English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨
اخبار > مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران؛

مراسم شب‌های قدر در خارج از کشور برگزار شد

مراسم لیالی پُربرکت قدر و شهادت مظلومانه مولی الموحدین، حضرت امام علی(ع) با حضور ایرانیان مقیم و دوستداران اهل بیت(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در كشورهای ذیل برگزار شد:

چین

در شامگاه شهادت امام علی(ع) و شب دوم از لیالی پُر فیض قدر، جمع زیادی از ایرانیان مقیم پکن در سفارت جمهوری اسلامی ایران گردهم آمدند.

این مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام عطاران، از روحانیون جامعةالمصطفی(ص) العالمیه آغاز شد و با تلاوت قرآن کریم از سوی بوالحسنی، قاری بین‌المللی ادامه یافت.

عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در پکن در سخنان کوتاهی، گفت: باید اهمیت این شب‌ها را دانست زیرا رحمت الهی در این شب‌ها نازل می‌شود.

قرائت دعای شریف جوشن کبیر و مدیحه سرایی در مدح آن حضرت از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

آتن

روزه‌داران ایرانی مقیم یونان و کارکنان نمایندگی‌های ایران و خانواده‌های آنان در ایام لیالی قدر در سالن خلیج فارس رایزنی فرهنگی کشورمان در آتن حال و هوای مناجات و راز و نیاز با خداوند متعال را ایجاد کردند.

علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در آتن ضمن خوش آمد گویی به برادران و خواهران شرکت کننده و تسلیت ایام شهادت مولای متقیان، قرآن ناطق حضرت علی ابن ابی طالب(ع) احادیثی از آن حضرت خواند.

آیت الله شیخ علی اسلامی، مبلغ اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم، به ویژگی‌های ماه رمضان اشاره کرد و گفت: ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و ماه خودسازی و بندگی خداست و روزه تنها عبادتی است که خداوند متعال خود متکفل اجر و پاداش آن شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امام علی(ع) تجسم اخلاق و رفتار قرآنی و نمونه‌ای بی نظیر در تاریخ جهان است و به همین دلیل نه تنها شیعیان و مسلمانان بلکه تعداد زیادی از اندیشمندان جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

در ادامه،‌ کریم آبادی، از مداحان اهل بیت(ع) به مداحی و نوحه خوانی پرداخت و بخش پایانی برنامه خواندن دعای ویژه شب قدر، دعای جوشن کبیر و قرآن بر سر گرفتن بود.

ژاپن

مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان، احیای شب قدر و عزاداری شهادت امام علی(ع)، شامگاه روز یکشنبه ۶ خردادماه در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از ایرانیان، دانشجویان مقیم و برخی اتباع دیگر کشورها با اقامه نماز مغرب و عشاء و برپایی سفره افطار آغاز شد، قرآن و دعای پرفیض جوشن کبیر قرائت شد.

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین معزی تهرانی، طی سخنانی به فلسفه زندگی، ارتباط با خدا، ضرورت های بندگی و ... پرداخت.

برپایی مراسم عزاداری شهادت امیرالمومنین(ع)، سینه زنی، مداحی و ذکر مصیبت بخش بعدی این مراسم نورانی بود که با سر گرفتن قرآن کریم به پایان رسید.

بنابر اعلام این خبر، حجت‌الاسلام و المسلمین معزی با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران و دعوت رایزنی فرهنگی کشورمان از سوی مرکز بین‌ تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این برنامه حضور یافته و به سخنرانی پرداخت.

همچنین، مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان و احیای شب قدر عصر روز سه شنبه 7 خرداد ماه در محل اقامتگاه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از ایرانیان، دانشجویان مقیم و برخی اتباع دیگر کشورها با اقامه نماز مغرب و عشاء و برپایی سفره افطار آغاز شد، قرآن و دعای پرفیض جوشن کبیر قرائت شد.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین معزی تهرانی به سخنرانی پرداخت و در ادامه نیز مداحی و مراسم قرآن به سر گرفتن صورت گرفت.

مالزی

مراسم معنوی احیا شب‌های قدر همزمان با شب بیست و یکم ماه رمضان و شهادت مولی متقیان حضرت علی(ع) با حضور ایرانیان مقیم مالزی در کوالالامپور مالزی برگزار شد.

این مراسم که با حضور افخم، سفیر و علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی و جمعی از کارگزارن نظام اساتید و دانشجویان و ایرانیان مقیم مالزی برگزار شد، پس از اقامه نماز مغرب و عشا نیز دعای جوشن کبیر قرائت شد.

حجت‌الاسلام جوان آراسته، روحانی اعزامی از ایران با تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین علی(ع) با تأکید بر اینکه جایگاه زائر خدا در عرش است، راه رسیدن به فلاحت و رستگاری را واسطه آوردن نزد خدا، جهاد در راه خدا و تقوا ذکر کرد.

وی همچنین، با اشاره به شخصیت والای امام نخستین شیعیان به تشریح دو جریانی پرداخت که در انکار شخصیت امام علی (ع) کوشیدند.

پایان بخش این مراسم، سینه زنی و عزاداری و بر سر گرفتن قرآن بود که با شور تمام برگزار شد.

همچنین، مراسم مشابهی توسط حجت‌الاسلام و المسلمین گیوی که از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خارج کشور اعزام شده بود در هیأت محبان الرسول منطقه سردانگ کوالالامپور برگزار شد.

شیعیان مالزیایی نیز در مراکز و حسینیه‌های خود، مراسم احیاء شب بیست و یکم رمضان و شهادت حضرت علی علیه السلام را در مناطق و شهرهای مختلف این کشور برگزار کردند.

تفلیس

همزمان با شهادت حضرت علی(ع)، مراسم پُرفیض و برکت شب‌های قدر، نوزدهم و بیست و یکم ماه مبارک رمضان با حضور جمع کثيری از ایرانیان مقیم تفلیس و ارادتمندان به خاندان اهل بيت(ع) در حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برگزار شد.

