English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨
اخبار > مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در خارج از کشور

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و شهدای قیام پانزده خرداد با حضور ایرانیان مقیم و ارادتمندان و دوستداران آرمان‌های امام راحل به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

عشق‌آباد

مراسم بزرگداشت سی‌اُمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) در شامگاه 14 خردادماه با حضور سفیر، کارکنان سفارت، ایرانیان مقیم و علاقمندان در محل مسجد فاطمه الزهرا(س) سفارت ایران در عشق‌آباد برگزار شد.

در این مراسم، آیاتی چند از کلام الله مجید به صورت جمع خوانی توسط شرکت کنندگان قرائت و به روح بلند امام راحل(ره) هدیه شد و در ادامه جمعی از کودکان اشعاری را خطاب به آن حضرت خواندند.

رضا خانیان، رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان طی سخنانی با اشاره به حدیث شریف «العلماء ورثه الانبیاء» امام خمینی(ره) را از مصادیق راستین این حدیث شریف دانست و افزود: شخصیت جامع حضرت امام(ره) با توجه به ابعاد مختلف فلسفی، دینی، عرفانی و سیاسی از ایشان شخصیتی بی بدیل ساخته بود و اکنون که پس از گذشت سی سال از فقدان آن عزیز به آن حقیقت همیشه زنده می‌نگریم، نمی‌توانیم شگفتی خود را از این عظمت پنهان کنیم.

وی همچنین، گفت: اگرچه تأسی به انبیاء و ائمه معصومین(ع) از دید برخی به خاطر وجود عصمت نزد آنها مشکل شمرده می‌شود، ولی امام راحل با طی کردن تمامی مراحل تکامل یک انسان به همه ما نشان داد که بدون برخورداری از مقام عصمت تا چه حد می‌توان در جایگاه جانشینی خداوند در زمین پیشرفت کرد.

مدیحه سرایی مداحان پایان بخش مراسم گرامیداشت ارتحال امام(ره) در عشق‌آباد ترکمنستان بود.

پیشاور

همایش آزادی قدس و وحدت اسلامی به مناسبت سی‌اُمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) در مسجد امامیه حیات آباد با حضور علمای شیعه و سنی و جمعی کثیری از دوستدان آن حضرت به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و خوانش اشعاری در سوگ ارتحال حضرت امام (ره) توسط قاری محمد حسین شگری آغاز شد.

عباس فاموری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در پیشاور ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)، گفت: ‏حضرت امام خمینی(ره) بعنوان مظهر کمال وتمام دیانت و سیاست برای جامعه اسلامی و انقلابی درس ها و راهبردهای فراوان فرهنگی، سیاسی و اجرایی داشتند.

وی افزود: آن بزرگ در هدایت مردم، چه بعنوان مرجعی دینی و رهبری انقلابی و چه به عنوان بنیانگذار یک نظام و انتظام بخش امور اجرایی جامعه، میراثی عظیم به جا نهاد. حفظ، پویایی و تحرک انقلابی در چهارچوب نظام و ساختارهای قانونی، از جمله کارهای مهمی است که در پرتو راهگشایی های آن معمار کبیر نظام انقلاب و اسلامی ایران تحقق یافت.

فاموری تأکید کرد: ایشان، امام امت نماد اقتدار و مقاومت و وحدت امت و باعث فخر جهان اسلام است. امیدوارم این نشست و نشست‌هایی از این قبیل بتواند مبانی، روش ها و ظرایف نظری و عملی حضرت  امام خمینی(ره) را بعنوان سرمشقی برای امت اسلامی باشد.

مولانا محمد شعیب، رییس انجمن علماء و مشایخ پاکستان اظهار کرد: قرنها باید انتظار کشید تا یک ابر مرد مبارز و مجاهدی مثل حضرت  امام خمینی(ره) پدید آید که تحول بزرگی را نه تنها در ایران بلکه در کل جهان بوجود آورد.

وی گفت: امام خمینی(ره) همواره درباره اتحاد کشور های اسلامی تاکید می کردند و می فرمودند: اگر مسلمانان جهان متحد شوند هیچ قدرتی در جهان نمی تواند در برابر آنان مقاومت کند اما دشمن تنها راه مبارزه با  مسلمانان جهان را تفرقه در صفوف آنان ایجاد می کنند.

رییس انجمن علما و مشایخ پاکستان در ادامه، خاطرنشان کرد: امروزه رمز پیروزی جهان اسلام به تاسی از فرمایشات حضرت امام (ره) است که از دنیای کفر هراسی نداشته باشند و وحدت خود را خفظ کنند.

احسان الله خلیلی، امام جمعه و جماعت جامعه الشهید عارف الحسینی طی سخنانی گفت: امروزه در آستانه سی‌اُمین سالگرد رحلت آن امام بزگوار مشاهده می کنیم که آرمان‌های متعالیش در سر تا سر بلاد اسلامی نمایان است و ابر قدرتها و جهان کفر به هراس افتاده اند.

