مرکزی ارتباط خوبی برقرار کنیم و اندیشمندان خود را به آن ها مرتبط کنیم و گفت و گوهای فرهنگی را گسترش دهیم.

رییس اداره آسیای مرکزی افزود: این گفت و گوهای فرهنگی در نهایت به نفع ملت های این منطقه خواهد بود و حاصل این گفت و گوها کتاب می شود. این کتاب ها هم می تواند به زبان فارسی و هم کشورهای آسیای مرکزی منتشر شود و تأثیرگذار باشد.

وی در خصوص اینکه ظرفیت انجام چه نوع کارهایی در آینده فراهم است، تشریح کرد: باید همین کار را به شیوه های جدید مجازی انجام دهیم و تنها موضوع مهم استمرار گفت و گوهای فرهنگی است و نیاز منطقه شناختن بهتر یکدیگر است و باید جست و جو کنیم که زمینه برای کدام کشور بیشتر است.

رییس اداره آسیای مرکزی یادآوری کرد: کار با کشور ازبکستان سخت بود، اما با تغییرات به وجود آمده ورود راحت تر شد. متأسفانه برای ارتباط با تاجیکستان مشکل داریم و امیدواریم اتفاقی بیفتد که شخصیت های فرهنگی دو کشور در تعامل بیشتری با یکدیگر باشند.

شیخ‌زین‌الدین با بیان اینکه در کشور قزاقستان به عنوان محل مأموریتم در این زمینه به خصوص با حضور دکتر صفر عبدالله از ایرانشناسان قزاقستان مشکلی نداریم، عنوان کرد: دکتر صفر عبدالله می تواند پل ارتباطی بین اندیشمندان ایرانی و قزاقستانی باشد و این فرآیند را تسهیل می کند. چیزی که در آینده ما را می تواند به یکدیگر نزدیک کند، گفت و گوهای فرهنگی در حوزه آکادمیک است.


١٥:٢١ - 1398/02/14    /    شماره : ٧٢٩٦٢٨    /    تعداد نمایش : ٣٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.