ایرانیان مقیم گرجستان با اجرای برنامه‌های متنوعی همچون ضیافت افطار، اقامه نماز جماعت، قرائت دعای جوشن کبیر، دعای قرآن به سر گرفتن و مداحی و مرثیه سرایی توسط حجت‌الاسلام و المسلمین داود زارع، رییس نمایندگی المصطفی در گرجستان و یاری به سوگ شهادت مولای مظلومان امام اول شیعیان جهان پرداختند.

ترکیه (استانبول)

مراسم احیا ی شب های قدر در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد. این مراسم با حضور ایرانیان مقیم و سخنرانی حجت الاسلام کاشانی، نماینده جامعه المصطفی در ترکیه، حجت الاسلام سید مصطفی حسینی، رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، بختیار اسدزاده، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد.

این مراسم با خواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد، سپس حجت الاسلام کاشانی نماینده جامعه المصطفی در ترکیه در فضلیت  و جایگاه شبهای قدر سخنرانی کرد.

سپس گروه بین المللی تواشیح جانبازان قمر بنی هاشم به اجرای همخوانی ویژه ماه مبارک رمضان و شبهای قدر پرداختند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در ادامه این مراسم نصرتی و ابطحی، از مداحان اهل بیت (ع) به روضه خوانی  و سینه زنی ویژه شب شهادت  مولای متقیان  امام علی علیه السلام  پرداختند.

در آخر مراسم این شب، دعای قرآن بر سرگرفتن شب‌های قدر خوانده شد و پس از آن از شرکت کنندگان  در سفره اکرام سحری پذیرایی به عمل آمد.

همچنین، مراسم احیا شب نوزدهم در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد. این مراسم با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین کاشانی، نماینده جامعةالمصطفی در ترکیه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی، رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، بختیار اسدزاده، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، ایرانیان مقیم، معلمین مجتمع آموزشی فجر استانبول، کارکنان و خانواده‌های سرکنسولگری و سایر ارگان‌های مستقر در استانبول برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و خواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد، سپس حجت‌الاسلام کاشانی در باره فضلیت و جایگاه شب‌های قدر سخنرانی کرد.

نصرتی، مداح اهل بیت(ع)  به روضه خوانی و سینه زنی ویژه شب ضربت خوردن مولای متقیان حضرت علی(ع) پرداخت و در ادامه، دعای قرآن بر سرگرفتن شب‌های قدر خوانده شد.

مراسم احیا شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد و گروه بین‌المللی تواشیح جانبازان قمر بنی هاشم به اجرای همخوانی پرداختند.

قرائت دعای جوشن کبیر و مداحی نصرتی و ابطحی، از مداحان اهل بیت(ع) و قرآن بر سرگرفتن از دیگر برنامه‌ها بود.

مراسم احیا  شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان با حضور ایرانیان مقیم، مسؤلین و معلمین مدرسه ایرانیان استانبول، کارکنان و خانواده‌های نهادهای جمهوری اسلامی ایران مستقر در استانبول، حجت‌الاسلام والمسلمین کاشانی، نماینده جامعةالمصطفی در ترکیه، بختیار اسدزاده، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول در محل سالن اجتماعات سرکنسولگری کشورمان در استانبول برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و خواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد. سپس حجت الاسلام کاشانی در سخنانی با اشاره به اهمیت شب‌های قدر و دعا کردن در این شب‌ها، فرازهایی از دعای مکارم الاخلاق امام سجاد (ع) را قرائت کرد.

در ادامه این مراسم نصرتی از مداحان اهل بیت (ع)  به روضه خوانی پرداخت و دعای قرآن بر سرگرفتن  شب‌های قدر خوانده شد.

اتیوپی

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، مراسم احیای شب‌های قدر با حضور شیعیان و ایرانیان مقیم اتیوپی برگزار شد. در این مراسم پس از اقامه نماز جماعت و صرف افطار، جزء خوانی قرآن کریم و قرائت دعای جوشن کبیر و سایر ادعیه مخصوص شب‌های قدر انجام شد.

حجت‌الاسلام معینیان، مبلغ اعزامی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خصوص ولایت امام علی(ع)، وظایف شیعیان در عصر غیبت و نیز فضیلت شب‌های قدر سخنرانی کرد.

سپس، سنت قرآن به سر گرفتن همراه با ذکر مصائب اهل بیت(ع) و سینه زنی برگزار شد.

همچنین، مراسم مشابهی به همین منظور با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در حسینیه شیعیان پاکستانی و هندی مقیم آدیس آبابا برگزار شد.

عشق‌آباد

مراسم ویژه شب قدر و احیاي شب بیست و یکم رمضان با حضور احمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، رایزن فرهنگی کشورمان، ایرانیان و علاقمندان به آستان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در محل مسجد فاطمه الزهرا (س) عشق‌آباد برگزار شد.

احمدی، سفیر ایران در عشق‌آباد در سخنانی، حضرت علی (ع) را الگویی کامل برای تمامی انسانها و در تمامي اعصار دانست و افزود: مطالعه نهج البلاغه که حاوی سخنان و کلمات شگفت انگیز آن امام است، کاملا موید این ادعاست.

وی گفت: امروز ما می‌دانیم که حتی غیر مسلمانان با توجه به نظم در امور به پیشرفت‌های قابل توجهی نائل شده اند و شاهد پیشی گرفتن آنها در برخی کارها هستیم  و می‌بایست با تاسی به فرمایشات آن بزرگوار و تلاش لازم بتوانیم خود و جامعه را در مسیر تعالی و کمال و پیشرفت قرار دهیم.

تلاوت آیات قرآن کریم،‌ قرائت دعای افتتاح و جوشن کبیر و نوحه خوانی در رثای شهادت امیر المؤمنین(ع) و برگزاری آیین ویژه شب قدر پایان بخش این مراسم بود.

بمبئی

مراسم شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) با حضور آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران، همکاران و کارکنان سرکنسولگری، وابستگی فرهنگی و دیگر ارگان‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران و جمعی از ایرانیان مقیم در انجمن ایرانیان (فتوت) شهر بمبئی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسن ناصری با اشاره به شخصیت والای حضرت علی(ع) گفت: در دنیای امروز که معنویت گمشده بشریت است، شناساندن شخصیت‌های بی نظیری همچون حضرت علی (ع) که در همه مقاطع عمر گران‌بهایش می‌تواند برای نسلهای عصر حاضر الگو و اسوه کاملی باشد؛ امری شایسته، بلکه ضروری است.

