English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ شهريور ١٣٩٨
اخبار > جشنواره بین‌المللی تاریخ پست و تمبر ایران در استکهلم


  چاپ        ارسال به دوست

جشنواره بین‌المللی تاریخ پست و تمبر ایران در استکهلم

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد و با هماهنگی اتحایه جهانی پست سازمان ملل، جشنواره بین‌المللی تمبر سوئد با حضور متخصصان و پژوهشگران تاریخ پست کشورها در مرکز همایش‌های واتر فرانت استکهلم آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، این جشنواره که مقر آن در برن سویس است،  با سه هدف اصلی الف، به تصویرکشیدن فرهنگ، آداب ورسوم اجتماعی کشورها، ایجاد علقه وهمکاری درمشترکات فرهنگی ملل ب- جمع آوری تمبرها،کارت پستالهای تاریخی واثرات هنری  ج-  بررسی اسناد تاریخی ،توسط پادشاه سوئد افتتاح شد.

سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درسوئد درخصوص این جشنواره بین المللی گفت : این جشنواره از شش سال قبل در برنامه رایزنی فرهنگی و سازمان ملل بوده است؛ همچنین برنامه ریزی برای برپایی این جشنواره با اعلام فراخوان درچندماه گذشته شکل اجرایی به خود گرفت.

 احمد مرادی نسب سرپرست رایزنی فرهنگی ایران درسوئد دراین باره گفت :با دعوت بیورن سورنه متخصص وپژوهشگرسوئدی تاریخ پست و تمبر ایران، وشرکت پژوهشگران و  محققین تاریخ  پست وتمبر ایران ، مسئولین اتحادیه جهانی پست سازمان ملل و نیز سایر مدعوین این همایش افتتاح شد.

 مرادی نسب گفت :اتحادیه جهانی پست سازمان ملل از استاد نصر پژوهشگرومتخصص تاریخ پست وتمبرایران به منظور سخنرانی در این نشست دعوت کرده بود. استاد نصر مطالب و مباحث  مطالعاتی وپژوهشی ارزشمندی راجع به تاریخ،نحوه بوجود آمدن پست ،تمبر،پاکت های پستی وکارت پستال های شخصی ودولتی،و چگونگی شکل گیری آنها و نیز همکاری های پستی باکشورهای اتریش،هلند،فرانسه ،بلژیک،آلمان وغیره بصورت پاور پوینت ارائه کرد.

 

وی درادامه اظهار داشت :توضیحات دقیق وتخصصی راجع به تمبر وانواع کارت پستال ها و پست کارت های روزنامه ها یا رپرها که به مرور زمان پس ازسال 1865 میلادی یعنی سال چاپ اولین تمبر ایرانی و نشان دادن تصاویر آنها در دوره های بعدی از سال های 1876به بعد،نظرشرکت کنندگان در همایش را به خود جلب نمود و تصویر تمبرها که حکایت از چهره ها ،آداب ورسوم ،نژاد ها واقوام مختلف ایرانی گذشته داشت تاثیر بسزایی در معرفی فرهنگ وتمدن غنی ایران اسلامی بر ذهن پژوهشگران، مسئولین اتحادیه جهانی پست سازمان ملل ودیگرمخاطبین داشت.

   سرپرست رایزنی فرهنگی ایران درسوئد  خاطرنشان کرد: استاد نصر کارشناس پست و تمبر ایران در مورد تاریخ چاپ تمبر ایران از 154 سال قبل و ارائه تصویر نخستین تمبرایرانی تحت عنوان تمبر باقری ونیز با ارائه تصاویرمختلفی از تمبرها و کارت پستال ها ی قدیمی در دوره های مختلف آنها را بعنوان ابزاری موثر برای نشان دادن آداب و رسوم، اخلاق، آیین، عادات و سنن وارزش های مردم ایران و اسنادتاریخی مهم و معتبری برای معرفی فرهنگ وتمدن غنی ایران دانست.

