English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٩
اخبار > بررسی گفت‌وگوی ادیان، نیاز امروز و نقش آن در توسعه ارتباطات ایران و بوسنی هرزگوین


  چاپ        ارسال به دوست

سی‌‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران/ 95

بررسی گفت‌وگوی ادیان، نیاز امروز و نقش آن در توسعه ارتباطات ایران و بوسنی هرزگوین

گفت‌وگوی ادیان، نیاز امروز و نقش آن در توسعه ارتباطات ایران و بوسنی هرزگوین در غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست تخصصی «گفت‌وگوی ادیان، نیاز امروز و نقش آن در توسعه ارتباطات ایران و بوسنی هرزگوین» با حضور عباس آریا زند، عضو انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین و رایزن پیشین فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی هرزگوین، مرتضی صبوری، معاون مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سمیر ولاجیج، سفیر بوسنی هرزگوین در ایران، عباس حیدر، رییس انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین در غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مرتضی صبوری گفت: در حالی که عده‌ای در حال گسترش جنگ و خشونت هستند، شرایط امروز جهان ایجاب می‌کند که با اندیشه ها و ادیان مختلف گفت و گو داشته باشیم و آشنا شویم. خوشبختانه در چند سال اخیر شرایط گفت و گو با حوزه بالکان باز شده است.

در ادامه ولاجیج سفیر بوسنی و هرزگوین عنوان کرد: کشور ایران و بوسنی در گفت و گوی ادیان تجربه خوبی دارند و می توانند گفت و گوی سازنده ای داشته باشند. با کاتولیک ها، ارتودوکس ها و جامعه اسلامی کارهایی برای توسعه صلح انجام شده است.

آریا زند در رابطه با گفت و گوی ادیان ها و ارتباط ملت ها از مجرای دین بیان کرد: در ماه مبارک در شهر سارایوو و اطرافش نمی توانید چیزی بخورید یا سیگار بکشید. گفت و گوی ادیان هر نوع گفت و گوی بین ملت ها در دنیای معاصر خارج از مرزها و فارغ از دسته بندی های لازم است.

عضو انجمن دوستی ایران و بوسنی هرزگوین خاطرنشان کرد: دین بستری از سوی خداوند است که به طور عجیبی روی فرهنگ تأثیر می گذارد. فرهنگ دینی از اشتراکاتی بین کشورهای مسلمان است که در آن دیانت حقه اسلامی نفوذ دارد و طبعا روی سیاست هم تأثیر می گذارد. در میان مسلمانان وقتی گفت و گو انجام می شود، روی گفت و گوی سیاسی تأثیر می گذارد.

آریا زند با اشاره به گفت و گوی ادیان در کشورهای دیگر توضیح داد: در کشورهای دیگر نفوذ گفت و گوی ادیان بیشتر در حوزه اجتماعی است. در بالکان و بوسنی هرزگوین برادران مسلمان مقیدی حضور دارند و کاش نسل کشی اتفاق نمی افتاد تا شاهد جامعه بالنده ای باشیم. شاید اگر گفت و گوی دینی صورت می گرفت، شاهد این جنگ ها و خشونت ها و نسل کشی نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: شاید دو یا سه هزار کلمه موثر در فرهنگ بوسنی هرزگوین پیدا می کنید که مربوط به عناصر فرهنگ دینی ماست. در آنجا مسلمانان حنفی مادریدی و اهل بیتی هستند و نقش عقل را در کارهای خود سهیم می دانند و کاملا ما را در آغوش می گرفتند و هر بوسنی مثل برادر گمشده ام بود. به همین دلیل خیلی زود زبانشان را خوب یاد گرفتیم و تعاملات ما با آنها بیشتر شد.

آریا زند با اشاره به اینکه بین ایران و بوسنایی ها رنگ و بوی بیش از 70 درصدی گفت و گوی دینی وجود دارد، تأکید کرد: این نوع حضور را در انجمن دوستی ایران و بوسنی گرامی می دارم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تلاش خود را در این رابطه انجام داده است.

انتهای پیام/ص


١٣:٤١ - 1398/02/13    /    شماره : ٧٢٩٥٢٣    /    تعداد نمایش : ٩٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.