وی در ادامه، به ویژگی‌های خاص حضرت علی (ع) از منظر پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و همچنین، مداح اعزامی اهل بیت عصمت و طهارت اشعاری را در وصف آن امام همام بیان کرد.

همچنین، مراسم شب‌های قدر نوزدهم و بیست و یکم ماه مبارک رمضان با حضور رضا زاده، سرپرست سرکنسولگری ایران، آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران، همکاران و کارمندان سرکنسولگری، وابسته فرهنگی، جمع کثیری از ایرانیان مقیم و شیعیان و علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت در مسجد ایرانیان بمبئی برگزار شد.

سخنرانی، اقامه نماز، قرائت دعای جوشن کبیر، عزاداری، سوگواری، احیا وتوسل به قرآن مجید واستعانت از اهل بیت (ع) از مهمترین بخش‌های این مراسم به شمار می‌آمد.

فیلیپین

مراسم پر برکت لیالی قدر با حضور محمد تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، اعضاء سفارت، شیفته گان خاندان عصمت و طهارت از کشورهای کویت، بحرین، پاکستان و فیلیپین، دانشجویان ایرانی و ایرانیان مقیم در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا دستمالچی به اعمال شب‌های قدر اشاره کرد و گفت: شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان را که به لیله جُهَنی نامیده می‌شود را شبی دانست که به احتمال زیاد شب قدر است.

مداحی و قرائت دعای پر برکت جوشن کبیر و قرآن به سر گرفتن از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

عراق (کرکوک)

به مناسبت ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن، به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری هیأت قرآنی حسینیه اهل بیت(ع) کرکوک محفل بزرگ قرآنی با حضور علمای شیعه و سنی، شیوخ عشایر عرب کرکوک، هاشمی، نماینده فرهنگی ایران، حجت‌الاسلام بطاط، نماینده مرجع عالیقدر آیت الله سیستانی در استان کرکوک، فرمانده هان نظامی و امنیتی، چهره‌های برجسته قرآنی محلی و عموم مردم مسلمان با اجراء گروه تواشیح و قاریان جمهوری اسلامی ایران در حسینیه اهل بیت(ع) کرکوک برگزار شد.

در این برنامه حجت‌الاسلام شیخ علی، امام جماعت اهل بیت(ع) گفت: در ماه مبارک رمضان که یکی از بهترین اعمالش تلاوت قرآن است، جمهوری اسلامی ایران با اعزام هیأت برجسته قرآنی رونق زیبایی به این محافل بخشیده است و ما افتخار می‌کنیم به چنین کشور دوست و همسایه‌ای که همیشه حامی ما بوده و در برنامه‌های فرهنگی نیز از حمایت جمهوری اسلامی بهرمند شده‌ایم.

سپس، شیخ علی گروه تواشیح طارق جمهوری اسلامی ایران با اجرای چند قطعه تواشیح زیبا به زبان‌های ترکی و عربی توانست حاضرین در جلسه را تحت تاثیر قراردهد و سپس در ادامه برنامه تلاوت زیبای مهدی شایق، قاری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به حال و هوای قرآنی مجلس رونق بخشید و مورد تشویق حضار واقع شد.

در پایان برنامه، امیرمهدی جعفریان، حافظ خردسال کل قرآن کریم از جمهوری اسلامی ایران با اجرای ترتیل زیبایش فضا را منور به نور قرآن کرد.

عراق (سلیمانیه)

در ماه نزول قرآن، به همت رایزنی فرهنگی ایران و با هماهنگی اوقاف سلیمانیه گروه تواشیح و قاریان قرآن جمهوری اسلامی ایران جهت اجراء برنامه‌های متنوع قرآنی به سلیمانیه دعوت شدند.

گروه تواشیح طارق تبریز شامل مهدی شایق، قاری بین‌المللی، امیرمهدی جعفریان، حافظ خردسال کل قرآن کریم و سید محسین بلاغی، ناصر بخت آور،میثم ناعمی، مهدی محمدی می‌شود.

اولین اجراء این گروه بعد از نماز عصر در مسجد اهل تسنن (حاج احمد حصور) یکی از مساجد برجسته سلیمانیه با حضور علماء، ماموستایان دینی، نماینده اوقاف، هاشمی، وابسته فرهنگی کشورمان در سلیمانیه و عموم مردم برگزار شد.

در این مراسم، ماموستا حسین، امام و خطیب مسجد(حاج احمد حصور) در خصوص برگزاری چنین مجالس قرآنی در ماه مبارک رمضان تقدیر کرد و افزود: انس با قرآن باعث هدایت انسان می‌شود و خیر و برکت را در زندگی رونق می‌بخشد.

سپس، مهدی شایق، قاری بین المللی جمهوری اسلامی ایران با تلاوت زیبای آیاتی چند از کلام الله مجید مورد توجه حاضرین در جلسه قرار گرفت، در ادامه گروه تواشیح طارق با دو اجراء زیبا مورد تشویق قرار گرفت.

همچنین، بعد از نماز جمعه در حسینیه شیعیان (امام الحکیم ) سلیمانیه با حضور امام و خطیب حسینیه، هاشمی، وابسته فرهنگی ایران در سلیمانیه و جمع کثیری از شیعیان برنامه قرآنی خود را آغاز کرد.

کنیا

همزمان با فرارسیدن ایام و شب‌های قدرهمراه و همگام با سایر مسلمانان و روزه داران در ایران اسلامی و سایر کشورهای اسلامی، مسلمانان و بویژه شیعیان کنیایی و ایرانیان مقیم کنیا در شهرهای مختلف این کشور از جمله مومباسا، ناکورو لامو و نایروبی با برپایی مجالس وعظ و خطابه به احیای شب‌های قدر در شب  نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه رمضان در مساجد حضور یافتند.

قرائت ادعیه وارده برای این شب‌ها مانند دعای جوشن کبیر، زیارت امیرالمؤمنین علی(ع) و اقامه نمازهای مستحب و مداحی از جمله این برنامه‌ها بود.

همینطور با هماهنگی اعضای سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز مراسم ویژه این ایام و لیالی قدر در محل سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی برگزار شد.

