English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٧ تير ١٣٩٧
زبان دریچه ورود به یک فرهنگ
زبان دریچه ورود به یک فرهنگ تاریخ ثبت : 1396/05/21
طبقه بندي : ,,
عنوان : زبان دریچه ورود به یک فرهنگ
نويسنده : ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : خبرگزاري ايسكانيوز
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

زبان دریچه‌ای نافذ برای ورود به یک فرهنگ، و در نتیجه، ابعاد گوناگون فرهنگ یک ملت در زبان و ادبیات آن نهفته است. از این روی، زبان به عنوان یکی از مهم‌ترین دریچه‌ها و بسترهای انتقال فرهنگ جوامع به شمار می‌آید، چرا که فرهنگ و زبان به هم پیوسته‌اند. زبان، ادبیات و در کل فرهنگ، بیانگر ابعاد گوناگون شناختی، عاطفی، ارزشی یک ملت است.

امروزه در عصر ارتباطات، به دلیل طبیعت آن، زبان و فرهنگ در جایگاه تاثیرگذاری قرار گرفته‌اند. امروزه، این فرهنگ است که آغاز کننده، ادامه دهنده و تقویت کننده روابط فراملیتی و حضور در صحنه روابط بین‌المللی است. اگر حضور فرهنگی یک ملت و تقویت روابط آن با دیگر ملت‌ها در بستر زبان و فرهنگ ممکن می‌شود، پس آموزش زبان را باید به عنوان یکی از برنامه‌های بنیادین به شمار آورد. آموزش هر چه گسترده‌تر زبان یک ملت و در نتیجه انتقال فرهنگ آن، با رویکردی تعاملی، به معنای مشارکت و حضور هر چه پررنگ‌تر آن در فرهنگ جهانی است، امری که در نهایت موجب افزایش تعاملات و ارتباطات در عرصه جهانی می‌شود.

در میان زبان‌های فخیم و تاریخی، زبان شیرین فارسی پایگاهی سترگ و عظمتی بزرگ دارد. چراکه نه تنها ویژگی‌های خاص خویش را در آهنگ و لحن و هجا و دیگر ظرایف زبانی دارد بلکه بهترین ظرف برای پویاترین مظروف‌ها نیز بوده است. پس نقش این زبان را تنها به ابزار ارتباط، نباید محدود کرد چرا که توان آن را داشته و دارد تا مفاهیم و اندیشه‌ها را به گونه‌ای رسا، شیری و زیبا انتقال دهد. آثار مکتوبی که از هزاران سال بر جای مانده‌اند، دریچه‌ای از مفاهیم بزرگ انسانی و در نتیجه فرهنگ غنی ایرانی را به جهان نیز گشوده‌اند. آثار ادبی ایران ارزشمندترین میراث فرهنگی ایران به شمار می‌آید که به علت تعامل با ملت‌های دیگر و گسترش در مناطق همجوار، میراث مشترک بخش وسیعی از ملل مشرق زمین است.

بسیاری از این آثار ورای مرزهای جغرافیایی به زبان‌های مختلفی ترجمه شده‌اند و یا به عنوان کتاب درسی تدریس می‌شدند.

شاعران و نویسندگان بزرگ ایرانی با آثار بی‌ بدیل خود در گستره جهانی توانسته‌اند از برجسته‌ترین سخنگویان فرهنگ ایران به شمار آیند. در واقع، شاعرانی چون فردوسی، حافظ، سعدی، نظامی و مولوی نمادی از اندیشه و هویت ایرانی هستند. اشعار آنها در بردارنده غنی‌ترین اندیشه‌های فلسفی، عرفانی و اخلاقی است که با وجود داشتن رنگ و بوی شرایط زمانه خود، تا به امروز مرزها را درنوردیده و ضمن بیان دغدغه‌های مشترک اسنان‌های نمونه‌های انسانی و جهانی ارائه می‌کند. با مطالعه اشعار آنها در پی جهانی آکنده از تفاهم و همدلی بوده‌اند و برای جهانی شدن آن، ایده «در انداختن طرحی نو» را مطرح نمودند:

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو در اندازیم

و یا:

درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد

می‌بینیم که زبان فارسی حامل ارزش‌های والای انسانی و اخلاقی است و در عصر حاضر ضرورت پاسداشت آن برای حفظ صلح و دوستی میان ملت‌ها بیشتر احساس می‌شود و از این روی، تلاش در آموزش زبان و ادبیات فارسی و تقویت آن در عرصه بین‌الملل بسیار ارزشمند و شایسته تقدیر است.

در واقع، هر فردی از هر قوم و نژادی با یادگیری زبان فارسی و در نتیجه مطالعه شاهکارهای ادبیات، با اندیشه و احساس دیگر ملت‌ها آشنا می‌شود و هر روز و هر لحظه به مشترکات بسیاری با هم نوعان خود که هم زبان خود نیستند، می‌رسد. حس مشترکی که منجر می‌شود مرزهای جغرافیایی را فراموش – کنیم و به مرزهای فراتری رسید که جهانی شدن اوج آنست.

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 2570 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.