وی در ادامه تصریح کرد: بدیهی است رخ نمایی تمبرها بیانگر فرهنگ،تمدن،مذهب،هویت تاریخی،ابنیه، طبیعت ونوع پوشش های  مردم ایران اسلامی،سیاست وحکومت وغیره در دورهای مختلف تاریخی ایران می باشد.تمبرهای هر کشور نه تنها گویای تمدن و فرهنگ آن مرز وبوم است ، بلکه بعنوان اسنادی معتبر،گویای کارکرد توانمند ارتباطی در امور فرهنگی است واین موضوع یکی از علل اصلی قرار گرفتن صنعت پست ایران در شمار پنج کشورنخست صنعت پست جهان می باشد.

مرادی نسب در ادامه این گزارش با تاکید بر این که به تصویر کشیدن تمبرهای ایرانی درنمایشگاههای تمبر جهانی درسراسردنیا بوسیله سازمان های منطقه ای فرامنطقه ای وجهانی وغیره موجب تقویت وگسترش فرهنگ ایران اسلامی است وعملکردی همانند سفیران فرهنگی برای فرهنگ سازی و انتقال فرهنگ غنی کهن جامعه ایران به آیندگان وسایرچوامع بشری دارد ، افزود:جشنواره تمبر در سه طبقه در سالن های بسیار یزرگ بر پا شده بود و در کنار آنها 6 سالن مجهزمطالعاتی پژوهشی مربوط به برگزاری همایش های تاریخ پست کشورها قرار داشت و اطراف آن را غرفه هایی احاطه کرده بود  که تمبرهای قدیمی وتاریخی کشورها را در اختیار علاقمندان قرار می داد.

وی با یادآوری این که در سال های بسیار دور به دلیل آن که ایران درعضویت اتحادیه عمومی پست های جهانی قرار نداشت ،تصریح کرد: به محض ورود نامه های ایرانی به کشوری دیگر ،تمبر های ایرانی فاقد ارزش بودند وآن کشور با چسباندن تمبر کشورش بر روی پاکت های نامه های ایرانی وگرفتن مبالغی، اجازه ارسال نامه های ایران را صادر می کرد و این کارسبب تاخیر در رسیدن به موقع نامه ها ونیز گرانتر شدن آنها می شد وپس از سامان دادن پست بوسیله امیرکبیر در ایران وپس از عضویت ایران در اتحادیه عمومی پست ها که بعدها به نام اتحادیه جهانی پست تغییر نام داد، ایران از پرداخت مبالغ اضافی در خصوص تمبر کشورهای دیگر معاف شد ومستقیما نامه های ایرانی با تمبر کشور ایران به هر کجا که قرار بود بدون پرداخت مبلغی بابت تمبر کشور های دیگر به مقصد می رسید.

مرادی نسب در ادامه افزود:در نما یشگاه تمبر ایران، بسیاری از تمبرهای پستی خیره کننده بود و از واقعیت ها،رویدادها،تاریخ نهضت هاوشخصیت های برجسته درخشان کشورکه دراعتلای فرهنگ وعظمت ایران اسلامی نقش ارزشمندی داشتند ،حکایت می کرد. تصاویر تمبرهایی همانند میرزا کوچک خان جنگلی رهبر نهضت جنگل،گویای تاریخی مهم بود از سرداری مبارز که با ایثارگری و شهادت خود در راه اعتلا و استقلال میهن گام های ارزشمندی را در راه این مرز وبوم برداشت .

وی در پایان گفت : جامعه سوئدی ونیزعلاقمندان به تاریخ تمبر وپست از سراسر دنیا با هزینه شخصی استقبال قابل توجهی ازاین جشنواره نمودند. به گفته متخصصین به رغم فروش بلیط جشنواره به قیمت ده یورو برای هر نفر،حضور گسترده مردم در نمایشگاه جشنواره چشم گیر بود.

انتهای پیام/م


٠٩:٥٤ - 1398/03/12    /    شماره : ٧٣١١١٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.