سریلانکا

مراسم شب‌های قدر با حضور ایرانیان مقیم در محل اقامتگاه سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

کاظمی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه مطالبی را درخصوص آداب روزه‌داری در این ماه پربرکت و شرایط روزه دار، جایگاه تلاوت قرآن کریم و ادعیه وارده شده ویژه ماه رمضان، ضرورت بهره‌برداری از فرصت‌هایی که خداوند متعادل در این ماه به منظور تامین و تدارک روحی و معنوی فراهم کرده است، بیان کرد.

پایان بخش این مراسم، قرائت دعای جوشن کبیر و قرآن به سر گرفتن بود.

بنگلادش

مراسم احیای شب‌های قدر ماه مبارک رمضان (19، 21 و 23) و عزاداری شهادت امام علی(ع) در محل رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش با مشارکت انجمن مؤمنین بنگلادش برگزار شد.

علاقه مندان با قرائت قرآن کریم، مرثیه سرایی، قرائت دعای جوشن کبیرو برپایی آئین احیا و قرآن بر سر گذاشتن شب زنده داری کردند.

کویت

مراسم سوگواری و احیای لیالی پرفیض قدر همراه با قرائت دعای جوشن کبیر با حضور سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امورخارجه و هیأت همراه، سفیر، اعضای سفارت و نهادهای آموزشی و فرهنگی و خانواده‌های ایرانی مقیم در اقامتگاه سفیر کشورمان در کویت برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام محمودی، از روحانیون ایرانی طی سخنانی به ذکر فضایل و مصائب اهل بیت عصمت و طهارت(س) پرداخت و ذاکران اهل بیت(ع) اشعاری در مورد امیرمؤمنان قرائت کرد.

یادآور می‌شود، مراسم مشابهی به زبان عربی و فارسی در بسیاری از مساجد و حسینیه‌های کویت برگزار شد.

زیمبابوه

مسلمانان و شیعیان زیمبابوه همزمان با تمامی مسلمانان در سراسر جهان اسلام در شب‌های ماه مبارک رمضان در مساجد و نمازخانه‌ها به برپایی نماز جماعت و قرائت قرآن کریم و ادعیه وارده پرداختند.

شیعیان هراره نیز اعم از آفریقایی، لبنانی، هندی و پاکستانی و ایرانیان مقیم در مسجد آل محمد(ص) در طول شب‌های ماه مبارک رمضان در مراسم ویژه اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و قرائت دعای افتتاح که هر شب با حضور سفیر، رایزن فرهنگی ایران و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران و خانواده‌های آنان به همت رایزنی فرهنگی در این مکان مقدس برگزار می‌شد، شرکت کردند.

همچنین، برنامه‌هایی چون قرائت سور قرآن کریم، دعای جوشن کبیر، سخنرانی مذهبی توسط حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی کریمی درباره اهمیت شب‌های قدر و روضه شهادت مولای متقیان و امیرمؤمنان علی(ع) در شب‌های قدر برگزار شد.

 پاکستان (اسلام آباد)

مراسم پُرفیض شب‌های قدر، نوزدهم ، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان با حضور جمع کثيری از ایرانیان مقیم اسلام آباد و ارادتمندان به خاندان اهل بيت(ع) در مسجد سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان و با حضور  حجت الاسلام حامد آل يمين برگزار شد.

در ابتدای مراسم گروه قرآنی و تواشیح "بقيت الله" اعزامی از ایران در لیالی قدر با حضور در جمع ایرانیان مقیم اسلام آباد به اجرای برنامه های قرائت قرآن کریم، و تواشیح خوانی و خواندن دعای جوشن کبیر پرداختند و فضای روحانی و ملکوتی را ایجاد نمودند و مورد اقبال حاضرین قرار گرفت.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حامد آل يمين  روحانی اعزامی از سوی مرکز بین الملل تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  درباره فضایل شب های قدر سخنرانی کرد.وی در سخنانی در این خصوص افزود:برای سلوک الی الله مقدماتی لازم است و همچنین طی مراحلی از جمله مقدمات و منازل سلوک که به عنوان اولین مرحله توسط برخی از اهل معرفت معرفی شده است توبه می باشد از نگاه برخی دیگر از اهل معرفت مانند حضرت امام رحمت الله علیه پیش از توبه منزل و مرحله دیگری وجود دارد که تذکر نامیده می شود کسی که نسبت به خطاهای خود غفلت دارد و متذکر یاد خدا نیست برای او امکان توبه وجود ندارد بسیاری از مومنین که حتی ممکن است به زبان استغفار کنند اما درد درون نسبت به خطاهای خود غافل اند یا آن را کوچک می شمارند برای بیرون آمدن از غفلت و رسیدن به مقام تذکر میتوان از تجربه های نزدیک به مرگ که در ادیان و مذاهب مختلف نقل شده است کمک گرفت .

حامد آل يمين درپایان سخنان خود با اشاره به تمسک به خود اهل بیت عصمت و طهارت گفت: در شب بیست و یکم شب که شهادت امیرالمومنین است با توجه به این ذوات مقدس میتوان علاوه بر توجه به ناله ها و گریه های امیرالمومنین و تلاش ایشان در جلب مغفرت الهی و استغفار حالت توبه و استغفار را در خود تقویت کرد .

صربستان

 این مراسم به مدت سه شب در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در صربستان و با حضور  حجت الاسلام اکبر عیدی، کارکنان نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و خانواده ها، جمعی از دانشجویان و ایرانیان مقیم برگزار گردید. این مراسم باخواندن دعای جوشن کبیر آغاز شد، سپس حجت الاسلام اکبر عیدی در فضلیت و جایگاه شبهای قدر، شخصیت والای حضرت علی علیه السلام در زندگی سخنرانی نمود و در ادامه محبین اهل بیت در سوگ امام علی علیه السلام به عزاداری پرداختند و در پایان شرکت کنندگان با قرآن بر سر گرفتن مراسم احیا را برگزار کردند.

