English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧
اخبار > سازمان فرهنگ همگام با سیاست‌های نظام است


  چاپ        ارسال به دوست

خامه‌يار در جمع دانشجويان امام صادق (ع):

سازمان فرهنگ همگام با سیاست‌های نظام است

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ با تاكيد بر تقويت منابع قدرت براي مقابله با جنگ نرم در عرصه روابط بین‌المللی، گفت: اين سازمان همگام با سیاست‌های نظام گام بر‌مي‌دارد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست بسيج دانشجويي دانشجويان دانشگاه امام صادق (ع) پيش از ظهر امروز، 26 تيرماه با حضور و سخنراني عباس خامه‌يار، معاون بين‌الملل، محمدعلی ربانی، رئیس مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی، عباس هدایتی، فرمانده مرکز مقاومت بسیج سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و سردار معز خادم حسینی، معاون بین‌الملل سازمان بسیج مستضعفین در محل حسينيه‌الزهرا(س) اين سازمان برگزار شد.

در ابتداي اين نشست، خامه‌يار طي سخناني، ضمن ارائه گزارشي از اهم فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: اين سازمان به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران در سال 1374 خورشیدی برای یكپارچه‌سازی فعالیت‌هاي فرهنگی در خارج از كشور تأسيس شد تا تصویری روشن از فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان عرضه كند.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عملكرد بيش‌از 80 نمایندگی فرهنگی در سطح جهان اشاره و تصريح كرد: اين نمايندگي‌هاي فرهنگي با بهره‌گیری از دانش سازماني و توان فرهیختگان و کارشناسان مخاطبان خود را با گوشه‌هایی از تمدن کهن هفت هزار ساله این مرز و بوم و دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران آشنا مي‌كنند.

وي در ادامه سخنان خود، بر ضرورت معرفي چهره رحمانی اسلام تأكيد كرد و گفت: نمايندگي‌هاي فرهنگي كه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خارج از كشور مستقر هستند به همراه توانمندي‏ها و پيشرفت‏هاي علمي و فرهنگي و جاذبه‌های گردشگري جمهوری اسلامی ایران، چهره رحمانی اسلام را به مردم جهان مي‌شناسند.

خامه‌يار به بحث قدرت نرم در عرصه روابط بین‌المللی اشاره و اظهار كرد: امروزه در عرصه روابط بین‌المللی، این دیپلماسی فرهنگی یا دیپلماسی عمومی و قدرت نرم است که حرف اول را می‌زند.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از تحقق اهداف جنگ نرم به تقویت منابع قدرت خود در داخل و خارج از کشور اهتمام ورزیده تا با طراحی و اجرای برنامه‌های لازم، ترفندهای دشمنان را خنثی كند.

وي ادامه داد: در این روند برای تقویت منابع قدرت در خارج از کشور باید اعمال یک دیپلماسی قدرتمندانه فرهنگی با جدیت دنبال شده و ساز و کار آن تامین شود. از ديگر مواردي كه در اين مسير مثمرثمر است، بحث حماسه فرهنگي خواهد بود.

خامه‌يار ضمن اشاره به مسائل و مشکلاتی که دنیای امروز با آنها مواجه است به ویژه پدیده تکفیر و افراط‌گرایی، خشونت و تروریسم، گفت: براي مقابله با پديده تكفير و افراط‌گرايي باید به اینگونه پرسش‌ها پاسخ دهيم که ریشه این پدیده‌های شوم و نو ظهور در کجاست و چگونه پدید آمده‌اند و چه تدابیری بایستی برای مقابله با این خطرات و تهدیدها اندیشیده شود.

وي در ادامه، بيان كرد: جریان‌های منحرف چون داعش که مورد حمایت برخی از قدرت‌های جهانی هستند، نماد اسلام غیرحقیقی شده‌اند اما با توجه به همه اين تهاجمات، جمهوري اسلامي ايران همواره پيام خود كه همان نمايان كردن چهره حقيقي اسلام است را در اقصي نقاط دنيا اعلام مي‌دارد.

