English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي؛

كتاب «نگاهي به تركيه» منتشر شد

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كتاب «نگاهي تركيه» نوشته علي حكيم‌پور را در 522 صفحه منتشر كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كتاب «نگاهي به تركيه» به سفارش مركز مطالعات راهبردي روابط فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از سوي مؤسسه فرهنگي، هنري و انتشارات بين‌المللي الهدي (وابسته به اين سازمان) با شمارگان 1000 نسخه وارد بازار نشر كشور شده است.

جغرافياي تركيه، تاريخ سياسي تركيه، اركان قدرت، نگاهي به قانون اساسي تركيه، احزاب سياسي مهم تركيه، عضويت تركيه در نهادهاي بين‌المللي و منطقه‌اي، سياست فرهنگي تركيه، آموزش عالي تركيه، هنر در تركيه، مطبوعات و انتشارات تركيه، دايره‌المعارف‌هاي بزرگ تركيه، معرفي برخي چهره‌هاي اثرگذار تركيه، ادبيات تركيه، نفوذ زبان و ادبيات فارسي در قلمرو عثماني، انجمن‌ها، بنيادها و اتحاديه‌هاي فرهنگي و اجتماعي تركيه، نهادهاي مهم تركيه، حيات ديني مردم تركيه، اقوام تركيه، رفتار اجتماعي و فرهنگي مردم تركيه، مشتركات فرهنگي ايران و تركيه، روابط ايران و تركيه، عناوين فصول بيست‌ويك گانه اين كتاب هستند.

در بخشي از مقدمه اين كتاب به قلم نويسنده آن آمده است: «تركيه در سا‌ل‌هاي اخير در كنار توسعه اقتصادي و علمي، گام‌هاي بلندي در زمينه گسترش فضاي سياسي و مدني ـ به ويژه آزادي استفاده از حجاب اسلامي در دانشگاه‌ها و مراكز دولتي ـ برداشته است. اصلاح مكرر فصول قانون اساسي دولت كودتاي كنعان اورن (مصوب در سال 1982) و مواردي از قوانين مدني، جزايي و ... كه فضاي باز سياسي و مدني را محدود مي‌كردند، در اين راستا انجام شده است.»

همچنين در فصل بيست‌ويك اين كتاب ذيل عنوان «روابط ايران و تركيه» در صفحه 491 مي‌خوانيم: «روابط ايرانيان و تركان پيشينه ديريني دارد تا آنجا كه قدمت موضوع به افسانه‌هاي محلي و حتي ميتولوژي‌ها مي‌پيوندد، به طوري كه بخشي از داستان‌هاي شاهنامه فردوسي به مناسبات و برخوردهاي آنها كه هر دو از فرزندان فريدون (ايرج، شاه ايران و تور، شاه توران) بودند مربوط مي‌شود؛ اما روابط دو ملت در دوره اسلامي به اوج خود رسيد. نزديكي هر چه بيشتر و ورود منظم اقوام ترك به محدده سرزمين‌هاي ايران از اوايل حكوكت سامانيان و نفوذ نظامي آنان در قلمرو حاكميت‌هاي ايراني و تشكيل سلسه پادشاهان و حتي امراي محلي، به خصوص با پذيرش فرهنگ اسلامي ـ ايراني راه آميزش نژادي و فرهنگي اين دو قوم را هر چه بيشتر باز كرد. آنچنان كه مي‌توان گفت كه همزيستي تركان و ايرانيان در كنار يكديگر هرگز رنگ و بوي بيگانگي نداشته است.

انتهای پیام/ش


١٢:٥٦ - 1397/11/28    /    شماره : ٧٢٣٨١٧    /    تعداد نمایش : ٢٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • حضور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه ۴۰ ساله دستاورد‌های انقلاب اسلامی در باغ موزه دفاع مقدس به ارایه دستاوردهای فرهنگی انقلاب می‌پردازد.

 • برگزاری همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»
  همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» (24 دی‌ماه) با حضور و سخنرانی شخصیت‌های دینی و فرهنگی کشورمان در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه برگزار شد
  نخستين دور گفت‌وگوي ديني ايران و فرانسه با موضوع «جايگاه محيط زيست در اسلام و مسيحيت كاتوليك» امروز دوشنبه 17 دي‌ماه با حضور انديشمندان مسلمان و مسيحي دو كشور برگزار شد.

 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.