نیجریه

مراسم سوگواری و عزاداری حضرت علی (ع) در شهرهای مختلف نیجریه برگزار شد. دوستداران و محبان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و عاشقان حضرتش در تعدادی از شهرها و روستاهای مسلمان نشین شمال این کشور از جمله کادونا ، کانو ، کاتسینا ، سوکوتو و سایر مناطق با تجمع در اماکن  دینی با مرثیه خوانی و سینه زنی به عزاداری پرداختند.

در این مراسم سخنرانان پیرامون شخصیت منحصر به فرد امام اول شیعیان علی (ع) و ویژگیهای مختلف شخصیتی وی در ابعاد ، علمی ، سیاسی ، مذهبی و اجتماعی به ایراد سخن پرداخته و تحولات و وقایع صورت گرفته در سال های دوران حکومت ایشان را  مورد بحث و بررسی قرار دادند.

پاکستان (حیدرآباد سند)

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد سند و همکاری موسسه علوم قرآنی جماران شعبه آیت الله خامنه ای و اداره قاریان سادات کلونی حیدرآباد، محفل انس با قرآن کریم بمناسبت ایام شهادت حضرت علی ابن ابی طالب (ع) با حضور 32 نفر از حافظان و قارایان نوجوان و گروه های جمع خوانی در سالن کنفرانس خانه فرهنگ ایران برگزار شد.

عبداله پور وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ج.ا.ایران در حیدرآباد اظهار داشت: رمضان ماه نزول قرآن است و قرائت قرآن در این ماه ثوابی به مراتب بیش از ایام دیگر سال دارد.وی در ادامه ماه رمضان را ماه خودسازی و بازگشت به سوی خداست عنوان کرد وگفت:،آشنایی با معارف قرآنی یکی از اعمال نیک این ماه است.

اجرای تواشیح توسط گروه های جمع خوانی امام حسین (ع)، آیت الله خامنه ای و شهید عارف حسینی بخشی از برنامه این محفل بود. همچنین تک خوانی و قرائت با صوت قاریان اداره سادات کلونی فضای عرفانی و روحانی زیبایی در محفل ایجاد کرده بود. این مراسم با استقبال رسانه های تصویری روبرو شد و شبکه های Industv & Sindtv& Mehrantv. آنرا تحت پوشش خبری قرار داه و چند بار از شبکه های مذکور باز پخش نمودند. در پایان این محفل از برترین قاریان وحافظان قرآن کریم تجلیل بعمل آمد.

پاکستان (کراچی)

مراسم شب های قدر با حضور  سرکنسول جمهوری اسلامی ایران ، وابسته فرهنگی، پرسنل کنسولگری و دیگر نهادها، ایرانیان مقیم و جمعی از پاکستانیها در محل خانه فرهنگ و همچنین حسینیه ایرانیان کراچی برگزار شد.

این مراسم ها شامل قرائت قرآن ، تواشیح گروه ثامن الحج (ع) اعزامی از مرکز ،قرائت دعای عارفانه جوشن کبیر و آئین احیاء (قرآن برسر) توسط حجت الاسلام عارف زاده روحانی اعزامی از ایران انجام گرفت.در بخش پایانی این مراسم به میزبانی ایرانیان مقیم و مسئولین حسینیه ،پذیرایی سحری صورت پذیرفت. 

همچنین، مهدی منجی، مجید بیگی، امیر عباس مزیدی، از اعضای گروه تواشیح ثامن الحجج(ع) و حجت‌الاسلام والمسلمین عارف زاده، مبلغ اعزامی از سوی اداره‌کل بین‌المللی تبلیغ برای اجرای برنامه در  ماه رمضان و لیالی قدر به شهر کراچی پاکستان سفر کردند.

این گروه تواشیح برنامه‌های متعددی را با حضور محمدی، سرکنسول، بهرام کیان، مسئول خانه فرهنگ ایران، پرسنل کنسولگری، مسئولان و کارمندان مجتمع آموزشی، سرپرستی مدارس، هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در نمایندگی فرهنگی کشورمان؛ مراکز مختلف دینی فرهنگی و رسانه های مهم شهر کراچی اجرا کردند.

هند (دهلی نو)

 به مناسبت شبهای قدر مراسم ویژه این لیالی با حضور حجت الاسلام مهدوی پور نماینده ولی فقیه، علی چگنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند، علی دهگاهی رایزن فرهنگی، حجت الاسلام صالح نماینده جامعه المصطفی العالمیه و دیگر مسئولین و کارکنان نهادها، جمعی از دانشجویان، ایرانیان مقیم هند و خانواده‌ها ایرانیان مقیم در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار گردید.

در نخستین شب قدر برابر با 19 ماه مبارک رمضان حجت الاسلام زینتی طي سخناني ضمن عرض تسليت  به مناسبت شب ضربت خوردن مولي الموحدين حضرت علي(ع) سخناني پيرامون شب قدر و تقواي الهي و تزكيه نفس و مراحل استجابت دعا ايراد كرد. و در ادامه، مباحث خود را در خصوص علم غيب كه به اذن و رضاي الهي بر افرادي خاص آشكار مي شود اجمالاً بيان كرد.

در شب 21 ماه مبارک رمضان همانند شب نوزدهم ابتدا دعاي پرفيض افتتاح توسط رحمانی قاری اعزامی قرائت شد و درادامه  زینتی، سخنان خود را پیرامون شرایط روزه قرائت كرد. در بخش اول سخن چند مسئله فقهی را در رابطه با روزه بیان کرد. نیت یکی از شرایط اصلی همه رفتارهای عبادی ما است که ما آن را انجام می دهیم. اگر انسان عملی  از اعمال عبادی را به نیت انجام ندهد، یقینا این عمل باطل است. اصلا به عنوان عبادت برایش نوشته نمی شود و این را باید بدانید و این توجه به نیت و استمرار نیت تا پایان عمل همراه انسان باشد.

وی درسخنانی تاکید کرد: یکی از بهترین کارها در شب قدر، شناخت خداوند سبحان است که مقدمه ای است برای رسیدن به مقام رستگاری و نورانیت دل و از سوی دیگر، خودشناسی، مقدمه چنین معرفتی است؛ زیرا هر کس خودش را بشناسد، خدا را می‌شناسد. بنابراین، تأمل در نفس خود ـ اینکه از کجا آمده، برای چه آمده و به کجا خواهد رفت ـ فراهم آوردن زمینه ای برای خداشناسی و دست یابی به فضایل این شب است.در آخر مراسم قرآن به سر گرفتن و مصیبت خوانی مولای متقیان انجام گرفت.