خامه‌يار علاقه‌مند كردن و ایجاد باور نسبت به اسلام ناب محمدي (ص)، انقلاب اسلامی، مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ و تمدن اسلامی ـ ایرانی را از اهداف اصلي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برشمرد و گفت: با توجه به اين رويكرد، سازمان فرهنگ همگام و همسو با سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران گام برمي‌دارد كه در اين مسير با توجه به ظهور و فعاليت جريانات افراط‌گرايي در دنيا، همواره با قدرت بالا به معرفي نظام مقدس و چهره حقيقي اسلام پرداخته است.

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به گفت‌وگوي اديان اشاره كرد و گفت: ما بر اين باوريم که گفت‌وگوي دینی میان ادیان الهي پیرامون چالش‌ها و گرفتاری‌های بشر می‌تواند به بسیاری از رنج‏هاي جامعه انساني پایان دهد، كه از اين رو، سازمان فرهنگ نشست‌های بسیاری میان دانشمندان مسلمان با ساير اديان برگزار کرده است.

وي همچنين، افزود: اين سازمان با اعزام هيأت‌هاي مختلف در گفت‌وگو با ساير اديان شركت كرده است كه از جمله آن مي‌توان به برگزاري و مشاركت در 9 دور گفت‌وگوي ديني با شوراي پاپي گفتگوي اديان واتيكان و 9 دور گفت‌وگو با كليساي ارتدكس روسيه، اشاره كرد.

خامه‌يار گسترش زبان و ادبيات فارسي، توسعه همكاري‌هاي علمي ـ‌ دانشگاهي، همكاري با سازمان‏هاي بين‏المللي و مردم‏نهاد، هفته‌هاي فرهنگي، اعزام مبلغان، برقراري تعامل ميان زنان فرهيخته مسلمان در جهان و تعامل با ايرانيان ساكن در ديگر كشورها را از ديگر برنامه‌هاي نمايندگي‌هاي فرهنگي در خارج از كشور عنوان كرد.

وي در پايان سخنان خود، يادآور شد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با توجه به مأموریت خود در حوزه مديريت و راهبری روابط فرهنگي بین‌المللی و سياستگزاري، هماهنگی، حمایت و نظارت بر فعاليت‌هاي فرهنگي ـ تبلیغی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، این روابط را در مسير نمايان كردن اسلام حقيقي، انقلاب اسلامی و مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران سوق مي‌دهد.

آمادگی حضور بسيجيان در عرصه‌های مختلف بین‌الملل

سردار معز خادم حسینی، معاون بین‌الملل سازمان بسیج مستضعفین در سخنان آغازين خود، به ظرفیت‌های بین‌المللی بسیج اشاره كرد و گفت: بسیج به مثابه یک سازمان بزرگ معنوی در سراسر کشور و در اقشار مختلف با تجربه گران‌بهای انقلابی که بر دوش گرفته و با این گنج عظیم که ثمره انقلاب به برکت خون شهدا است، آمادگی برای حضور در عرصه‌های مختلف بین‌الملل دارد.

وي افزود: ما برآنيم تا فرصت جدیدی در عرصه بین‌الملل برای کشور رقم بزنیم و گام‌های بعدی را متناسب با این فرصت برداریم.

سردار معز خادم حسینی ضمن تشريح عملكرد سازمان بسیج مستضعفین بيان كرد: مأموريت بسيج بين‌الملل با ساير سازمان‌هاي همسو متفاوت است. در اين عرصه با هدف تبیین مفهوم بسیج و بسیجی، بهره‌گیری از تفکر بسیجی در حوزه دیپلماسی، شناخت تجارب بسیجیان در حوزه بین‌الملل و تبادل دیدگاه صاحب‌نظران به ويژه دانشجويان مي‌توانيم قدم‌هاي سازنده‌اي را برداريم.

در ادامه اين نشست، محمدعلی ربانی، رئیس مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به تشريح بخشي از فعاليت‌هاي اين مركز و همچنين، عملكرد بسيجيان در حوزه بين‌الملل پرداخت.

بنابر اعلام اين خبر، اين نشست همراه با طرح پرسش و پاسخ ميان شركت‌كنندگان و اساتيد حاضر در جلسه به پايان رسيد.

انتهاي پيام/


١٣:٠١ - 1395/04/26    /    شماره : ٦٥٥٦٣٧    /    تعداد نمایش : ١٥٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.