نذیر حسین مطهری، مدرس حوزه و امام جمعه و جماعت مسجد امامیه حیات آباد پیشاور گفت: امام راحل(ره) نمونه عالی تعلیمات اسلامی و به پیروی از پیامبر اکرم (ص) هیچ گاه از دعوت به اسلام منصرف نشدند و در اوج انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی  به گورباچوف رهبر شوروی نامه می نویسد و او را دعوت می کند که اسلام را قبول کند که حل مسائل جهان امروز دربر دارد.

محمد باقر بیگی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پیشاور هم در سخنانی، گفت: مهم‌ترین میراث حضرت امام خمینی(ره) سرنگونی نظام ستمشاهی و برپایی نظام اسلامی و حاکمیت دین اسلام است.

وی ادامه داد: امام (ره) ظلم ناپذیر بودند و شر استکبار و استعمار از سر مردمان ایران برداشتند، استقلال و احساس عزت را به ارمغان آوردند.

تونس

در آستانه سی‌اُمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره)، محمد حسن جاوید و علیرضا فدوی، کاردار و سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در تونس در نشست فکری که در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی «مسارات» به این مناسبت برگزار شد، شرکت کردند.

فوزي علوي، رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی «مسارات» به عنوان سخنران افتتاحیه نشست ضمن تاکید بر اهمیت تفکر و شخصیت امام خمینی(ره) در عرصه‌های فکری، سیاسی و مذهبی در جهان اسلام گفت: مشکلات ما در جهان اسلام در حال حاضر بیشتر از اختلاف عقاید مذهبی از تعدد سلیقه‌ها، گرایش‌ها و برداشت‌های پیروان مذاهب مختلف مسلمانان نشات می‌گیرد و با توجه به اشتراک همه مذاهب اسلامی در اصول پایه‌ای دین، اختلافات موجود بیشتر جنبه سیاسی دارند تا اعتقادی.

صلاح الدین العامری، پژوهشگر تمدن اسلامی به عنوان سخنران اصلی این نشست تأکید کرد: امام خمینی(ره) شخصیتی و نمادی جهانی است و تنها متعلق به ایران و ایرانیان نیست و به عنوان افتخار انسان‌های آزاداندیش جهان تفکرات ایشان همچنان نقش برجسته‌ای در احیای ارزش‌ها و اخلاق ایفا می‌کند.

العامری در ادامه سخنان خود، گفت: اسلام اصیل پس از انقلاب اسلامی ایران و با توجه به قرائت امام خمینی(ره) از اسلام، مصطلح شد و این انقلاب از قیام حضرت امام حسین(ع) در کربلا و «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» الگو گرفته است.

در ادامه، محمد حسن جاوید به عنوان بخشی از نتیجه گیری این نشست فکری، گفت: اندیشه امام خمینی (ره)، اندیشه اعتدال است و بازتاب این حدیث نورانی نبوی (صلوات الله علیه و آله) "خیر الأمور اوسطها" است.

وی خاطرنشان کرد: دین اسلام، دین اعتدال، میانه‌روی و دوری از افراط و تفریط است. اسلام تلاش می‌کند با برنامه‌های متعدد پیروان خویش را در راه راست و خط اعتدال نگهدارد و با افراط و تفریط در هر کاری مخالف است و آ‌ن‌ را برای زندگی دنیوی و اخروی و فردی و اجتماعی مسلمانان مضر می‌داند و برای مسلمان یافتن راه راست و خط اعتدال از اهم واجبات است تا به بیراهه و گمراهی نرود.

جاوید بیان کرد: اندیشه امام خمینی(ره) در واقع در تبیین همین صراط المستقیم شکل گرفته و بنیان نهاده شده است و به دنبال تعالی اسلام و انسان‌ها است.

دهلی‌نو

همزمان با فرارسیدن نیمه خرداد سالگرد قیام پانزده خرداد و ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، هفتاد و دومین جلسه انجمن ادبی بیدل دهلوی با حضور شاعران ایرانی در مرکز تحقیقات  فارسی خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

در این مراسم محمد علی بهمنی و عبدالجبار کاکایی، از شاعران کشورمان و حجت الاسلام کمیساری، معاون فرهنگی مؤسسه نشر آثار حضرت امام(ره)، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی کشورمان، احسان الله شکراللهی، مدیر مرکز تحقیقات فارسی، خواجه پیری، مدیر مرکز میکروفیلم نور، حجت الاسلام والمسلمین صالح، ربیس نمایندگی جامعه المصطفی در هند، شریف حسین قاسمی، ربیس پیشین بخش فارسی دانشگاه دهلی، عین الحسن، ربیس دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه جواهر لعل نهرو، اخلاق احمد آهن، خانم فاطمه بلقیس حسینی و جمع کثیری از علاقه‌مندان به ادبیات فارسی و انقلاب اسلامی و امام راحل(ره) حضور داشتند.

دهگاهی در ابتدای این مراسم، به بیان خاطراتی از دوران رحلت امام خمینی(ره) و ویژگی‌ها و مقام والای آن حضرت پرداخت.<