مراسم سوگواري شهادت امير متقيان حضرت علي (ع) ، شب بيست و سوم ماه مبارك رمضان و شب هاي قدر از سوي رايزني فرهنگی كشورمان با حضور ایرانیان مقیم و افغانی‌های ساکن دهلی از عاشقان خاندان عصمت و  طهارت و شیفتگان اهل بیت(ع) و ايرانيان مقيم در خارج از كشور برگزار شد.

اولین سخنران جلسه چگنی سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن تسلیت به همه عزاداران حاضر در مجلس درباره شهادت مظلومانه مولی الموحدین وجود مبارک امیرالمومنین علی علیه السلام  و در خصوص شخصیت و زندگی و فضایل حضرت علی علیه السلام  مطالبی را بیان کرد.

در ادامه حجت الاسلام زینتی سخنرانی خود را در خصوص فضیلت شب سوم در روایات که در واقع شب امضای مقدرات همه ما است، ایراد کرد و  روایتی از امام صادق(ع) نقل کرد که  چرا شب قدر را در سه شب قرار دادند.  حضرت فرمودند شب اول شب تعیین است شب دوم شب تأیید است و شب   سوم شب امضا است.

همچنین حجت الاسلام مهدوی پور نماینده ولی فقیه درسخنانی ضمن تسلیت شهادت امام علی (ع) افزود:  مهمترین شب، شب قدر است. شب قدر اولاً شب نزول قرآن است، ثانیاً از هزار ماه با فضیلت تر است، ثالثاً شب قدر شب سرنوشت است. اخلاص و حالات و درخواست و دعای ما در سرنوشت یکسال ما تاثیر دارد، از طرفی شب نزول ملائکه است و این شب، شب ویژه‌ای است برای مغفرت. خداوند متعال برای بندگانش فرصتهایی را فراهم می‌کند که بیایند. در تمام سال هیچ شبی بالاتر از شب قدر نیست و مهمترینش شب 23 ماه مبارک رمضان است. اقرار و اعتراف به گناه در پیشگاه خدا، اثرگذاری تربیتی مثبتی بر روح و روان آدمی دارد. توبه، رفع موانعِ راه کمال و حرکت به سوی اللّه است.

این مراسم با حضور پررنگ افغانی های ساکن دهلی و ایرانیان هر شب در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو برگزار شد.

غنا

به همت این نمایندگی و با همکاری سفارت و دانشگاه اسلامی مراسم شب های نورانی قدر در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در غنا برگزار شد. در این مراسم که با حضور اعضای سفارت ایران، کلینیک ایرانیان، دانشگاه اسلامی، حوزه علمیه و برخی دیگر از ایرانیان مقیم برگزار شد، برنامه‌هایی چون برگزاری نماز جماعت، قرائت دعای جوشن کبیر و سخنرانی و قرآن به سر گرفتن انجام شد.

پاکستان (لاهور)

به مناسبت شب‌های قدر، محفل قرآنی با حضور گروه تواشیح بقیه الله از سوی مؤسسه قرآنی امامیه قرائت کالج و با همکاری خانه فرهنگ کشورمان در سالن فرهنگسرای الحمرا لاهور برگزار شد.

در این مراسم، مقامات دولتی ایالت پنجاب چون پیر سید سعید الحسن شاه وزیر اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب، محمد سبطین خان، وزیر جنگل‌داری و منابع طبیعی پنجاب و محمدرضا ناظری، سرکنسول کشورمان و علی اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور به همراه خانم سکینه مهدوی، رییس مؤسسه قرآنی قرآن و اهل بیت(ع)، علی عباس نقوی، رییس مرکز قرآنی التنزیل، سید کاظم رضا نقوی، رییس دانشکده قرائت قرآن، سهیل رضا، مسئول بین‌الملل منهاج القرآن، هاشمی، مسئول مؤسسه دارالقرآن به همراه اعضای گروه اعزامی تواشیح بقیه الله حضور داشتند.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری نوجوان محمد مبشر احمد آغاز و سپس قاری بشیر اشعاری بسیار زیبا در مدح حضرت رسول اکرم(ص) قرائت کرد.

سید کاظم رضا نقوی در سخنرانی خود، گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهمی در ترویج اسلام و تعالیم قرآنی دارد.

محمد سبطین هم، گفت: برگزاری چنین برنامه های قرآنی زیبا و آرام بخش قلب ها در شهر تاریخی و فرهنگی لاهور بسیار حایز اهمیت و ارزش است. همچنین شرکت برادران ما از کشور جمهوری اسلامی ایران، رونق و ارزش معنوی این محفل را دو برابر کرده است.

ناظری، سرکنسول کشورمان ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین برگزاری این مسابقات و محفل زیبای نزول قرآن گفت: قرآن مجید یکی از عوامل مهم در ایجاد اتحاد و همبستگی بین جوامع اسلامی است.

در پایان برنامه، میهمانان به نفرات برتر این دوره از مسابقات هدایای ویژه و جوایز نقدی اعطا کردند و سپس لوح و هدایایی به رسم یادبود به اعضای گروه تواشیح اعطا شد.

تایلند

مراسم احیای شب‌های قدر ماه مبارک رمضان با حضور پُرشور مسلمانان در مساجد و حسینیه‌های تایلند برگزار شد. این مراسم در مسجد امام علی(ع)، مسجد الهدی، امامباره صاحب الزمان(عج) شهر بانکوک صورت گرفت.

مراسم احیای شب‌های قدر و عزاداری شهادت پیشوای اول مسلمین حضرت علی(ع)، ایام دهه سوم ماه مبارک رمضان در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی ایران نیز با شرکت سفیر ایران، کارکنان نهادهای ایرانی، جمعیت ایرانیان و افغانی‌های مقیم شهر بانکوک با شکوه هرچه تمام برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام شریفی در زمینه فضیلت و جایگاه شب‌های قدر ماه مبارک رمضان و فضائل حضرت علی(ع) به ایراد سخن پرداخت.

این مراسم  با قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر، نوحه و روضه خوانی به مناسبت شب شهادت حضرت علی(ع) و مراسم قرآن به سرگرفتن مسعود زمانی، مداح اعزامی و مشارکت حجت الاسلام صفورایی همراه بود.

افغانستان (کابل)

گروه قرآنی تواشیح معراج بوشهر متشکل از سید عطاالله، سید محمد حسن، سید احمد و سید محمد حسین حسینی به همراه مداح اعزامی پیمان همرنگ وارد کابل پایتخت افغانستان شدند و در برنامه‌های قرآنی ایام ماه رمضان به اجرای برنامه پرداختند.

اجرای برنامه در سفارت جمهوری اسلامی ایران به مناسبت میلاد امام حسن مجتبی (ع)، اجرای تواشیح خوانی و مرثیه سرایی در مصلای مدینه العلم شهر کابل، حضور در مراسم احیای اولین شب از لیالی قدر و شبکه تلویزیونی میوند، اجرای برنامه در محفل انس با قرآن کریم روز قدس و سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره)، حضور در دومین شب از لیالی قدر و اجرای برنامه و شبکه تلویزیونی نور افغانستان، اجرای برنامه در مراسم گرامیداشت روز جهانی قدس، مناجات خوانی در مراسم احیا شب قدر، حضور در مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس و سی امین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و دیدار با رایزن فرهنگی ایران از جمله این برنامه‌ها بود.

عراق

به همت رایزنی فرهنگی ایران در ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و به دعوت حجت‌الاسلام والمسلمین سید محسن بطاط، نماینده مرجع عالیقدر آیت الله سیستانی در استان کرکوک محفل بزرگ قرآنی با حضور علمای شیعه و سنی، شیوخ عشایر عرب کرکوک، هاشمی، نماینده فرهنگی ایران، فرمانده هان نظامی و امنیتی، چهره‌های برجسته قرآنی محلی و عموم مردم مسلمان با مشارکت گروه قاریان قرآن جمهوری اسلامی ایران در حسینیه رسول اعظم (ص) برگزار شد.

حجت‌الاسلام بطاط به فرصت‌های قرآنی در استان کرکوک اشاره کرد و گفت: مردم استان کرکوک مشتاق شرکت در مراسمات قرآنی به ویژه با حضور قاریان برجسته جمهوری اسلامی ایران هستند.

سپس، مجری برنامه از مهدی شایق، قاری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد برای اجراء تلاوت قرآن، شایق با تلاوت زیبایشان به حال و هوای قرآنی مجلس رونق بخشید و مورد تشویق حضار واقع شد.

در ادامه، گروه تواشیح طارق جمهوری اسلامی ایران با اجراء چند قطعه تواشیح زیبا به زبان عربی توانست حاضرین در جلسه را تحت تاثیر قرار دهد.

امیرمهدی جعفریان، حافظ خردسال کل قرآن کریم از جمهوری اسلامی ایران با اجراء ترتیل زیبایش فضا را منور به نور قرآن کرد و به پرسش های قرآنی مردم پاسخ داد.

همچنین،‌ به همت رایزنی فرهنگی ایران در عراق، در ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و در شب میلاد پرخیر و برکت امام حسن مجتبی (ع) محفل بزرگ قرآنی با حضور علمای شیعه و سنی، شیوخ عشایر عرب کرکوک، هاشمی، نماینده فرهنگی ایران، حجت‌‎الاسلام بطاط، نماینده مرجع عالیقدر آیت الله سیستانی در استان کرکوک، فرماندهان نظامی و امنیتی، چهره‌های برجسته قرآنی محلی و عموم مردم مسلمان با اجرای گروه تواشیح و قاریان جمهوری اسلامی ایران با همکاری مؤسسه فرهنگی ولایت شهر داقوق کرکوک در حسینیه داقوق برگزار شد.

ابو مصطفی امامی، جانشین فرمانده محور شمال حشد شعبی گفت: ماه مبارک رمضان ماه مهمانی خداست در این ماه مولای متقیان توجه ویژه‌ای به ایتام و مظلومین داشت.

وی افزود: از رایزنی فرهنگی ایران که همکاری خوبی با مؤسسه ولایت داقوق دارد، کمال تقدیر و تشکر را دارم و امیدوارم این همکاری‌ها روز به روز توسعه پیدا کند.

قرائت قرآن توسط مهدی شایق، قاری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و همخوانی گروه تواشیح طارق جمهوری اسلامی ایران و اجرای حفظ قرآن توسط امیرمهدی جعفریان حافظ خردسال کل قرآن کریم از جمهوری اسلامی ایران از دیگر این برنامه‌ها بود.

پاکستان (لاهور)

 

به مناسبت فرارسیدن شب‌های قدر، اداره منهاج‌القرآن کنفرانس تحت عنوان «نزول قرآن» را با حضور شخصیت‌های برجسته دینی، مذهبی، مفسرین و محققین قرآنی برگزار کرد.

در این کنفرانس، مصحف و نسخه خطی قرآن کریم منسوب به حضرت علی(ع) که توسط مرکز طبع و نشر جمهوری اسلامی ایران چاپ شده است، توسط رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور جهت زیارت رونمایی شد.

در این کنفرانس، محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، علی اکبر رضایی فرد، رییس خانه فرهنگ کشورمان در لاهور حضور داشتند.

شرکت کنندگان پیرامون موضوعات مختلفی چون عظمت قرآن کریم، نزول قرآن در ماه مبارک رمضان، تدوین قرآن، عقیده باطله تحریف قرآن، ترجمه های قرآن کریم، قوانین چاپ و نشر قرآن کریم، تفاسیر و روش‌های تفسیر، قرآن کریم و تذکره اهل بیت(ع) و ... به ایراد سخنرانی پرداختند.

علامه محمد حسین اکبر، رییس ادامه منهاج الحسین لاهور گفت: اداره منهاج‌الحسین لاهور هر ساله به مناسبت فرارسیدن شب‌های قدر و نزول قرآن کنفرانسی بین‌المللی را در اداره منهاج‌الحسین برگزار می‌کند.

ناظری هم در سخنانی، بیان کرد: روزهای پیش روی ما با روز جهانی قدس مصادف خواهد بود. روز جهانی قدس روزی است که حضرت آیت الله خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران برای جهان اسلام روز مهمی بر شمرده و به یادگار گذاشتند و از آن روز تا کنون تمامی جمعه‌های پایانی ماه مبارک رمضان مسلمانان جهان در حمایت از مظلومین فلسطین راه پیمایی کرده و هر ساله این انگیزه و اتحاد مسلمانان بر مسئله فلسطین افزوده می‌شود.

در بخش دیگری از برنامه، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور گفت: یکی از مهمترین منابع تحقیقاتی در حوزه تاریخ نگارش قرآن، مصاحف خطی کهن سده‌های نخست دوران اسلامی است. تعدادی از این نسخ منسوب به ائمه(ع) هستند و در این بین نسخه‌های متعددی به علی(ع) نسبت داده شده است.

لاهور

به مناسبت ماه مبارک رمضان و بمنظور تجلیل مقام بلند قرآن کریم، آکادمی قرآن و اهل بیت(ع) با حضور شخصیت‌های برجسته دینی و مذهبی و گروه قرآنی تواشیح بقیه الله اعزامی از کشور جمهوری اسلامی ایران در مسجد محمدی لاهور برگزار شد.

در این مراسم علی اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، خانم سکینه مهدوی، رییس بخش بانوان مجلس وحدت مسلمین و رییس آکادمی قرآن و اهل بیت(ع)، قاری عبدالمنان، یکی از قرایان برجسته و محبان اهل بیت (ع) حضور یافتند.

خانم سکینه مهدوی در سخنانی، گفت: آکادمی قرآن و اهل بیت(ع) از آغاز تاسیس خود به منظور ترویج و گسترش تعلیم و مفاهیم قرآنی و همچنین ایجاد انگیزه قرائت قرآن مجید در جوانان و نوجوانان فعالیت می‌کند.

وی در ادامه، افزود: آکادمی قرآن و اهل بیت(ع) این افتخار را دارد که قاریان و حفاظ برجسته ای را در طی سالهای گذشته به کشور پاکستان عرضه کرده است. کلاس‌های حفظ و قرائت قرآن مجید در سطوح مختلف سنی طلاب برگزار می‌شود و این امتیاز فقط شامل حال آکادمی قرآن و اهل بیت(ع) است در ظرف مدت 18 ماه طلبه‌ها قرآن مجید را حفظ می‌کنند.

در ادامه، گروهی از طلاب آکادمی مذکور بین سنین 10 الی 30 ساله، آیاتی چند از کلام الله مجید را به صورت گروه و همخوانی قرائت کردند.

همچنین چهار نفر از حفاظ برجسته که آموزش ویژه حفظ قرآن مجید را فرا گرفته بودند پس از پرسیده شدن شماره صفحه قرآن مجید، تعداد آیه‌های آن صفحه، سوره قرآنی و آیه اول و آخر صفحه را قرائت کردند.

مهدی فروغی، قاری کشورمان و از اعضای گروه تواشیح بقیه الله به قرائت قرآن کریم پرداخت و گروه اسماالحسنی و مدح حضرت رسول(ص) را به زبان اردو قرائت کردند.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هرساله در ماه مبارک رمضان، گروه‌های قرآنی خود را به منظور ترویج و گسترش تعالیم قرآنی به کشورهای زیادی اعزام می‌کند. در سال جاری نیز به همین منظور گروه قرآنی تواشیح تحت عنوان «بقیةالله» شامل روح‌الله شفیعی، سرپرست گروه بین‌المللی همخوانی و تواشیح، مهدی فروغی، قاری و مرتل بین‌المللی قرآن کریم، سید حامد مهدیزاده، حافظ ممتاز کل قرآن کریم، محمد میرزاخانی، قاری ممتاز قرآن کریم را عازم پاکستان کرد.

با توجه به هماهنگی‌های بعمل آمده از قبل با مدیران شبکه‌های تلویزیونی در ایالت پنجاب و در شهر لاهور، گروه بقیةالله (9 خردادماه) در برنامه تلویزیونی تحت عنوان «شهر در ساعت 10 صبح» به دعوت شبکه مذکور شرکت کردند.

خانم سلیمه هاشمی، ایران و پاکستان را دو کشور برادر و همسایه خواند و گفت: جای بسی سعادت و افتخار است که امروز گروه قرآنی بقیةالله از کشور ایران در شهر لاهور تشریف آورده و میهمان شبکه تلویزیونی سی 42 هستند.

مهدی فروغی ضمن آغاز برنامه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید فضای محفل را با ذکر و یاد خداوند معطر ساخت.

سپس گروه تواشیح همخوانی اسما الحسنی و مدح حضرت رسول(ص) تحت عنوان «شاه مدینه» را که برای مردم پاکستان به زبان اردو آماده کرده بودند را قرائت کردند.

همچنین، گروه قرآنی تواشیح بقیةالله اعزامی از جمهوری اسلامی ایران با هماهنگی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، 9 خردادماه در شهر اعتکاف منهاج‌القرآن حضور یافت.

در این مراسم پیر سید سعید الحسن شاه، وزیر اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب، حسن محی الدین، فرزند شیخ الاسلام طاهر القادری، بنیانگذار نهضت بین المللی منهاج القرآن و رییس اداره منهاج القرآن و دیگر شخصیت‌های مذهبی و دینی لاهور حضور داشتند.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط مهدی فروغی، قاری اعزامی از کشورمان آغاز شد و سپس، همخوانی سوره نجم توسط گروه تواشیح اعزامی از جمهوری اسلامی ایران، معتکفین و حضار گرامی را به وجد در آورد.

حسن محی الدین در سخنانی، بیان کرد: کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران هر سال به منظور گسترش تعلیمات قرآنی، اسلام ناب محمدی و ترویج ذوق و شوق قرآنی قاریان و گروه تواشیح را به کشورهای مختلف جهان اعزام می‌کند.

در ادامه این مراسم، گروه تواشیح برنامه همخوانی اسماء الحسنی را قرائت کردند.

انتهای پیام/ص


١٥:١٨ - 1398/03/08    /    شماره : ٧٣٠٨٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.